فرش چند شانه بخریم؟

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 2

فرش ماشینی چند شانه بخریم؟ خرید کدام مدل فرش ماشینی مرقون به صرفه است؟ کدام فرش های ماشینی عمر بهتری دارند؟ فرش چند شانه کیفیت بهتری دارد؟ فرش چند شانه طول عمر و دوام بیشتری دارد؟ بهترین فرش برای اتاق خواب کدام است؟ چه مدل فرش ماشینی برای اتاق خواب مناسب است؟

فرش چند شانه بخریم؟

اینکه فرش چند شانه بخریم؟ و چه فرشی برای خونمون مناسبه؟ یکی از سوالات متداول مشتریاست.فرش یکی از کالاهای اصلی منزل و یکی از ارکان اساسی چیدمان خانه است که قیمت بالایی دارد و باید در انتخاب آن باید حداکثر توجه را داشته باشیم. انتظار ما هنگام خرید، فرشی با طول عمری بالا و تقریباً بدون مرگ و خرابی است و به همین منظور باید اطلاعاتی در خصوص ویژگی های فرش ماشینی داشته باشیم. در مقالات “راهنمای 0 تا 100 خرید فرش” و “انواع الیاف فرش ماشینی” توضیحاتی را در خصوص انتخاب یک فرش ماشینی با کیفیت به شما دادیم و اشاره ای کوتاه به موضوع تراکم فرش ماشینی کردیم. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در خصوص تراکم فرش ماشینی به شما بدهیم، انتخاب فرش با تراکم مناسب به شما کمک می کند در هزینه ها صرفه جویی کرده و متناسب با بودجه ی خود خرید کنید. اطلاعات در خصوص تراکم مناسب فرش ماشینی به شما  کمک می کند تا دردسر خرید مجدد و خرج های ثانویه را تجربه نکنید.

چه فرشی مناسبه ؟ و فرش چندشانه بخریم؟

تراکم چیست؟

تراکم در لغت به معنای انبوه، انباشتگی، فشردگی، فراوانی و تمرکز است. وقتی از تراکم به خصوص در فرش سخن می گوییم، منظور میزان فراوانی تار و پود در واحدی مشخص همانند، سطح فرش است. واحد تراکم های فرش معمولا بر حسب متر مربع حساب می شود.

تراکم های استاندارد و متداول فرش ماشینی کدام اند؟

در ابتدای راه صنعت فرش ماشینی فرش هایی با تراکم بسیار پایین، یعنی 100 و 200 شانه تولید می شد و تکنولوژی بافت فرش ماشینی با تراکم بالا وجود نداشت. بعدها با پیشرفت تکنولوژی و ماشین آلات این صنعت فرش های با تراکم های 400، 500 شانه تولید شد که امروزه جزو فرش های کم تراکم محسوب می شوند. اکثر فرش هایی ماشینی که امروزه در ایران و جهان بافت می شود 1000 شانه به بالا است. فرش های 100 شانه به بالا مستحکم تر و ظریف تر هستند و به علت حالت دستبافت گون، طرفداران بیشتری دارند.در حال حاضر فرش های ماشینی پر تراکمی که امروزه بافت می شوند می توان به فرش های 1200، 1250، 1500شانه اشاره کرد.

انواع تراکم فرش ماشینی

ساختار فرش و انواع تراکم فرش ماشینی” را پیشتر در مقاله ی مرتبط به آن به صورت مفصل توضیح داده ایم. اما به اختصار، فرش یک بافته ی سه بعدی است که از تعداد زیادی گره تشکیل شده و دارای انواع تراکم است. از انواع تراکم فرش ماشینی می توانیم به تراکم گره، خاب فرش، تار و پود، تراکم عرضی فرش ماشینی یا همان شانه ی فرش ماشینی اشاره کنیم. هر یک از این عبارات تعریف و مفهوم مشخص خود را از یک فراوانی بخصوص دارند. از میان انواع تراکم های ذکر شده تنها دو مورد از آن ها هنگام خرید اهمیت دارند که در ادامه آنها را مقاله خواهیم کرد.

تراکم عرضی فرش (شانه)

در واقع، تراکم عرضی یا شانه، پارامتری برای بیان تعداد نخ های خاب در یک متر عرض فرش می باشد. برای بیان تراکم عرضی فرش، تعداد دندانه های شانه در یک متر، طول شانه ماشین بافندگی را بیان می کنند. تراکم عرضی فرش را با “شانه” بیان می کنند. به طور مثال، فرشی که در ماشین بافندگی 500 شانه (با 500 دندانه در یک متر شانه) بافته می شود، به فرش تراکم 500 شانه معروف است و به این معنی است که در یک متر عرض فرش بافته شده، 500 نخ خاب وجود دارد.

تراکم فنی و تجاری فرش

با وجود تعاریف متعدد ذکرشده از تراکم، تنها دو تراکم شانه و خاب هستند که حائز اهمیت هستند. تراکم یک فرش ماشینی از نظر فنی و تجاری به صورت ترکیبی از این دو عدد به صورت ((مثلا:500 شانه تراکم 1000)) بیان می شود. عبارت 500 شانه تراکم 1000 یعنی تعداد نخ های خاب در یک متر از عرض فرش، 500 و تعداد نخ های خاب در یک متر از طول فرش، 1000 می باشد.با دانستن مقادیر این دو تراکم، می توان تراکم گره بر متر مربع فرش را از ضرب کردن این دو عدد در یکدیگر به دست آورد.

تراکم فرش چه اهمیتی دارد؟

تراکم فرش ماشینی در طول عمر، دوام، ظرافت نقوش و ریز نقشی و حتی جنس الیاف استفاده شده در فرش ماشینی تاثیر گذار است. هرچه میزان تراکم فرش بیشتر باشد، فرش شما دوام و پاخور بهتری خواهد داشت. فرش های با تراکم بالا در برابر شست و شو مقاوم تر هستند و طول عمر بالاتری دارند و به همین دلیل هرچه شانه تراکم فرش افزایش پیدا می کند فرش ریز بافت تر و به دستبافت گونه نزدیک می شود.

  • فرش ماشینی 200 تا 400 شانه

فرش های کم تراکم با الیاف پفکی و حجیم بافته می شوند و نخ های خاب بلندتری دارند. علت بلندی نخ های خاب پوشاندن فواصل بین گره ها و مشخص نشدن کف فرش است. فرش کم تراکم بیشتر با الیاف فیلامنتی پلی پروپیلین فریز شده بافته می شوند که حالتی پفکی و پر کننده دارند. در فرش های کم تراکم نقش به خصوصی دیده نمی شود.

فرش های 200 تا 400 شانه عمر کوتاه و قیمت پایینی دارند. فرش های 200 تا 400 شانه امروزه طرفدار ندارد و تولید نمی شوند. تنها برخی از پادری ها و شگی ها با این تراکم بافت می شوند.

  • فرش ماشینی 500 و 700 شانه

فرش ماشینی 500 و 700 شانه تراکم قابل قبولی دارند. این فرش ها اگر از جنس اکریلیک بافته شده باشند، طول عمر بالایی خواهد داشت. فرش های 700 شانه فرش بهشتی قیمت مرقون به صرفه ای دارند. فرش های ماشینی 500 و 700 شانه نقوش زیبایی دارند اما ریز نقش نیستند. ضخامت فرش های ماشینی 700 و 500 شانه به نسبت فرش های کم تراکم، کمتر است و نسبت به فرش های پرتراکم چند میلی متر ارتفاع بیشتری دارند. ارتفاع نخ خاب در فرش های ماشینی 700 شانه بین 9 تا 11 میلی متر است.

فرش های ماشینی 500 و 700 شانه دوام و بازگشت پذیری بسیار مطلوبتری نسبت به فرش های کم تراکم دارند. فرش ماشینی 500 و 700 شانه انتخاب خوب و خوش قیمتی برای اتاق خواب، اتاق کودک، آشپزخانه خانه، راهروها هستند.

هرچه تراکم فرش بالاتر باشد، فرش ریز نقش تر و ضخامت آن کمتر می شود.

تراکم فرش ماشینی 700 شانه
  • فرش ماشینی 1000 شانه

فرش های ماشینی با تراکم 1000 و بالای 1000 فرش های پرتراکمی محسوب می شوند. فرش های پرتراکم پاخور، بازگشت پذیری و طول عمر بسیار بالا و تقریبا ناتمام دارند. فرش های 1000 شانه نسبت به فرش های 500 و 700 شانه قیمت بالاتری دارند. فرش هزارشانه نقوش ریزتری در مقایسه با فرش های کم تراکم دارند. دوام و استحکام فرش ماشینی هزار شانه در مقایسه با فرش های کم تراکم بسیار بیشتر است و متنوع هستند، انواع نقوش مدرن، کلاسیک، وینتیج و مدرن را شامل می شوند. ارتفاع نخ خاب در فرش های ماشینی 1000 شانه بین 8 تا 9 میلی متر است و انتخاب خوبی برای سالن های نشیمن، اتاق خواب، اتاق کودک، راه روها و آشپزخانه هستند.

  • فرش ماشینی 1200 شانه

فرش ماشینی 1200 شانه مطمئن ترین و متداول ترین نوع انتخاب است. فرش 1200 شانه ی اکریلیک انتخابی مانا است. فرش های هزار و دویست شانه استحکام و بازگشت پذیری فوق العاده ای دارند و مقاومت بسیار بالایی در برابر شست و شو دارند. فرش های 1200 شانه در برابر پایه ی مبلمان مقاومت بسیار مطلوبی دارند. فرش های 1200 شانه در مقایسه با فرش های 1000 و 700 شانه، ریز نقش تر هستند و ظرافت بافت فوق العاده ای دارند. فرش ها 1200 شانه چند میلی متر ضخامت کمتری نسبت به فرش های 1000 شانه دارند. ارتفاع نخ خاب فرش های ماشینی 1200 شانه بین 6 تا 7 میلی متر است و اگر ریشه زنی دستی داشته باشد، دستبافت گونه محسوب می شوند. فرش های 1200 شانه انتخاب فوق العاده ای برای سالن پذیرایی، نشیمن و حتی آشپزخانه است. اما اگر بودجه ی محدودی دارید، فرش ماشینی 1200 شانه انتخاب مرقون به صرفه ای برای اتاق خواب نیست.

فرش ماشینی 1200 شانه فرش بهشتی متداول ترین تراکم فرش ماشینی است و انتخاب بیشتر افراد فرش های 1200 شانه است.

تراکم فرش ماشینی 1200 شانه
  • فرش ماشینی 1500 شانه

فرش های ماشینی 1500 شانه بسیار ریز نقش هستند و بیشتر با الیاف ابریشم طبیعی و گیاهی بافته می شوند. فرش ابریشم ماشینی 1500 شانه بسیار ظریف، پارچه ای و لخت هستند. فرش های ماشینی هزار و پانصد شانه ضخامت کمتری نسبت به فرش های تراکم پایین دارند و بافت مستحکم تری دارند. فرش ماشینی 1500 شانه انتخابی نفیس برای خانه های شما هستند. فرش ابذیشم ماشینی 1500 شانه انتخاب خوبی برای سالن های پذیرایی هستند.

فرش های ابریشم ماشینی نیاز به مراقبت ویژه ای دارند. با مطالعه ی مقاله ی “فرش ابریشم ماشینی” اطلاعات بیشتری درباره ی این فرش ها کسب کنید و با روش های مراقبت از آن آشنا شوید.

اگر طرفدار نقوش پرجزئیات و ریز نقش هستید و کیفیت نقوش برای شما مهم است، فرش های با تراکم بالا انتخاب کنید.

تراکم فرش ماشینی 1500 شانه فرش بهشتی

نظرات شما

  • مسعود رضایی 1401.12.11

    برای خرید فرش مزاحم شدم اسلام‌شهر هو نماینده گی دارین

    پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟