نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023

دسته بندی: اخبار
تعداد نظرات : 1

رویداد نمایشگاهی فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023  استانبول 5 تا 8 دسامبر 2023 در کشور ترکیه، شهر استانبول که پایتخت توریستی ترکیه است برگزار شد. نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE با هدف و شعار گردهم آوری تولید کننده ها و فعالات صنف فرش و کفپوش نخستین دوره از فعالیت خود را رقم زد.

تصویری از آقای بهشتی و مهمانان در نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023

نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی و کفپوش استانبول Carpet & Flooring Expo یا به اختصار CFE 2023 یک رویداد نمایشگاهی نو تاسیس است که در دسامبر امسال، یعنی سال 2023، برای نخستین بار برگزار شد. در نمایشگاه فرش و کفپوش CFE استانبول بسیاری از شرکت های تولید کننده فرش ماشینی از سراسر جهان حضور داشتند. از میان شرکت کننده های رویداد نمایشگاهی فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول درصدی زیادی از برندها و شرکت های تولید کننده فرش ماشینی نیز حضور داشتند که شرکت طراحی، تولیدی و تجاری فرش بهشتی یکی از این اسامی درخشان بود.

نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023

نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول

کشور ترکیه دومین صادر کننده فرش ماشینی در سطح بین المللی است. ترکیه با درآمدی بالغ بر 2.6 میلیادر دلار در زمینه صادرات فرش قصد افزایش توان و استفاده حداکثری از این پتانسیل را دارد.

هوشمندانه ترین حالت افزایش این توان قدرت نمایی همه جانبه در عرضه بین المللی، تبدیل شدن به نقطه عطف این صنعت و حمایت زیرپوستی از صنایع دیگر موفق کشور ترکیه، یعنی صنعت توریسم است.

اولین زمزمه های تاسیس نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول نیمه اول سال 2023 هنگام برگزاری نمایشگاه دموتکس آنتالیا شنیده شد و برخی از شرکت های بزرگ تولید فرش ماشینی و کفپوش ترک در نمایشگاه دموتکس شرکت نکردند  و در نهایت زمزمه ها در اواخر نیمه اول 2023 با مشخص شدن تاریخ و مکان برگزاری این رویداد، یعنی نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول به صورت قطعی مشخص و رسانه ای شد.

نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023  استانبول از 4 ام تا 8 ام دسامبر مصادف با 14-17 آذر ماه میزبان بازدیدکنندگان است. مکان برگزاری نمایشگاه CFE استانبول، مرکز نمایشگاهی استانبول واقع در در محله یشیل کوی بود. بازدیدگان می توانستند از ساعت 10 صبح لغایت 18، به استثنا روز اختتامیه که زمان نمایشگاه یک ساعت کمتر بود، از این نمایشگاه بازدید کنند.

در نمایشگاه دموتکس ترکیه 2023 چه گذشت؟ نقاط ضعف و قدرت دموتکس آنتالیا را از لیک مرتبط مطالعه کنید.

نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش استانبول با همکاری دو انجمن صادر کننده ترک یعنی انجمن صادرکنندگان فرش جنوب شرقی آناتولی (GAHIB) و انجمن صادرکنندگان فرش استانبول (İHİB) و برگزار کننده نمایشگاه، شرکت یوتاپ TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM A.Ş. تاسیس شده است.

هدف ترکیه از برگزاری نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023

هدف کشور ترکیه از برگزاری این نمایشگاه قدرت نمایی در خصوص تولید فرش ماشینی است. مدیر شرکت برگزار کننده نمایشگاه، یوتاپ، در مصاحبه ای در خصوص این نمایشگاه اظهار کرد که هدف برگزاری یک رویداد پویا و نوین است که به شکلی از جدیدترین ترندها و جریان های مد آینده چیدمان و طراحی از این نمایشگاه سرچشمه بگیرد و تبدیل به یک پلتفرم مهم و اصلی صنعت فرش ماشینی و کفپوش شود.

مجری نمایشگاه فرش و کفپوش CFE 2023  استانبول در وبسایت رسمی این نمایشگاه مجموعه ای از دلایل شرکت در نمایشگاه فرش و کفپوش استانبول را برای هر دو گروه غرفه گذار و بازدیدکننده ها ارائه می دهد.

مجموعه دلیل و وعده هایی که نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول به شرکت ها برای شرکت در این رویداد عبارتند از:

 • رسانه ای تاثیرگزار برای همراهی در صنعت فرش و کفپوش، وجود فرصت هایی برای شکل گیری ارتباطات تجاری
 • ارائه محصولات جدید به مخاطبان
 • افزایش برند آگاهی و تقویت جایگاه برند در بازار و صنعت
 • سهیم شدن در بازار فرش و کفپوش رو به توسعه اروپا
 • ارتباط گرفتن با جهان بین الملل از آمریکا تا خاور دور

مجموعه دلایل و وعده هایی که نمایشگاه CFE  استانبول به بازدید کننده های این رویداد می دهد عبارتند از:

 • کشف فرصت های استثنایی تولید، سرمایه گذاری و تجارت به صورت تخصصی در زمینه فرش و کفپوش
 • فرصتی برای تعامل با بازار جهان با توجه به تعاملات بالا و موفق کشور ترکیه در زمینه صادرت فرش ماشینی
 • دسترسی راحت ترکیه از نظر صادراتی به بنادر و گمرک ها با توجه قراردادهای منعقد شده این کشور

ترکیه مرکز قوی طراحی و تولید انواع فرش ماشینی و دستبافت است.

شرکت کننده های ایرانی و خارجی در نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE ترکیه

آمار ارائه شده توسط برگزار کننده نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE ترکیه بیان می کند که این رویداد پیش از برگزاری ادعا کرد که از 74 کشور متفاوت جهان متقاضی برای بازدید داشته است و بعد از پایان طبق بیانه ای اعلام کرد از 100 کشور متفاوت جهان بازدید کننده داشته است.

نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول در 8 سالن مجزا و با حضور 400 شرکت غرفه دار از 12 کشور متفاوت در سطح جهان برگزار شد. می توان گفت بیش از 80% از غرفه های نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023 استانبول در تصرف شرکت های ترک بود و حدود 60% از غرفه ها متعلق به شرکت های شهر غازی آنتپ بود. شرکت کننده های ایرانی همگی در سالن شماره 1 با وسعتی بالغ بر 6500 متر مربع حضور داشتند.

شرکت های ایرانی حاضر در نمایشگاه فرش استانبول 2023 CFE

نمایشگاه فرش و کفپوش CFE 2023 استانبول در مجموع میزبان 26 غرفه شرکت غرفه دار ایرانی بود. شرکت های حاضر در نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول عبارتند از:

 • شرکت طراحی و تولید فرش بهشتی
 • قالی سلیمان
 • فرش فرهی
 • فرش قیطران
 • فرش الماس کویر
 • فرش آسایش
 • فرش داریوش
 • فرش مهر و ماه
 • فرش مشهد
 • فرش محتشم
 • فرش قصر ایرانیان
 • فرش رویال گلد
 • فرش افشون
 • فرش لکسون
 • فرش پرنیان
 • فرش نقش جان
 • فرش صاحبقران
 • فرش یلدای کویر
 • فرش آرشام
 • فرش شاهرخ
 • فرش شاهکار آریایی کاشان
 • فرش تمدن کاشان
 • شرکت نفیس نخ

رویدادهای نمایشگاه فرش و کفپوش CFE 2023 استانبول

نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023 ترکیه برای محقق کردن اهداف خود، یعنی تبدیل شدن به یک مرکز و قطب تجاری بزرگ و جهت دهنده جریان های علمی و حتی مد کفپوش و فرش از مجموعه ای از متخصصان دعوت به عمل آورد تا هر روز از نمایشگاه حول موضوعات خاصی از پیش مشص شده سخنرانی کنند. هر روز از نمایشگاه، سخنرانی ها در حوزه های متفاوتی در نظر گرفته شده بود تا به نوعی صدای از بزرگترین دغدغه ها و یا دستاوردها شنیده شود. از جمله موضوعاتی که در 4 روز نمایشگاه در سخنرانی ها مورد بحث قرار گرفت می توان به موضوعاتی چون چیدمان و دکوراسیون داخلی، بافندگی، طراحی مدرن و سنتی فرش، کاربرد هوش مصنوعی در ثبت و ایده پردازی سنتی فرش، فرشهای دستباف و بافندگی، ثبت آثار به صورت دیجیتال ، سبک زندگی و جریان های ترند، پایداری در صنعت فرش، حمایت های لازم جهت ارتقا رفاه فعلان صنعت فرش و … اشاره کرد.

موضوع نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE استانبول

نمایشگاه فرش و کفپوش 2023 CFE استانبول مانند هر رویداد به روز دیگری برای خود یک موضوع یا هدف انسان دوستانه و ورای تجارت تعریف کرد. نمایشگاه فرش استانبول CFE 2023 نیز مانند همتای خود، نمایشگاه دموتکس ترجیح داد موضوع زیبا، رویایی اما کم طرفدار “پایداری” را هدف اصلی و والای خود اعلام کند.

موضوع پایداری در صنعت فرش که شامل نوین سازی تکنولوژی و متریال تولید فرش در جهت آسیب کمتر به کره زمین، آلودگی کمتر، مصرف آب و پلاستیک کمتر و دیگر مواردی که سبب کندترشدن فرایند آسیب، تخریب و یا افزایش سرعت گرمایش کره ی زمین می شوند در این دسته قرار می گیرند، است. اما با همه این حرف های زیبا و شعارهای نوید دهنده این نمایشگاه ها تا چه اندازه اقدامات واقعی در راستای این اهداف و پیام ها دارند؟

موضوع کم طرفدار پایداری، تولید کالا سبز و دوستدار محیط زیست شعارهای دلگرم کننده ای برای آینده کره زمین هستند اما می توان گفت نه تنها تقریباً هیچ اثری از آن در شیوه برگزاری نمایشگاه CFE  استانبول و در غرفه ها دیده نشد، بلکه حتی این موضوع جزو موضوعات مورد بحث این رویداد نیز نبود!

فرش بهشتی در نمایشگاه فرش و کفپوش استانبول CFE 2023

شرکت طراحی و تولیدی فرش بهشتی که یکی از اسامی فعال در رخدادهای بین المللی و داخلی است در نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023 ترکیه نیز حضور داشت.

مدیر عامل فرش بهشتی، محمد بهشتی، پیش از این در نمایشگاه دموتکس آنتالیا نوید حضور فرش بهشتی را در نمایشگاه فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023 استانبول داده بود. مدیرعامل فرش بهشتی خاطر نشان کرده بود که کشور ترکیه به علت آزادی عمل در واردات ماشین آلات و نداشتن سد تحریم های ظالمانه در حال حاضر به یکی از قوی ترین رقبای ایران در زمینه صادرات فرش ماشینی تبدیل شده و قصد دارد با برگزاری نمایشگاه CFE بازار صادرات فرش ماشینی را به صورت حداکثری و در انحصار خود بگیرد تا رقبای دیگر را از میدان به در کند. هدف اول ترکیه در این راستا صورت نگرفتن هیچ معامله صادراتی در خاک این کشور به نفع کشور سوم است.

مدیرعامل فرش بهشتی در خصوص حضور و ادامه حضور فرش بهشتی در نمایشگاه استانبول گفتند:« حضور در بازار رقابت جهانی ضروری است. زیرا که دست تولید کننده ایرانی همیشه از بازارهای جهانی و بین المللی کوتاه است و اگر قصد داریم چیزی را تغییر بدهیم باید بمانیم و تلاش کنیم. حذف شدن از حافظه بازار جهانی و پا پس کشیدن هیچ کمکی به ما در ارتقا صادرات فرش ایرانی نخواهد کرد.  فرش بهشتی تا زمانی که توان حضور داشته باشد و فضا برای فعالیت مسموم نباشد میدان رقابت را برای حریف خالی نخواهد کرد.»

محمد بهشتی در ادامه بیان کردند: «حضور در این رویدادهای بین المللی، هرچقدر هم که رویداد محدودی باشد، باز هم بازده برای تولید کننده ایرانی خواهد داشت. سوالی که مطرح است میزان صرفه و بازگشت سرمایه گذاری در این رویدادها است.»

محمد بهشتی با لبخندی تلخ ادامه دادند:« فرش بهشتی، همواره به حضور، خلق و روایت قصه نقش فرش ایرانی ادامه خواهد داد. اصل افسانه فرش ایرانی، مقاومت، ریشه دار بودن و گل دادن است.»

پیام فرش بهشتی در نمایشگاه فرش CFE 2023 استانبول

محمد بهشتی، خالق برند فرش بهشتی، در ادامه مصاحبه ای که در روز نخست نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی و کفپوش CFE 2023 استانبول داشتند در خصوص نحو و پیام حضور فرش بهشتی در نمایشگاه CFE 2023  استانبول گفتند:« غرفه های نمایشگاه بین المللی فقط جایی برای ارائه و نمایش محصول تولیدی نیستند! برندها باید هرآنجه در چنته دارند را به جهانیان عرضه کنند. هرآنچه در چنته دارند یعنی پیام و حرفی که در طراحی فرش، با انتخاب پالت رنگی و طراحی رنگ، انتخاب متریال و مواد اولیه، ظرافت و دقت بافت و تکمیل و غیره انتقال می دهند و میزنند. مجموعه این ها است که آشکار می کند آن برند در کجای مسیر پیشرفت ایستاده و قدم بعدی، نگاه و مسیر آینده برند را آشکار می کند.»

محمد بهشتی در ادامه افزودند :« فرش بهشتی در رویداد نمایشگاه فرش ماشینی استانبول CFE 2023 پیام خود را با رونمایی و ارائه کلکسیون های فرش ابریشم مودال آشکار می کند.» مدیرعامل فرش بهشتی در شرح جمله بالا توضیح دادند:« فرش ابریشم سالیان سال است که نماد قدرت و ثروت فرش ایرانی است.» وی در تکمیل مفهوم ثروتمندی فرش ابریشم افزودند:« ثروت به معنای گران بها بودن فرش ابریشم بحث مجزایی است که حتی بیگانگان از آن آگاه اند و بر همگان مشهود است. لیکن مراد از ثروت در خصوص فرش ابریشم، ثروت فرهنگی است. ثروت فرهنگی فرش ابریشم دستاوری است که کشورهای دیگر هر چقدر هم آزادی و بدون محدودیت هایی چون تحریم باشند نمی توانند به ذره ای از آن دست یابند.» جناب محمد بهشتی در ادامه به صورت بخصوص از ابریشم مودال یا ابریشم گیاهی سخن گفتند که دریچه ای دیگر از نگاه برند فرش بهشتی را در رویداد نمایشگاه بین المللی فرش و کفپوش CFE استانبول آشکار می کرد. محمد بهشتی در خصوص ابریشم مودال به کار رفته شده در کلکسیون های فرش بهشتی توضیح دادند:« مودال یا ابریشم گیاهی که به عنوان نخ خاب یا همان خامه فرش های ابریشم بهشتی به کار رفته است نوعی ابریشم گرانبها، نوین و دوستدار محیط زیست است که نگاه برند فرش بهشتی را در عرضه کالا به روز، سبز و دوستدار محیط زیست را شرح می دهد.»

فرش بهشتی در این نمایشگاه با مجموعه ای متشکل از 17 کلکسیون در سبک، رنگ و نقش های متفاوت حضور دارد که 9 کلکسیون از این 17 مورد از الیاف ابریشم بامبو تهیه شده اند.

از میان کلکسیون های ابریشمی فرش بهشتی، کلکسیون تمام ابریشم نگارین که باز آفرینی آثار موزه ای ایران زمین است، کلکسیون یونیک که یک اثر مدرن – وینتیج با هویت رنگ منحصر به فرد است، کلکسیون آمیتیس با سبک مدرن که مفهومی تازه از تضاد درخشش رنگ ها است و کلکسیون ماهور جدیدترین کلکسیون فرش بهشتی که بازآفرینی اصیل از نقوش جاودانه ایرانی است بیشترین توجه ها را به خود جلب کردند.

در این میان کلکسیون ابریشم – اکریلیک نارسیس در سبک نئوکلاسیک بار دیگر ثابت کرد آثار اصیل هیچگاه از سکه نمی افتند و همواره ارزشمند و مقبول هستند.

نقدی از نمایشگاه فرش و کفپوش استانبول CFE 2023

محمد بهشتی، مدیر عامل فرش بهشتی در نقد نخستین دوره از برگزاری نمایشگاه CFE 2023 استانبول گفتند:« سالنی که به برندهای ایرانی اختصاص داده شده بود یکی از ضعیف ترین سالن ها بود و نمی توان گفت شرایط بدون تبعیض بود.

جایگذاری غرفه ها نیز رضایت بخش نبود، در کنار هم قرار داشتن غرفه های تولید کنندگان ایرانی باعث مقایسه ایرانیان با یکدیگر بود نه با بازار جهانی که همین امر سبب سردرگم شدن مشتری خارجی و به نوعی نادیده گرفته شدن کیفیت و تنوع محصولات کشور ایران بود.

اثر روانی این استراتژی کشور ترکیه در نمایشگاه، رقابت ایرانیان با یکدیگر در نمایشگاه CFE  استانبول بود در صورتی که ایرانیان در مجامع بین المللی باید همیار باشند نه اینکه در جای رقابت قرار بگیرند.

محمد بهشتی در ادامه ضمن ابراز ناراحتی از برگزار کننده های نمایشگاه های بین المللی ایران گفتند:« نمایشگاه های بین المللی ایران هیچ حالت بین المللی ندارند و اگر مقایسه شوند با ضعیف ترین رویدادهای خارج از ایران، با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند هزینه سنگین تری برای ما دارند. امید است صدای تولید کننده ها به مجریان نمایشگاه و مسولین برسد تا ما هم بتوانیم در ازای سرمایه گذاری در رویدادهای داخلی نیز بازگشت سرمایه داشته باشیم و اتفاقات زیبایی را در زمینه صادرات رقم بزنیم.»

 

 

نظرات شما

 • محمد پارسا مالکی 1402.10.10

  درود بر شما بابت مطالب و مقاله فوق العاده اتون یک دونیا سپاسگزارم مخصوصا در آخر نظر جناب اقای محمد بهشتی در خصوص نمایشگاه 🌹

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟