دکوراسیون و چیدمان مونوکروم

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 0

دکوراسیون و چیدمان "مونوکروم" اصطلاحی است که این روزها آن را از صنعت مد و فشن بسیار می شنویم.مونوکروم محدود به فشن نیست،این روزها سبک مونوکروم در دکوراسیون داخلی خانه و محل کار هم طرفداران بسیاری دارد.اما چطور می توانیم سبک مونوکروم را در چیدمان اجرا کنیم؟

خانه، یک مأمن برای استراحت و گذران وقت است و باید مملوء از احساس آرامش و راحتی باشد.اما در دنیای امروز انسان ها علاوه بر آرامش و راحتی ،خانه و چیدمان را بخشی تکمیل کننده از هویت و خلوت خود می دانند و به دنبال سبک های منحصر به فردی هستند تا چیدمان منحصر به فرد خود را به وجود آورند.

چیدمان خانه به سبک مونوکروم این روزها حسابی باب شده و جزو یکی از پرطرفدارترین سبک ها به حساب می آید. چیدمان مونوکروم خانه جلوه ی بسیار خاص و منحصر به فردی به منزل شما می دهد.

شما می توانید با این سبک جدید مونوکروم از چیدمان، رنگ موردعلاقه تان را به محیط زندگی خود اضاف کنید. در اجرای دکوراسیون مونوکروم می توانید تمامی اتاق ها و بخش های خانه را با یک رنگ اصلی دکور کنید و یا هر اتاقی را متناسب به ویژگی های آن فضا و سلیقه ی خود به رنگی متفاوت ، با فرش های زیبا فرش بهشتی دکور کنید.

در این مقاله ما به شما کمک می کنیم که در خلق دکوراسیون مونوکروم منحصر به فرد خودتون ، بهترین و هماهنگ ترین فرش رو از نظر نقش و رنگ انتخاب کنید.

تصویری از دکوراسیون و چیدمان مونوکروم

تعریف مونوکروم چیست؟

لغت “مونو” به معنای یک ،واحد و “کروم” به معنای رنگ است.مونوکروم به معنای تک رنگ است و همانطور که از نامش پیداست، مونوکروم یا تک رنگ به معنای استفاده از یک رنگ در چیدمان و دکوراسیون خانه است.

سبک مونوکروم،حاشیه ی امن یا ریسک بزرگ؟

سبک مونوکروم از همان قدم اول شما را مجبور به انتخاب یک رنگ می کند و این یعنی چالش ست کردن و هماهنگ کردن رنگ های متفاوت را نخواهید داشت.اما شما را با چالش انتخاب یک طیف رنگی برای چیدمان اتاق خواب ،سالن پذیرایی ، آشپزخانه و … رو به رو می کند. این سبک از چیدمان مونوکروم مناسب شخصیت های ریسک پذیر و جسور و یا شخصیت های ساده و مینیمالیست است و همه ی اینها به نوع انتخاب رنگ اصلی باز می گردد و چالش انتخاب رنگ را برای چیدمان مونوکروم دوچندان می کند.

علاوه بر چالش بزرگ انتخاب رنگ اصلی که قدم اول چیدمان مونوکروم است، رعایت اعتدال در چیدمان و مونوکروم نیز کاری است که نیازمند دقت فراوان است،  در غیر اینصورت چیدمان شما ممکن است بیش از حد تاریک،روشن ، خالی یا حتی شلوغ به نظر برسد و شما را خسته و پشیمان کند. با این تعاریف اگر طرفدار این سبک مونوکروم در خانه و یا محل کار خود هستید، قبل از شروع چیدمان ،به نکات خوبی در این مطلب اشاره کردیم پس تا انتها مطلب ما را همراهی کنید.

دکوراسیون مونوکروم برای محل کار ایده آل است؟

دکوراسیون مونوکروم به علت معطوف کردن توجه و حواس مخاطب به خودش یکی از بهترین ابزارها برای هویت سازی و برند سازی و به یاد ماندن برای سازمان یا شغل شما است.

در صنعت برندینگ همواره از رنگ برای معرفی کردن سازمان ها و مشاغل استفاده می شود اما شیوه ی مونوکروم بسیار هوشمندتر و قوی تر از استفاده ی گاه و بیگاه از یک رنگ برای کسب و کار شما است.

شما می توانید با توجه به زمینه ی فعالیت و نیازهای تبلیغاتی خود از روش مونوکروم به خوبی در طراحی بنر،پوستر،وبسایت،فروشگاه،لوگو و … استفاده کنید و مطمئن باشید که بیشتر از رقیبان خود در خاطرها خواهید ماند.

چیدمان اتاق خواب به رنگ صورتی به سبک مونوکروم

باید و نباید های دکوراسیون و چیدمان مونوکروم چیست؟

 • دکوراسیون مونوکروم ، یعنی چیدمان تک رنگ و اولین قانون چیدمان مونوکروم استفاده از یک رنگ در تمامی بخش های چیدمان است.
 • استفاده کردن از صرفاً یک رنگ به معنای استفاده فقط از یک تُن از آن رنگ نیست.شما مجاز هستید که از طیف های متفاوت رنگ انتخابی خود استفاده کنید.
 • استفاده از رنگ های خنثی مجاز است.

رنگ های خنثی عبارتند از : سفید،مشکی ،خاکستری رنگ های خنثی اصلی هستند اما رنگ های پاستلی یا به عبارت دیگر هر رنگی که به سفیدی نزدیک باشد جزو رنگ های خنثی محسوب می شود.

چگونه دکوراسیون مونوکروم خود را خلق کنیم؟

1.انتخاب رنگ اصلی

اولین و مهمترین قدم در دکوراسیون تک رنگ ،انتخاب رنگ پایه یا همان رنگ اصلی است.انتخاب یک رنگ اصلی و غالب به معنای غوطه ور شدن همه ی اجزای دکور شما در آن رنگ می باشد و حتماً باید نکاتی را در این انتخاب مدنظر قرار دهید.این نکات عبارتند از :

 • رنگی را انتخاب کنید که از آن احساس و انرژی خوبی دریافت می کنید.
 • رنگی را انتخاب کنید که از دیدن آن در طی روز خسته نشوید.
 • انتخاب رنگ شما مختص به یک بازه ی فصلی نباشد و در همه ی فصل ها احساس خوشایندی را به شما منتقل کند.
 • انتخاب رنگ شما تحت تاثیر مد روز نباشد.
 • رنگی را انتخاب کنید که تا سالیان سال از آن خسته نشوید.
 • رنگ های تیره و تند ریسک زیادی به همراه دارند،آگاه باشید که احتمال خسته شدن شما از رنگ های تیره یا تند زیاد است.
 • رنگ های روشن و پاستیلی انتخاب های مطمئن و کم ریسک تری هستند.

رنگ های سفید و مشکی دو لبه ی تیز چاقو هستند و انتخاب این دو رنگ برای دکوراسیون مونوکروم جزو چالش برانگیزترین انتخاب ها است.

تصویری از چیدمان خانه در سالن نشیمن به سبک مونوکروم

2. طیف ها فرعی رنگ اصلی خود را پیدا کنید.

از طیف های فرعی در جزئیات چیدمان استفاده کنید. این ترفند به شما کمک میکند که دکوراسیون خود را از یکنواختی خارج کنید.

3. طیف متقاون اضافه کنید.

در سطوح بزرگ مانند :سقف،دیوارها، کف از طیف های روشن رنگ انتخابی خود استفاده کنید.

4. بافت اضافه کنید.

تکستچر متفاوت به دکوراسیون خود استفاده کنید. استفاده از جنس ها با بافت های متفاوت (فلز ،چوب ،پارچه،بتن،پارکت،کاغذ دیواری،اجسام مات یا براق و …) کمک می کند تا چیدمان مونوکروم شما جالب و منحصر به فرد باشد.

5. از نور طبیعی غافل نشوید!

سعی کنید تمام استفاده ی خود را از نور طبیعی اتاق کنید تا جلوه و عمق رنگها چند برابر شود.

6. نور رنگی اضافه کنید.

با استفاده از نور پردازی های پنهان رنگی،آباژور های تزئینی و یا نور های نقطه ای جزئیات دکوراسیون خود را نورانی کنید.

7. استفاده از آینه و سطوح براق فراموش نشود!

استفاده از آینه،اشیاء آینه ای و یا سطوح براق (مبلمان با پایه های براق ،کابینت یا کمد های های گلس و … ) به دکوراسیون شما عمق و نور زیبایی می بخشد.

8. اشیاء شیشه ای اضافه کنید!

اشیاء شیشه ای رنگی یا حتی شفاف مانند آینه ، به دکور شما نور و عمق می بخشند و جزء جزئیات ظریفی به دکور شما می دهد.

استفاده از کاشی های شیشه ای رنگی به جای استفاده از کاشی های سفالی در آشپزخانه هم به شما کمک می کند تا دکوراسیون مونوکروم خود را از یکنواختی خارج کنید و هم از نظر اقتصادی مرقون به صرفه تر است و نظافت راحت تری دارد.

9. فرم را فراموش نکنید!

استفاده از اشیاء یا مبلمان با فرم های متفاوت و حتی عجیب و غریب یا ترکیب اشکال هندسی متفاوت به شما کمک می کند تا دکوراسیون شما از یکنواختی خارج شود و منحصر به فرد تر شود.

10.از گیاه استفاده کنید.

استفاده از گل و گیاه به دکوراسیون شما رنگ می بخشد.همانطور که می دانید حضور گیاهان فضای خانه را صمیمی تر می کند و آرامش خوبی را به فضای شما اضافه می کند.

11.عناصر طبیعت روح می بخشند.

استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ در کفپوش،مبلمان یا در اشیاء و جزئیات جلوه ای مدرن و دلچسب به فضای مونوکروم شما می بخشد.

چه سبک هایی از دکوراسیون را می توان با چیدمان مونوکروم پیاده کرد؟

چیدمان مونوکروم فقط شما را در انتخاب رنگ محدود می کند اما در انتخاب جزئیات و سبک آزاد هستید و می توانید فضا را در هر سبکی که می پسندین اضافه کنید.

چیدمان و دکوراسیون  تک رنگ یا همان مونوکروم می تواند در سبک های کلاسیک،نئوکلاسیک،راستیک،گوتیک ،مدرن و حتی مینیمال باشد.

چه سبک هایی از دکوراسیون را می توان با چیدمان مونوکروم پیاده کرد؟

برای چیدمان مونوکروم چه فرشی انتخاب کنیم؟

برای تکمیل چیدمان مونوکروم یکی از حیاتی ترین و مهم ترین تصمیم ها انتخاب فرش است اما تنوع طرح و نقش در صنعت فرش امروز آنقدر زیاد است که جای هیچگونه نگرانی در خصوص پیدا کردن رنگ مرتبط دکوراسیون نیست.

البته انتخاب فرش منطبق با چیدمان تک رنگ برای ما مردم ایران که فرهنگمان غنی از فرش هایی با نقوش پرکار است یکی از چالش های این شیوه از چیدمان است.

برای انتخاب فرش متناسب با دکوراسیون مونوکروم :

 1. اولین و ساده ترین راه حل انتخاب یک فرش یا شگی تک رنگ بهتر است تشکیل شده از طیف های فرعی رنگ اصلی شما باشد.
 2. انتخاب فرش یا شگی تک رنگ در یکی از رنگهای خنثی نیز یک انتخاب بی دردسر و مطمئن است.
 3. انتخاب فرش با زمینه ای خنثی و نقوشی هم رنگ با رنگ اصلی دکوراسیون باشد.
 4. انتخاب فرشی با نقوش خنثی و زمینه ای هم رنگ با رنگ اصلی چیدمان مونوکروم باشد.
 5. انتخاب فرش با رنگ های متالیک یک روش هوشمند برای چشمگیر و محسور کننده کردن دکوراسیون مونوکروم است.البته چیزی تحت عنوان “فرش با رنگ متالیک” وجود ندارد.اما فرش هایی که در بافت آنها از الیاف ابریشمی به کار رفته است (فرش ابریشم دستبافت یا فرش های ابریشم ماشینی) به علت درخششی که دارند احساس متالیک بودن رنگ را القا می کنند و با نور خود به دکوراسیون عمق می بخشند.
تصویری از چیدمان مونوکروم به رنگ تیره

اگر انتخاب شما فرش ابریشم ماشینی است توصیه می کنیم مقاله ی “فرش ابريشم ماشينىرا مطالعه کنید.

امیدواریم با مطالعه ی این مطلب بتوانید یک دکوراسیون مونوکروم زیبا خلق کنید.

نظرات شما

  02141173

  نیاز به مشاوره دارید؟