راهنمای خرید فرش آشپزخانه

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 1

می دانستید استفاده از فرش آشپزخانه می تواند ناجی انرژی، وقت و سلامتی شما باشد؟ فرش مناسب آشپزخانه کدام است؟ برای آشپزخانه چه فرشی بخریم؟فرش آشپزخانه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟بهترین فرش آشپزخانه کدام است؟ هنگام خرید فرش آشپزخانه چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

راهنمای خرید فرش آشپرخانه

خرید فرش آشپزخانه و استفاده از فرش در آشپزخانه یکی از بهترین تصمیم های شما خواهد بود. فرش آشپزخانه کف آشپزخانه را نرم، گرم و راحت می کند. پهن کردن فرش در آشپزخانه سبب کاهش مراحل نظافت کف می شود. فرش آشپزخانه با قرار گرفتن در کف آشپزخانه به عنوان یک عایق ضربه گیر عمل کرده و احتمال شکست ظروف در اثر اصابت با کف را کاهش می­ دهد. حضور فرش آشپزخانه سبب جلوگیری از لیز خوردن در اثر لیز بودن کفپوش می­ شود و ایمنی فضا آشپزخانه را دو چندان می کند. اما همه این مزیت های پهن کردن فرش آشپزخانه مشروط به انتخاب فرش مناسب برای آشپزخانه است. فرش محیط آشپزخانه باید مستحکم و مقاوم در برابر لکه و آلودگی، آب و رطوبت، باکتری و میکروب، رنگ پذیری و شست و شو باشد. آشپزخانه یکی از پررفت و آمدترین و پرچالش ترین بخش خانه می ­باشد. پخت و پز، شست و شو ظروف و لباس، صرف وعده های غذایی، معمولاً در آشپزخانه صورت می­ گیرد و همه این­ها آشپزخانه را تبدیل به یک محیط مستعد آلودگی و کثیفی می­ کند. با این تفاسیر فرش آشپزخانه باید متناسب با کاربردی که دارد انتخاب شود. در صورتی که انتخاب اشتباه و غیر متناسبی برای فرش آشپزخانه داشته باشیم کاربردهای فرش به حداقل می رسد و بعد از مدت زمان کوتاهی مجبور به تعویض فرش و حتی تهیه یک فرش نامناسب برای آشپزخانه ممکن است متحمل زحمت فراوان و حتی ضرر مالی شوید. در این مقاله ما راهنمای جامع خرید فرش آشپزخانه را به شما ارائه می ­کنیم تا با در نظر گرفتن ویژگی های لازم مناسب ترین فرش آشپزخانه را انتخاب کنید.

اگر قصد خرید فرش اتاق کودک یا سیسمونی دارید، توصیه می شود مقاله “راهنمای خرید فرش اتاق کودک” را مطالعه کنید.

چرا باید از فرش آشپزخانه استفاده کنیم؟

تاکنون از خود پرسیده اید که استفاده از فرش آشپزخانه چه مزیتی دارد؟ استفاده از فرش آشپزخانه مزیت و کاربردهای فراوانی دارد. آشپزخانه مکانی است که افراد، به خصوص خانم های خانه دار، بیشترین وقت خود را به صورت ایستاده در آن سپری می­ کنند در نتیجه استفاده از یک کفپوش مناسب، نرم و گرم باعث راحتی و دیرتر خسته شدن و ایجاد ایمنی دو چندان می شود. مزیت های استفاده از فرش در آشپزخانه عبارتند از:

 1. تکمیل زیبایی بصری چیدمان
 2. راحتی بیشتر در محیط آشپزخانه
 3. ایجاد یک عایق ضربه گیر برای جلوگیری از شکستن ظروف
 4. ایجاد یک عایق ضد لغزش برای جلوگیری از لیز خوردن
 5. ساده تر کردن مراحل نظافت کف آشپزخانه

فرش آشپزخانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

فرش آشپزخانه باید ظاهری زیبا و منطبق با چیدمان شما داشته باشد و از نظر ویژگی های کاربردی تناسب با محیط کاربری آشپزخانه داشته باشد. آشپزخانه محیطی پر تردد است، آشپزی و محیا کردن غذا، سرو غذا، شست و شو و… این مکان را به محیطی آلوده و کثیف تبدیل می کند. فرش آشپزخانه باید ویژگی های برتری علاوه بر ظاهر زیبا داشته باشد. ویژگی که فرش آشپزخانه باید داشته باشد به صورت خلاصه عبارت است از:

 • منطبق با چیدمان منزل
 • تکمیل کننده چیدمان آشپزخانه
 • مقاومت در برابر شست و شو
 • مقاومت در برابر لکه
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • داشتن پاخور و بازگشت پذیری خوب
 • کیفیت رنگ در برابر شست و شو مکرر

هنگام خرید فرش آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

با در نظر گرفتن تمام ویژگی هایی که فرش آشپزخانه باید داشته باشد، باید 6 نکته کلی را قبل از خرید فرش آشپزخانه مشخص کنید تا مطمئن باشید بهترین و مناسب ترین فرش آشپزخانه را انتخاب کرده اید. این نکات عبارتند از:

 1. نوع فرش آشپزخانه (فرش آشپزخانه ماشینی یا دستبافت؟)
 2. ابعاد مناسب
 3. جنس مناسب
 4. تراکم مناسب فرش
 5. رنگ مناسب
 6. طرح مناسب

قبل از خرید فرش توصیه می شود مقاله “راهنمای صفر تا 100 خرید فرش” را مطالعه کنید.

 • فرش آشپزخانه دستباف یا فرش آشپزخانه ماشینی بخریم؟

انتخاب نوع فرش یا تصمیم بر اینکه فرش آشپزخانه ماشینی بخریم یا فرش دستبافت اولین مرحله پیش از اقدام برای خرید است.

فرش ماشینی و فرش دستبافت هر دو ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. پیش از هرگونه تصمیمی در خصوص خرید فرش آشپزخانه دستبافت یا فرش آشپزخانه ماشینی توصیه می شود مقاله “مزایا و معایب فرش دستبافت” را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

توصیه ما برای فرش آشپزخانه، خرید فرش ماشینی با کیفیت است. فرش ماشینی با کیفیت علاوه بر دوام بالا و مقاومت بالا در برابر شست و شو شرایط نگهداری ساده تری دارد.

 • ابعاد مناسب فرش آشپزخانه کدام است؟

انتخاب ابعاد مناسب برای فرش آشپزخانه مستقیماً بر ظاهر و کاربرد فرش در این محیط تاثیر دارد. فرش کوچک نسبت به محیط عملاً بی کاربرد است و فرش بزرگتر از محیط نیز دست و پاگیر بوده و از نظر بصری محیط را شلخته و نامرتب نشان می دهد. فرش آشپزخانه باید در ابعاد متناسب با محیط انتخاب شود.

طول و عرض آشپزخانه خود را متر کنید و سپس مناسب ترین سایز فرش یا قالیچه موجود در بازار را به تناسب طول و عرض محیط خود انتخاب کنید. برای جلوگیری از فرسایش زودهنگام فرش آشپزخانه، فرش را در زیر پایه های سنگین یخچال، فریزر، گاز و … قرار ندهید.

در حالت ایده آل فرش باید حداقل 30 و حداکثر 150 سانتی متر از دیوارهای اطراف فاصله داشته باشد.

 • جنس مناسب فرش آشپزخانه کدام است؟

فرش مناسب آشپزخانه باید جنسی مرغوب و با دوام داشته باشد تا در برابر لکه ها، رطوبت و آلودگی فضا آشپزخانه مقاوم باشد و در اثر شست و شو مکرر دچار پارگی، رنگ پریدگی یا افت ضخامت نشود. فرش های دستبافت و با الیاف طبیعی چون پشمی و ابریشمی به علت داشتن جذب آب بالا در برابر رطوبت آسیب پذیر هستند در نتیجه اصلا گزینه های خوبی برای فرش آشپزخانه نیستند.

فرش های ابریشم و ابریشم ماشینی به علت حساسیت بالا و شرایط شست و شو دشوار برای استفاده در آشپزخانه، چندان مناسب نیستند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص شیوه نگهداری فرش های ابریشم توصیه می شود مقاله “فرش ابریشم ماشینی” را مطالعه کنید.

در میان الیاف های فرش ماشینی، الیاف اکریلیک به سبب داشتن بازگشت پذیری بالا و مقاومت در برابر شست و شو بهترین و گرانبهاترین نوع الیاف هستند. انتخاب فرش آشپزخانه ماشینی با الیاف اکریلیک بهترین گزینه است.

اطلاعات بیشتر در خصوص الیاف فرش ماشینی را در مقاله “انواع الیاف فرش ماشینی” مطالعه کنید.

 • فرش آشپزخانه با چه شانه و تراکمی بخریم؟

شانه و تراکم فرش تاثیر مستقیم بر میزان مقاومت فرش در برابر شست و شو و استهلاک دارد. هرچه تراکم فرش آشپزخانه بیشتر باشد، میزان مقاومت فرش در برابر آسیب و شست و شو بیشتر است. فرش های ماشینی 500 تا 700 شانه انتخاب های خوب و مقرون به صرفه ای برای فرش آشپزخانه هستند. فرش های 1200 و 1500 شانه ی اکریلیک نیز انتخاب های بسیار با کیفیتی برای آشپزخانه هستند.

فرش های 1200 شانه و فرش های 700 شانه فرش بهشتی را می توانید از طریق لینک آنها مشاهده و خریداری کنید.

بهترین و مناسبترین شانه و تراکم فرش ماشینی برای هر بخش از خانه را در مقاله “فرش چند شانه بخریم؟” مطالعه کنید.

 • فرش آشپزخانه چه رنگی بخریم؟

انتخاب رنگ فرش آشپزخانه یکی از مهمترین مراحل خرید است. انتخاب رنگ فرش آشپزخانه باید به شکلی باشد که با چیدمان خانه و آشپزخانه هماهنگ باشد. انتخاب فرش با رنگ روشن با توجه به آلودگی های محیط آشپزخانه گزینه مناسبی نیست. بهترین انتخاب برای فرش آشپزخانه فرش­ با طیف رنگی تیره یا رنگ های چرکتاب مانند طوسی، بژ، گردویی، خاکستری و… است.

در مقاله “راحت ترین روش ست کردن مبل با فرش” راهنمای کاملی در خصوص انتخاب رنگ فرش ارائه شده که مطالعه می توانید به راحتی انتخاب رنگ مناسب آشپزخانه را انتخاب کنید.

اگر تمایل به فرش های زمینه روشن برای آشپزخانه دارید می توانید از فرش های زمینه تیره با طرح و نقش روشن استفاده کنید.

 • برای فرش آشپزخانه چه طرحی انتخاب کنیم؟

امروزه در بازار برای فرش آشپزخانه سبک و طرح های متفاوتی از جمله سبک مدرن، مینیمال، کلاسیک و نئوکلاسیک و… در طرح و رنگ­های متنوع عرضه شده است که بر اساس سلیقه و سبک چیدمان انتخاب های فراوانی را به متقاضیان ارائه می دهد. شرکت طراحی و تولیدی فرش بهشتی با طراحی و خلق کلکسیون های متفاوت در سبک، رنگ و نقوش متفاوت به شما این امکان را می دهد تا انتخابی متناسب با سلیقه خود داشته باشید.

از طریق لینک آنها می توانید به کلکسیون های متفاوت فروشگاه فرش بهشتی دسترسی داشته باشد و خرید خود را ثبت کنید.

چطوری فرش آشپزخانه را با فرش پذیرایی ست کنیم؟

یکی از دغدغه های همیشه بانوان خانه دار ست کردن وسایل و ایجاد هماهنگی در فضای منزل است. ست کردن فرش آشپزخانه با فرش پذیرایی ایده ای عالی برای برای ایجاد چیدمانی زیبا در خانه است. برای این کار به چند روش می­توانید عمل کنید:

 • ست کردن فرش آشپزخانه با فرش پذیرایی:

انتخاب فرش مشابه برای پذیرایی و آشپزخانه یک روش مطمئن برای هماهنگ کردن بخش های متفاوت خانه است. ست کردن فرش آشپزخانه و فرش پذیرایی اتصال و هارمونی جذابی در فضای خانه ایجاد می­ کند.

 • ست کردن فرش آشپزخانه با رنگ فرش پذیرایی:

ست کردن فرش آشپزخانه با تن رنگی فرش پذیرایی یک انتخاب هوشمند برای ایجاد هماهنگی در چیدمان است. بعنوان مثال اگر زمینه فرش پذیرایی شما کرم است انتخاب شما می­ تواند فرشی با طرحی متفاوت اما با زمینه کرم باشد.

 • انتخاب فرش آشپزخانه با رنگبندی خنثی:

استفاده از ترکیب رنگ های خنثی همیشه انتخاب مطمئن و بی دردسر برای ست کردن فرش های پذیرایی و آشپزخانه است. استفاده از رنگ های خنثی برای ایجاد یک هماهنگی و هارمونی زیبا کمک می کند و این روزها طرفداران بسیاری دارد. از جمله رنگ های خنثی می توان به رنگ سفید، خاکستری، نقره ای، کرم، بژ و … اشاره کرد.

انواع فرش آشپزخانه

 1. گلیم یا گلیم فرش
 2. فرش آشپزخانه جوت
 3. فرش آشپزخانه نمدی
 4. فرش آشپزخانه شگی
 5. فرش آشپزخانه ترک
 6. فرش آشپزخانه دولایه

بهترین محل قرارگیری فرش آشپزخانه کجاست؟

محل قرار گیری فرش آشپزخانه نکته دیگری است که باید به آن دقت شود. رایج ترین محل قرارگیری برای فرش آشپزخانه پهن کردن فرش در مرکز آشپزخانه خصوصا زیر میز ناهارخوری است. اگر در آشپزخانه خود از سرویس غذاخوری استفاده می کنید توصیه ما به شما مطالعه مقاله “اصول ست کردن فرش زیر میزناهار خوری” است.

توصیه می شود یک فرش پادری به صورت جداگانه زیر سینک ظرفشویی قرار بگیرد تا از نفوذ رطوبت به فرش اصلی آشپزخانه جلوگیری کند.

با مطالعه مقاله “راهنمای خرید پادری” مناسبترین پادری را برای خانه خود انتخاب کنید.

 

نظرات شما

 • محمد پارسا مالکی 1402.11.10

  دورد بر شما خیلی ممنون از لطفتون مقاله جالبی بود و مخصوصا توصیه بین مقاله که نکات ریزی را گوش زد می کردند و در حقیقت بسیار زیبا و جامع توضیح داده شده ⭐

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟