فرش بوهو، دکوراسیون بوهمین

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 4

دکوراسیون بوهومین یا به اختصار بوهو یکی از پرطرفدارترین سبک های امروزی در صنایع متفاوت از جمله پوشاک، دکوراسیون است. شما درباره این سبک تا چه اندازه اطلاعات دارید؟ در این مقاله ما سبک بوهمین را به شما معرفی می کنیم و شما را برای انتخاب فرش بوهو و خرید فرش در سبک بوهو راهنمایی می کنیم.

دکوراسیون بوهمی عبارت از استفاده از رنگها، بافت ها و لایه های متفاوت و ترکیب آنها با اشیاء قدیمی و الهام گرفتن از فرهنگ های متفاوت برای خلق یک دکوراسیون جدید و منحصر به فرد است. دکوراسیون بوهو یک دکوراسیون شاد، هنری و خلاق است که شما در آن احساس راحتی می کنید. سبک بوهو خرج زیادی روی دست شما نمی گذارد و این امکان را به شما می دهد با ایجاد تغییرات کوچک، چیدمان قبلی خود را متحول کنید. تلفیق اجزا و عناصر، لایه ها، رنگ و بافت ها در دکوراسیون داخلی بوهو منحصر به فرد و با نگاه هر شخص شکل می گیرد. پویایی و زیبایی بصری بخش جدایی ناپذیر از چیدمان بوهو است. چیدمان بوهو به علت ریشه های هنری و خلاقانه ترکیب های لایه لایه ی خود احساس کاوش و کنجکاوی در افراد ایجاد می کنند که این باعث واکنش بیشتر فرد به محیط و درنتیجه ایجاد حس یکپارچگی و راحتی بیشتر در محیط است. دکوراسیون بوهو عبارت است از فرهنگ ها، رنگها، بافت ها و عناصر متفاوتی که همگی هویت شما را تعریف می کنند.

دکوراسیون بوهمی برای چیدمان خانه و اتاق

سبک بوهو یا بوهمین چیست؟

بوهمین (Bohemian) به معنای کولی وار است. سبک بوهومین یا به اختصار بوهو بیش از اینکه یک سبک چیدمان و یا پوشاک باشد، یک سبک زندگی است. سبک زندگی بوهو اولین بار در قرن 19 میلادی در اروپا شروع به شکل گرفتن کرد. عبارت بوهو برای اولین بار در ادبیات انگلستان دیده شد. در ابتدا عبارت بوهمین یا کولی وار برای توصیف زندگی هنرمندان، موسیقی دان ها، نویسنده ها، روزنامه نگاران مطرح شد. سبک زندگی بوهو، کولی وار یا کولی منش، برای توصیف شیوه متفاوت زندگی برخی از افراد نسبت به عرف جامعه مورد استفاده قرار گرفت. سبک زندگی بوهمین انتخاب های متفاوت، آزادانه و مستقل از خط فکری جامعه است در واقع این سبک زندگی با الهام از زندگی شاد و طبیعی عشایر و کولی ها توصیف شد و به وجود آمد. بی پروایی، ساده زیستی، میل به صرفه جویی و حتی فقط خودخواسته از بارزترین ویژگی های سبک زندگی بوهمین است. سبک زندگی بوهو ابتدا در چک و پاریس مورد استقبال قرار گرفت و به دنبال آن در مناطقی مانند لندن، مادرید، بوئنوس آیریس نیز دیده شد.

با گذشت زمان ابعادی از نگرش و سلیقه سبک بوهمین در صنعت پوشاک و دکوراسیون شکل گرفت که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد. سبک بوهو چگونه در دکوراسیون تعریف می شود؟

آنتونیو اسپینا، منتقد و نویسنده، می‌گوید: «سبک بوهم چیزی توصیفی ندارد، جز بیچارگی پنهان شده در زیبایی، نوعی طنز با ریشه های تراژدی فقر اجتماعی».

دکوراسیون با سبک بوهمین

سبک دکوراسیون بوهمی، در واقع از همان سبک زندگی بوهو الهام گرفته شده است. سبک زندگی بوهمین ریشه در هنر خلاقیت، آزادگی، زندگی ساده، شاد و رنگارنگ و کولی منش و بدون تعلق دارد. همه ویژگی های سبک زندگی بوهو در دکوراسیون سبک بوهو نیز دیده می شود. این سبک از دکوراسیون قوانین یا شرایط سخت گیرانه ای ندارد و بی انتهاست. نداشتن قوانین سختگیرانه در استفاده از عناصر، رنگها و فراوانی آنها در دکوراسیون بوهمین سبب این شده است که هر شخص در چیدمان به این سبک بوهو بتواند فضای منحصر به فرد خود را خلق کند. در ادامه بارزترین ویژگی های سبک دکوراسیون بوهمی را برای شما شرح خواهیم داد.

دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟ از کجا فرش نئوکلاسیک بخریم؟  صفر تا صد دکوراسیون و فرش نئوکلاسیک را در مقاله “دکوراسیون نئوکلاسیک” مطالعه کنید.

دکوراسیون پذیرایی خانه به سبک بوهمین

ویژگی های دکوراسیون بوهو

  1. راحتی در دکوراسیون بوهو

بی شک اولین ویژگی دکوراسیون بوهو، راحتی است. دکوراسیون بوهمین راحترین شکل زندگی و گذران وقت در یک فضا است. مبلمان راحت، کاربردی، فضاهای طراحی شده برای استراحت بیشتر یا لذت بردن از لحظات دلنشین روزمزه، بخش جدایی ناپذیر چیدمان بوهو است.

  2. تلفیق سبک ها در دکوراسیون بوهمی

دکوراسیون بوهو یک سبک چیدمان تلفیقی محسوب می شود، زیرا که در این چیدمان شما هم آزاد به انتخاب عناصر متفاوتی هستید. برای مثال می توانید مبلمانی با سبک مدرن را با صندلی های کلاسیک و میزهای چوبی به سبک روستایی هماهنگ کنید.

 3. تلفیق رنگ ها در دکوراسیون بوهو

دکوراسیون بوهمی هیچ محدودیت و منعی برای استفاده از رنگ ندارد. شما می توانید فضای خود را رنگارنگ خلق کنید، فقط از یک رنگ برای چیدمان استفاده کنید، به استفاده از 3-4 رنگ بسنده کنید و یا یک رنگ اصلی و چند رنگ خنثی برای دکوراسیون خود استفاده کنید. انتخاب رنگ و هماهنگی یا تضاد بین رنگ ها وابسته به سلیقه و هویت شما است. تلفیق رنگها جلوه بصری جالب، زنده و پویا خلق می کند.

چیدمان مونوکروم یا تک رنگ چیست؟ برای چیدمان مونوکروم چه فرشی انتخاب کنیم؟ اصول چیدمان مونوکروم و انتخاب عناصر آن را در مقاله “دکوراسیون و چیدمان مونوکروم” مطالعه کنید.

مشخصات دکوراسیون بوهمی در خانه

 4. تلفیق پترن ها و الگوها در دکوراسیون بوهو

پترن ها و الگوها در دکوراسیون عبارتند از هر طرح و نقش تکرار شونده ای که شما در فضا می بینید، چون طرح روی پارچه مبلمان، کوسن ها، پرده ها، نقوش روی فرش، نقوش و طرح های روی کفپوش، طرح روی سطوح چوبی یا سنگی و … . چیدمان بوهو هیچ محدودیتی در استفاده از طرح ها و الگوها و تعدد آنها ندارد. تلفیق الگوها باعث ایجاد فضای بصری جالب و بازتاب پذیرش بالا و احترام به نگاه های متفاوت است.

 5. تلفیق بافت ها در دکوراسیون بوهمی

تلفیق بافت ها به استفاده از مواد و متریال با جنس های متفاوت اشاره دارد. استفاده از بافت های متفاوت پارچه ای چون پنبه، کتان، مخمل و … یا استفاده از بافت های متفاوت چون چوب، سنگ، سیمان و …. تلفیق می شود. تلفیق بافت ها هوش و ذکاوت شما را در ایجاد عمق به کمک تضاد و ایجاد هم آوایی بین تضادها منعکس می کند.

 6. استفاده از مواد طبیعی در دکوراسیون بوهمی

استفاده از مواد طبیعی چون حصیر، چوب، جوت، سفال، کاشی های دست ساز، سنگ و … حس و حالی ارگانیک، طبیعی و راحت به فضا می بخشد و فضا را گرم و دنج می سازد.

 7. استفاده از اشیاء عتیقه و قدیمی در دکوراسیون بوهو

استفاده از اشیاء عتیقه، قدیمی، بازسازی شده و حتی کهنه نما به چند علت در چیدمان بوهو به شدت متداول است، دلیل اول خلاقیت هنری است. دلیل دوم ارزشمندی و زیبایی هنری عناصر عتیقه و قدیمی است. آخرین دلیل تداول استفاده از اشیاء قدیمی در این چیدمان ها صرفه جویی در مخارج است. استفاده از عناصر عتیقه، قدیمی، بازسازی شده و یا کهنه نما به چیدمان شما عمق و زیبایی به وسعت تاریخ می دهد.

استفاده از اشیاء عتیقه و قدیمی در دکوراسیون بوهو

 8. تلفیق فرهنگ جهانی در دکوراسیون بوهو

استفاده از عناصر بومی و سنتی مناطق مختلف جهان که حس خوبی به شما منتقل می کنند یا روایت قشنگی دارند به دکوراسیون بوهمین شما روح و جلوه زیبایی می دهند.

 9. استفاده از گیاهان در دکوراسیون بوهو

استفاده از گیاهان در دکوراسیون بوهو بسیار رایج است. استفاده از گیاهان ریشه های سبز طبیعت را به خانه شما می آورد. گیاهان، انرژی خوبی را به فضا منتقل می کنند. تضاد رنگ سبز و ظرافت گیاهان خود یک بافت زنده و متفاوت در فضا دکوراسیون شما محسوب می شود.

 10. خلق فضاهای دنج در دکوراسیون بوهو

خلق فضاهایی در نقاط مختلف دکوراسیون های بوهو برای استراحت بیشتر، لذت بردن از لحظات و یا فضاهایی برای کار یا انجام کارهای هنری در دکوراسیون های بوهو بسیار دیده می شوند. استفاده از میزهای کار دنج زیر پنجره ها و نورگیرها، تخت های راحتی معلق، صندلی های راک یا حصیری معلق، میز کوچک و صندلی کنج بالکن یا آشپزخانه و … همه اینها می تواند وابسته به سبک زندگی شما و با سلیقه شما خلق شوند.

خلق فضاهای دنج در دکوراسیون بوهو

فرش بوهو

انتخاب فرش برای دکوراسیون بوهو یکی از ساده ترین و لذت بخش ترین بخش های چیدمان است. چرا که فرش به خودی خود یک اثر هنری ریشه دار و اصیل است و در هر فرهنگی رنگ و طرح خاص خود را می گیرد. فرش در همه جای جهان تنوع بالایی از رنگ، نقش و سبک دارد و هیجان این انتخاب را دوچندان می کند. برخی افراد در انتخاب فرش برای دکوراسیون های بوهو از فرش های رنگارنگ و زیبا استفاده می کنند و برخی دیگر از دستبافت های حصیری ساده و یا حتی پوست استفاده می کنند. انتخاب فرش برای کلکسیون بوهو کاملاً وابسته به سلیقه شما است. فرش دکوراسیون بوهو می تواند یک یا چند فرش مشابه یا متفاوت با یکدیگر باشد. برخی افراد ترجیح می دهند فرش دکوراسیون بوهمی خود را از ترکیب چند مدل فرش در کنار یکدیگر استفاده کنند. اما به طور کلی فرش های چهل تکه، فرش های دستبافت، حصیر بافت، دستبافت های هندی، گلیم، گبه و حتی فرش های مدرن بسیار متداول است.

فرش در دکوراسیون بوهو نقش پررنگی دارد، گاه از فرش به عنوان دیوار پوش، تابلو، رومیزی و یا حتی روی مبلمان استفاده می شود.

استفاده از فرش 1200 شانه فرش بهشتی در دکوراسیون خانه

خرید فرش بوهو

در چیدمان بوهو محدودیتی برای انتخاب سبک، طرح و رنگ فرش ندارید. اگر یک فرش قدیمی یا عتیقه دارید، بسیار خوش شانس هستید اما اگر از قبل فرشی ندارید جای نگرانی نیست زیرا فرش های مدرن، برخی از فرش های نئوکلاسیک، فرش های عشایری و ایلیاتی، فرش های وینتیج، انواع گلیم و گبه همگی فرش های منطبق با دکواسیون بوهو هستند. در ادامه راهنمایی برای پیدا کردن فرش های بهشتی منطبق با چیدمان بوهو برای شما ارائه می کنیم.

 • فرش بوهو مدرن

اگر به دنبال فرش بوهو مدرن هستید توصیه ما به شما بازدید از “فرش مدرن بهشتی” است. اگر به دنبال انعکاس هویت رنگی خود هستید حتما از “کلکسیون یونیک 1200 شانه فرش بهشتی” دیدن کنید.

طرح فرش یونیک از فرش های 1200 شانه فرش بهشتی در فضای اتاق

 • فرش بوهو وینتیج

فرش های وینتیج بهترین تناسب را با دکوراسیون بوهمی دارند. برای خرید فرش بوهو وینتیج از “فرش وینتیج بهشتی” دیدن کنید.

 • فرش بوهو کلاسیک

فرش های کلاسیک انتخاب مطمئنی برای هماهنگ شدن با دکوراسیون بوهو هستند اما توصیه ما به شما استفاده از فرش های کلاسیک با رنگ های مشخص تر است. برای خرید فرش بوهو کلاسیک از فرش بهشتی کتگوری “فرش کلاسیک بهشتی” مراجعه کنید.

 

نظرات شما

 • علی اکبر نظری 1402.06.11

  تلفیق نقش ورنگ در انواع فرش بهشتی واقعا خیره کننده است بگونه ای که سلایق مختلف ایده‌آل خود را نزد شما قطعا خواهند یافت و این اصلا اغراق نیست و هر وجدان
  بیدار و آسوده بر هنر شما مهر تائید زده و خواهد زد .

  پاسخ دهید
  • replay
   negar zarinkolah 1402.06.11

   درود بر شما آقای نظری عزیز
   خوشحالیم که از تنوع طرح، نقش و رنگ فرش های فرش بهشتی رصایت دارید.

   پاسخ دهید
 • الهام 1402.06.11

  چه قدر این فرشاتون متفااااوتن *___* میتونم اسم کلکسیون و سبکشونو بدونم؟؟

  پاسخ دهید
 • محمد پارسا مالکی 1402.08.03

  بسیار نقش های زیبا و خارق العاده ای دارند و از آن دسته از فرش های وینتیج هستند که در نوع خودشون تک می باشند و هرکسی را مجذوب خود خواهند کرد و این تنوع بالا رنگ های زنده و و طرح های متفاوت و نقش ها ور ترکیبشون واقعا زیباست
  خیلی ممنون از مقاله فوق العادثون

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟