راهنمای صفر تا 100 خرید فرش

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 1

تا حالا موقع خرید فرش این سوال براتون پیش اومده که یک فرش خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ یا برای انتخاب رنگ، طرح یا سبک فرش بر چه اساسی انتخاب کنید؟ یا بین فرش ماشینی و دستبافت مردد باشید ؟

مقاله در مورد راهنمای خرید فرش

فرش جایگاهی مهم و ارزش فراوانی در فرهنگ ایران دارد. همچنین در فرهنگ چیدمان و دکوراسیون داخلی نیز، فرش به عنوان کالایی زیبا، راحت و کاربردی تعریف شده است.
پیش از این به صورت مفصل از اهمیت و “تاثیر فرش در دکوراسیون و چیدمان خانه” گفتیم و دانستیم که حضور فرش علاوه بر اضافه کردن بعدی زیبا و هنری به خانه ،اهمیتی فراوانی از نظر کاربرد و راحتی دارد.
با توجه به اهمیت چند جانبه ی فرش ،انتخاب درست و اصولی فرش ، کاری بسیار دشوار و پر اهمیتی است.

در این مقاله ما با درنظر گرفتن همه ی ویژگی های یک فرش خوب به شما کمک می کنیم مناسب ترین تصمیم را درباره ی خرید فرش بگیرید.

طرح های مختلف فرش ماشینی و دستباف

راهنمای صفر تا صد خرید فرش

برای انتخاب بهترین و مناسب ترین فرش باید هم به نکات مرتبط با دکوراسیون و هم به مشخصات فنی و کیفی فرش توجه کنیم.
در ادامه تمام سوالاتی را که ممکن است برای شما هنگام خرید فرش ایجاد شود،مطرح و پاسخ می دهیم.

فرش دست بافت بخریم یا فرش ماشینی؟

مقایسه ی فرش دستبافت و فرش ماشینی سالیان سال است که همواره در جریان است.
فرش دستبافت از نظر نوع گره ای که با دست زده می شود ارزش کاری بیشتری دارد و قیمت بالاتری نیز نسبت به فرش های دیگر دارد، اما شاید جالب باشد که بدانید نگهداری از فرش دستبافت به خاطر استفاده از الیاف پشم و ابریشم ،چندان راحت نیست و نیازمند شرایط به خصوصی است تا در اثر گذشت زمان فرش دستباف شما دچار آسیبی نشود.

برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید مقالات “مزایا و معایب فرش دست بافت“،”اصول نگهداری از فرش دستبافت” و “بید فرش،تشخیص و راهکار مقابله با بیدزدگی” را مطالعه کنید.

فرش ماشینی، به شرط داشتن الیاف با کیفیت ،انتخابی مطمئن و مقرون به صرفه تری نسبت به فرش دستبافت است که شرایط نگهدارای آسان تری دارد.لازم به تذکر است که خرید فرش ماشینی با الیاف درجه یک و تشخیص اصل بودن یا نبودن الیاف کار هر شخصی نیست، از این رو حتماَ از تولیدکنندگان خوش نام و معتبر فرش خرید کنید.

فرش دست بافت بخریم یا فرش ماشینی؟

فرش چند متری بخریم؟

با پاسخ دادن به این سوال متوجه ابعاد فرشی که نیاز داریم می شویم.
برای پاسخ به این سوال باید متراژ فضایی را که می خواهیم در آن فرش را پهن کنیم و نوع چیدمان را در نظر بگیریم و متناسب با این دو معیار، ابعاد فرش را انتخاب کنیم.

جزئیات بیشتر را درباره ی انتخاب سایز فرش ” راهنمای انتخاب سایز فرش برای قسمت‌های مختلف منزل” را مطالعه کنید.

فرش مدرن بخریم یا سنتی؟

خوشبختانه در سالهای اخیر فرش های مدرن ،وینتیج، تلفیقی، تک رنگ ، نئوکلاسیک و حتی سورئال نیز در بازار به وفور پیدا می شود تا هر شخص بتواند مطابق میل و سلیقه ی خود فرش انتخاب کند.
یکی از نکات مهم در انتخاب سبک این است که جدا از مد روز، آن سبک فرش مورد علاقه شما باشد.زیرا که فرش سالیان سال در منزل شما خواهد ماند و خریدن فرشی که مد روز است اما سلیقه ی شما نیست ،کار چندان منطقی نیست.
پیشنهاد ما به شما ایجاد یک تعادل و هماهنگی است که در طی سال ها از زیبایی آن کاسته نشود.

 

فرش چه رنگی بخریم؟

انتخاب رنگ فرش کاملا وابسته به سلیقه شماست. اما به صورت کلی برای مکان های پرتردد و یا مکان هایی مانند آشپزخانه یا کارآگاه ها فرش با رنگ روشن توصیه نمی شود،زیرا این فرش ها به سرعت لک می گیرند و تمیز کردن لکه فرشکار چندان راحتی نیست.
اما اگر انتخاب شما فرش رنگ روشن است پیشنهاد ما به شما انتخاب فرش با رنگ زمینه ی تیره تر و نقوش رنگ روشن است.
نکته ی دیگری که باید در انتخاب رنگ فرش درنظر بگیرید ،هماهنگی رنگ فرش با بقیه ی اجزای دکوراسیون منزل شماست. در این مورد می توانید وابسته به سلیقه ی خود از فرش های همرنگ یا متصاد رنگ مبلمان خود استفاده کنید اما استفاده از دو رنگ تند متضاد پیشنهاد نمی شود.

فرش چه رنگی بخریم؟

فرش با چه الیافی بخریم؟

جنس الیاف یک فرش ، یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در زیبایی،راحتی و دوام فرش است. از بین نخ هایی که در بافت فرش استفاده می شوند ، نخ خاب مهم ترین و تاثیرگذارترین نخ فرش است، پس حتماَ در مورد جنس نخ خاب و ویژگی های آن مطالعه کنید.
در فرش های دستباف الیاف ابریشم و الیاف پشم و در فرش های ماشینی الیاف اکریلیک ،پرکابردترین الیاف برای نخ خواب هستند.

 • الیاف پشم:

الیاف پشم پاخور بسیار خوبی دارند، یعنی هر چقدر که از عمر این فرش ها بگذرد رنگ فرش زیباتر و شکیل تر می شود. الیاف پشم مقاومت کمی در برابر حرارت دارند و به سادگی ممکن است بسوزند و تغییر رنگ دهند. همچنین شست و شو فرش های دستبافت پشمی ممکن است منجر به مخلوط شدن رنگهای فرش باهم شود.

 • الیاف ابریشم:

ابریشم دومین نخ خاب پرکاربرد در فرش های دستبافت است.
نقطه ی قوت الیاف ابریشم رنگ درخشان و ظرافت بینظیرش است.از همین رو فرش های ابریشم، ریز بافت و گرانبها هستند.نگهداری از فرشهای ابریشم به علت ظرافت الیاف کار بسیار دشواری است و اصلا استفاده از آن در مکان های پرتردد توصیه نمی شود.فرش های ابریشمی ضخامت کمتری نسبت به فرش های دستبافت پشمی و ماشینی دارند و در صورت کثیفی فقط باید توسط مراکز و قالیشویی های متخصص شست و شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص الیاف، توصیه می شود مقاله ی ” انواع الیاف فرش ماشینی” را مطالعه کنید.

 • الیاف اکریلیک:

در فرش های ماشینی با وجود تنوع بسیار گسترده از الیاف، بهترین و با کیفیت ترین الیاف توصیه شده برای نخ خاب، الیاف اکریلیک هستند.
الیاف اکریلیک رنگ پذیری خوبی دارند و رنگهای بسیار متنوعی را ارائه می دهند که این خود منجر به تنوع محصولات می شود. الیاف اکریلیک دوام و پاخور خوبی دارند و در برابر حرارت مقاوم هستند.
از مزیت های دیگر الیاف اکریلیک ضد حساست و ضد الکتریسیته ی ساکن بودن است.

هنگام خرید فرش ماشینی حتما از اکریلیک بودن جنس الیاف آن مطمئن شوید.

 • الیاف ابریشم ماشینی:

الیاف ابریشم ماشینی یا همان ابریشم مصنوعی ، ویژگی های دقیقا مشابه با ابریشم طبیعی دارند. این الیاف درخشان و ظریف در بافت فرش های ابریشم ماشینی به کار می روند.اما دقیقا مانند ابریشم های طبیعی شرایط نگهداری بخصوصی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در اینباره ،مقاله ی “فرش ابریشم ماشینی” را مطالعه کنید.

فرش با چه الیافی بخریم؟
فرش چند شانه بخریم؟

تراکم فرش عبارت از تعداد گره هایی هست که در یک سانتی متر مربع از فرش وجود دارد.
فرش های امروزی اکثرا در تراکم های 700 ،1000 ، 1200 و 1500 شانه تولید می شوند و فرش های با تراکم پایین تر دیگر تولید نمی شوند.
فرش های با تراکم بالا ریز بافت تر هستند و نقش آن ها ظریف تر و دقیق است ، استحکام بیشتر و در نتیجه دوام بیشتری نیز خواهند داشت در نتیجه اگر طرفدار فرش های پر نقش و نگار با جزئیات زیاد هستید، حتماَ انتخاب شما فرش پرتراکم باشد.
اگر قرار است روی فرش مبلمان قرار دهید، از فرش های تراکم بالا استفاده کنید تا پرزهای فرش در اثر سنگینی اشیاء دچار شکستگی نشوند.

با مطالعه ی مقاله ی “ساختار فرش و انواع تراکم فرش ماشینی” همه چیز را درباره ی تراکم بدانید.

امیدواریم با در نظر گرفتن موارد ذکر شده ، یک انتخاب زیبا،متناسب و با کیفیت داشته باشید.
اگر تمایل به راهنمایی شخصی تر دارید؛ کافیه به یکی از نشانی های فرش بهشتی بیاید یا با مشاوران آنلاین ما در ارتباط باشید؛ تا به شما در داشتن انتخاب با کیفیت کمک کنند.

فرش چند شانه بخریم؟

نظرات شما

 • پرویز توکلی 1401.08.16

  سلام
  توضیحات بسیار مبسوط و خوبی ارائه نمودید. سپاسگزارم
  توکلی

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟