اصول ست کردن فرش زیر میز ناهارخوری

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 2

فرش زیر میز ناهار خوری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ فرش انداختن زیر میز نهارخوری چه مزایایی دارد؟ چرا باید زیر میز ناهارخوری فرش بندازی؟ فرش ننداختن زیر میز نهارخوری چه معایبی دارد؟چه فرشی برای زیر میز نهار خوری مناسب است؟ زیر میز نهارخوری فرش چند شانه بندازیم؟ اصول پهن کردن فرش زیر میز نهار خوری چیست؟ چگونه فرش زیر میز نهار خوری را با مبلمان ست کنیم؟ چگونه فرش زیر میزناهار خوری را با فرش های دیگر ست کنیم؟

فرش زیر میز ناهارخوری بندازیم یا نه؟ سالهاست که اختلاف نظرهای فراوانی در خصوص فرش پهن کردن زیر میز ناهار خوری یا پهن نکردن بین افراد است. انداختن فرش زیر میز نهار خوری مزایای بسیاری مانند، سهولت در نظافت، گرما، راحتی و … دارد. اینها در صورتی است که معایبی هم چون له شدن فرش زیر پایه های سنگین میز، هزینه خرید فرش و کثیف شدن دائمی فرش وجود دارد.در ادامه به مزایا و معایب بیشتری از پهن کردن یا نکردن فرش زیر میز ناهارخوری می پردازیم، اصول ست کردن فرش زیر میز ناهار خوری و اصول پهن کردن آن را بررسی می کنیم و مناسب ترین و ارزان ترین فرش را برای زیر میز ناهارخوری معرفی می کنیم، پس با ما همراه باشید.

تصویر از بالا یک میز 4 نفره که فرش زیر میز آن استفاده شده است.
آنچه در این مطلب می خوانید ... نمایش

زیر میز نهار خوری فرش بندازیم یا نندازیم؟

پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری یکی از اصول دکوراسیون داخلی است. امکان ندارد معمار یا طراح دکوراسیون داخلی کاربلد زیر میز ناهار خوری از فرش استفاده نکند. برخی از دلایل یا تصورات نادرست در خصوص پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری وجود دارد که ممکن است ما را در گرفتن تصمیم نهایی برای پهن کردن یا نکردن فرش زیر میز نهار خوری مردد کند. در ادامه به مزایا و معایب هر مورد می پردازیم تا تصمیم نهایی را با خیالی راحت تصمیم بگیرید.

معایب پهن کردن فرش زیر میز نهارخوری چیست؟

 1. آسیب دیدن فرش

قرار گرفتن میز ناهار خوری و صندلی های آن بر روی فرش برای بسیاری از ما ایرانیان، که همواره سعی در حفظ و نگهداری فرش هایمان داریم، مورد پسند نیست. این تفکر تا حدی صحیح است اما با انتخاب یک فرش با دوام و مناسب، به سادگی می توانید خیال خود را از سلامت فرش خود راحت کنید.

 1. چالش شست و شو فرش

قرار گرفتن فرش زیر میز ناهار خوری، یعنی قرار گرفتن فرش در شرایطی ست که به سادگی می تواند، کثیف شده و یا فرش لک شود.همانطور که می دانید تمیز کردن فرش دشوار تر از کفپوش های دیگر است. اگرچه این تفکر در مورد احتمال لک شدن فرش صحیح است، اما راحل نظافت کفپوش های دیگر نیز بسیار پر چالش تر و پر زحمت تر از تمیز کردن فرش است و شما با انتخاب فرشی با طرح و رنگ مناسب به سادگی می توانید خیال خود را از کثیف نشدن فرش آسوده کنید.

 1. هزینه خرید فرش

مزایای پهن کردن فرش زیر میز ناهارخوری چیست؟

 1. عایق گرما و سرما

فرش به عنوان عایقی برای سرما و گرما عمل می کند. با پهن کردن فرش روی زمین شما مجبور نیستید هنگام خوردن غذا سرمای کف منزل را تحمل کنید یا پاهای خود را با حالتی معذب بالاتر از سطح زمین نگه دارید.

 1. عایق امنیتی

فرش، ظروف را از شکستگی و شما را از جراحت حفظ می کند. فرش یک لایه ی لطیف و ایمن برای زیر میز غذا خوری است. در صورت سقوط هر وسیله ای از روی میز ناهار خوری، احتمال شکستن آن نزدیک به صفر می شود.

 1. نرم و راحت

یکی از ویژگی های منحصر به فرد فرش، لطافت و نرمی آن است که راحتی را به ارمغان می آورد. قرار گرفتن یک فرش نرم و لطیف زیر پا، آرامش بخش است و بستری را برای استراحت شما فراهم می کند.

 1. نظافت راحت

جارو کشیدن فرش یک کار تک مرحله ای است و شست و شو فرش حداقل سالی یک بار انجام می گیرد، اما نظافت کفپوش های دیگر نیازمند چند مرحله در طول هفته است. از این رو برخلاف تصور همگان، نظافت فرش بسیار راحت تر از نظافت سایر کفپوش ها است.

 1. تکمیل چیدمان

فرش یکی از موارد تکمیل کننده چیدمان است، بدون فرش چیدمان شما ناقص می ماند.

 1. مستقل کردن فضای غذاخوری با فرش

در سالن های یک تکه که فضای مستقل برای سالن غذاخوری وجود ندارد شما می توانید با پهن کردن یک فرش فضای غذاخوری را به صورت کامل تفکیک کنید.

اهمیت حضور فرش در دکوراسیون داخلی چیست؟ فرش کاربردی است یا زیبا ؟با مطالعه مقاله ” تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی” تصمیم نهایی را برای خرید فرش بگیرید.

 

چه فرشی مناسب پهن کردن زیر میز ناهارخوری است؟

برای داشتن یک فرش سالم، زیبا، مقاوم و بادوام که با خیالی راحت زیر میز غذاخوری پهن کنیم باید چند عوامل را در نظر بگیریم :

 • دستبافت یا ماشینی بودن فرش
 • ضخامت فرش
 • بازگشت پذیری الیاف
 • جنس الیاف از نظر دوام

در ادامه ما تک تک این موارد را برای شما شرح می دهیم.

فرش ماشینی برای پهن کردن زیر میز ناهار خوری بهتر است یا فرش دستبافت؟

اگرچه فرش های دستبافت پاخور بسیار خوب، دوام بالا در برابر وزن و فشار دارند اما فرش های دستبافت شرایط شست و شو بسیار دشواری دارند. پرزهای بلند فرش های دستبافت دومین موردی است که آنها را به انتخابی نامناسب برای زیر میز نهارخوری تبدیل می کند. پرزهای بلند فرش دستباف تکه های غذا را در خود پنهان می کنند و تمیز کردن آنها از بین پرزهای فرش دشوار است. با توجه به این موارد، بهترین گزینه برای فرش زیر میز ناهار خوری، فرش ماشینی است.

فرش ماشینی چند شانه بخریم؟ هزینه اضافه ممنوع، هوشمندانه خرید کنید.

بهترین الیاف فرش ماشینی برای پهن کردن زیر میز نهار خوری کدام است؟

بهترین و مناسب ترین نوع الیاف فرش های ماشینی برای پهن کردن زیر میز ناهار خوری، فرش ماشینی با الیاف اکریلیک است. الیاف اکریلیک بازگشت پذیری، دوام و کیفیت فوق العاده ای دارند. رد پایه های میز ناهار خوری روی فرش ماشینی اکریلیک نمی ماند و فرش شما دچار افت ضخامت و پارگی نمی شود.

با انواع الیاف فرش ماشینی آشنا شوید و بهترین را انتخاب کنید.

تصویر از بالا یک میز 2 نفره که فرش زیر میز آن استفاده شده است.

آیا گلیم برای پهن کردن زیر میز نهارخوری مناسب است؟

گلیم به علت داشتن بافت تخت، گزینه ی بسیار خوبی برای پهن کردن زیر میز ناهار خوری است. گلیم های طرح ساده، مناسب خانه های با سبک روستایی، بوهم و مدرن هستند.

آیا گبه برای زیر میز ناهار خوری مناسب است؟

گبه دو ویژگی بارز دارد، ویژگی اول بافت محکم و ویژگی دوم پرز بلند است. اگرچه بافت محکم گبه را به گزینه ی خوبی برای پهن کردن زیر میز ناهار خوری تبدیل می کند اما پرزهای بلند گبه مکانی برای انبار شدن تکه های غذا است.

مطالعه بیشتر : گبه چیست؟ و چه فرقی با گلیم و فرش دارد؟

فرش با چه تراکمی برای زیر میز نهارخوری بگیریم؟

فرش های با تراکم بالا که پاخور بهتری دارند، گزینه های مناسبی برای زیر میز ناهار خوری هستند و می توانند وزن میز و صندلی ها را به راحتی و بدون افت ضخامت یا پارگی تحمل کنند.

فرش های 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه بهترین انتخاب برای زیر میز نهارخوری هستند.

فرش ابریشم و فرش ابریشم ماشینی اصلا انتخاب خوبی برای زیر میز ناهار خوری نیستند. فرش های ابریشم ماشینی دستبافت و فرش های ابریشم گیاهی الیاف بسیار ظریف و ضخامت بسیار کمی دارند و پایه های میز ناهار خوری به آنها آسیب میزند.

برای مشاهده مدل های فرش ماشینی 700 شانه، فرش ماشینی 1200 شانه و فرش ماشینی 1250 شانه به لینک های آنها کلیک نمایید.

دکوراسیونی از خانه که زیر میز ناهارخوری فرش ندارد.

فرش با چه ضخامتی برای زیر میز نهار خوری بگیریم؟

علاوه بر تراکم، ضخامت فرش یا به عبارتی دیگر، بلندی نخ خاب فرش، موردی است که باید به آن توجه کنید. پرزهای بلند تکه های غذا را در خود پنهان می کنند و تمیز کردن آن ها بسیار دشوار است. فرش های با پرز کوتاه نیز سریع افت ضخامت پیدا می کنند و یا دچار پارگی می شوند. فرش مناسب زیر میز ناهار خوری باید ضخامتی متوسط داشته باشد. فرش هایی با تراکم 1500، 1600 و 1700 شانه برای زیر میز نهارخوری مناسب نیستند زیرا ضخامت کمی دارند و همچنین فرش های 500 شانه، فرش های پرز بلند و انواع شگی ها ضخامت مناسبی برای زیر میز ناهار ندارند.

فرش های نقش برجسته، به علت داشتن سطح ناهموار، باعث معلق و نامتعادل ماندن پایه های صندلی می شوند و برای زیر میز غذاخوری چندان توصیه نمی شوند.

دکوراسیونی از خانه با فرش زیر میز ناهارخوری

چگونه فرش زیر میز ناهارخوری را ست کنیم؟

برای ست کردن فرش زیر میز ناهار خوری باید همزمان هم به سبک مبلمان و هم به نقش و نگار فرش های دیگر خانه توجه کنیم.

چگونه فرش زیر میز غذاخوری را با فرش های دیگر خانه ست کنیم؟

برای ست کردن فرش زیر میز نهار خوری با فرش های دیگر خانه می توانید به چند روش عمل کنید:

 1. فرش زیر میز نهار خوری را دقیقاً مشابه با فرش های سالن پذیرایی انتخاب کنید.
 2. فرش زیر میز ناهارخوری را با رنگبندی معکوس با فرش های سالن انتخاب کنید. برای مثال اگر فرش سالن شما رنگ کرم و حاشیه های سبز دارد، فرش اتاق غذاخوری حاشیه ای کرم و رنگ سبز داشته باشد.
 3. فرش زیر میز ناهارخوری را با رنگبندی یکسان اما طرح های متفاوت انتخاب کنید.
 4. فرش زیر میز ناهارخوری را از تیره ترین رنگ فرش های سالن انتخاب کنید تا فرش چرک تاب نشود.
 5. فرش زیر میز ناهار خوری را در رنگی متضاد با فرش سالن پذیرایی انتخاب کنید تا فضا را به صورت کامل مستقل کنید.

چگونه فرش زیر میز غذاخوری را با مبلمان ست کنیم؟

برای ست کردن فرش سالن غذاخوری با مبلمان بهترین روش پیش رفتن بر اساس سبک مبلمان است. اگر سرویس مبلمان مدرن دارید انتخاب شما فرش مدرن یا نئوکلاسیک باشد. اگر انتخاب شما مبلمان کلاسیک است، فرش کلاسیک و نئو کلاسیک انتخاب کنید. اگر انتخاب شما مبلمان نئو کلاسیک است، فرش نئوکلاسیک انتخاب کنید.

اگر انتخاب شما فرش های پرنقش و نگار هستند، در انتخاب پارچه صندلی های سرویس غذا خوری بهتر است انتخابی ساده تر داشته باشید.

اصول پهن کردن فرش زیر میز ناهار خوری چیست؟

پهن کردن فرش زیر میز نهار خوری اصول سخت و پیچیده ای ندارد و تنها چند نکته کوچک و پر واضح هستند که رعایت کردن آنها شما را به چیدمانی بی نقض می رساند. اصولی که باید رعایت کنیم به ترتیب :

 1. فرشی با متراژ متناسب با سرویس نهارخوری انتخاب کنید.
 2. فرشی متناسب با شکل هندسی سرویس ناهارخوری خود انتخاب کنید. برای سرویس غذاخوری گرد، فرش گرد. برای سرویس غذا خوری مستطیل فرش مستطیل، برای سرویس غذاخوری بیضی، فرش بیضی و برای سرویس غذاخوری مربع، فرش مربع انتخاب کنید.
برای سرویس غذا خوری مستطیل، فرش مستطیل مناسب است.

هر فرشی از کلکسیون های فرش بهشتی که انتخاب شما باشد، قابلیت بافته شدن در شکل سفارشی شما را دارد. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین آنلاین فرش بهشتی با شماره تلفن 41173-021 داخلی 409 تماس حاصل فرمایید.

 1. سرویس نهارخوری را در مرکز فرش قرار دهید.
 2. بهتر است میز نهار خوری به صورت کامل روی فرش قرار بگیرد و صندلی های سرویس غذاخوری قبل از عقب کشیده شدن، روی فرش قرار بگیرند.
 3. در حالت ایده آل، صندلی های میز غذاخوری حتی پس از عقب کشیده شدن باید روی فرش قرار بگیرند.
 4. فاصله فرش از دیوار ،حداقل 30 سانتی متر و حداکثر یک و نیم متر باشد.

در مواردی که فاصله فرش شما از دیوار بیش از حد است، می توانید با قرار دادن کنسول، آینه و کنسول، گلدان ها یا مجسمه های بزرگ، این فاصله را پر کنید.

برای سرویس غذا خوری گرد، فرش گرد مناسب است.

فرش چند متری برای زیر میز ناهارخوری بخریم؟

فرشی که زیر میز نهارخوری قرار می گیرد، علاوه بر جنس مرغوب، تراکم مناسب و طرح و نقش منطبق با دکوراسیون منزل باید سایز مناسبی نیز داشته باشد. میز ناهار خوری باید در مرکز فرش قرار بگیرد و اندازه سرویس نهارخوری باید با متراژ فرش در تناسب باشند. فرش بیش از حد بزرگ و بیش از حد کوچک تعادل چیدمان شما را برهم خواهد زد. فرش سایز مناسب هر سرویس نهارخوری با توجه به ابعاد میز متغیر است. برای انتخاب بهترین سایز فرش باید با توجه به سایز سرویس ناهارخوری اقدام کنید.

برای میز نهار خوری 2 نفره فرش چند متری بخریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 2 متری
 • متراژ ایده آل: فرش 4 متری

برای میز نهار خوری 4 نفره فرش چند متری بگیریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 4 متری
 • متراژ ایده آل: فرش 6 متری

برای میز ناهار خوری 6 نفره فرش چند متری بگیریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 6 متری
 • متراژ ایده آل: فرش 9 متری

برای میز نهار خوری 8 نفره فرش چند متری بگیریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 12متری
 • متراژ ایده آل: فرش 9 متری

برای میز ناهار خوری 10 نفره  فرش چند متری بگیریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 9 متری
 • متراژ ایده آل: فرش 12 متری

برای میز ناهار خوری 12 نفره فرش چند متری بگیریم؟

 • حداقل متراژ: فرش 12 متری
 • متراژ ایده آل: فرش 15 متری

برای میز نهار خوری 20 نفره فرش چند متری بگیریم؟

 • متراژ ایده آل: فرش 24 متری

فرش ماشینی با قیمت مناسب برای زیر میز ناهار خوری کدام است؟

اگر به دنبال خرید یک فرش با دوام، زیبا و در عین حال خوش قیمت و مقرون به صرفه هستید، بی شک باید به سراغ فرش ماشینی با تراکم 1000 بروید. توجه کنید که جنس فرش ماشینی شما از الیاف اکریلیک باشد، در غیر این صورت فرش شما اگرچه ارزان خواهد بود اما ماندگاری و دوام نخواهد داشت.

نظرات شما

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟