نحوه تمیز کردن سریع فرش در روزهای پایانی سال

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی‌ است که هرساله در آخرین ماه سال ایرانیان انجام می‌دهند. خانه تکانی چون معمولا پروسه طولانی دارد؛ بهتر است از مدت‌ها قبل شروع به انجامش کنید.

نحوه تمیز کردن سریع فرش و موکت در روزهای پایانی سال

اما این روزها به دلیل اینکه بیشتر اعضای خانواده‌ها شاغل هستند ممکن است به روز‌های پایانی موکول شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن کارهای خانه تکانی را تمام کنید بهتر است با یک برنامه ریزی دقیق و درست پیش بروید.

یکی از وسایلی که در خانه‌های ایرانی کاملا به چشم می‌آید فرش است. بنابراین اگر برای سپردن فرش‌هایتان به قالی شویی زمان اندکی دارید می‌توانید با چند روش ساده آنها را در زمان کم تمیز کنید.

1. تمیز کردن فرش‌ با جاروبرقی

برای اینکار ابتدا تمام وسایلی که ممکن است وارد جاروبرقی شود را از سطح فرش جمع آوری کنید. ابتدا پرده‌ها، مبل‌ها، پنجره‌ها و … را خوب گردگیری کنید و سپس اقدام به جاروبرقی کردن نمایید. اگر فرشتان نو باشد اینکار باعث می‌شود که پرز فرش هم کمتر شود و به طورکلی جاروبرقی کشیدن به دلیل اینکه سطح فرش را کاملا تمیز می‌کند باعث می‌شود حتی اگر فرشتان را نشویید تا حدی تمیز به نظر بیاید.

جاروکشیدن روش تمیز کردن فرش

2. لکه زدایی از فرش با پارچه سفید

یکی از راهکارهای سریع تمیز کردن فرش در ایام خانه تکانی، لکه زدایی از فرش است. برای انجام این کار باید از یک پارچه سفید و تمیز برای برطرف کردن لکه استفاده کنید. دقت کنید که پارچه حتما کاملا سفید و عاری از هرگونه رنگ و طرح باشد.

تمیز کردن فرش با پارچه سفید

مزیتی که این روش دارد این است که اگر فقط لکه را از روی فرش پاک کنید؛ باعث سالم ماندن کل فرش شما می‌شود. هرگز از برس یا فرچه برای پاک کردن لکه از روی فرش استفاده نکنید زیرا این روش ممکن است به الیاف و بافت فرش شما آسیب برساند.

3.انتخاب پاک کننده مناسب فرش

باتوجه به تعدد شوینده‌ها در بازار باید باتوجه به نوع لکه مورد نظر، شوینده‌ای را انتخاب کنید که قدرت پاک کننده بالایی داشته باشد.

بیشتر افراد از شوینده‌های همه منظوره استفاده می‌کنند اما در مجموع خریدن شوینده مناسب بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین باید برچسب روی شوینده‌ها را دقیق بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

یکی از محصولات جدید فرش بهشتی لکه بر فرش است، این محصول با فرمولی دقیق تولید شده که هیچ گونه آسیبی به بافت فرش شما نمی‌زد. برای خرید آن می‌توانید با مراجعه به شعب فرش بهشتی به راحتی تهیه کنید.

پاک کننده فرش بهشتی

دقت کنید که برای پاک کردن لکه‌های مثل خون باید ابتدا آن را با آب سرد لکه گیری کنید، زیرا اگر از آب گرم استفاده کنید لکه خون بیشتر می‌ماند و یا حتی ممکن است پاک نشود.

برای پاک کردن لکه‌های ناشی از ادرار حیوانات نیز باید حتما از مواد شوینده آنزیم دار استفاده کنید. اگر بخواهید از روش‌های سنتی برای پاک کردن لکه‌ از روی فرش استفاده کنید ترکیب سرکه با آب گرم بهترین گزینه است.

مرحله بعدی شستن فرش یا یک پارچه عاری از هرگونه مواد شوینده است. همه این مراحل باید کاملا آرام و بدون فشار انجام شود به ویژه برای فرش‌های ابریشمی و دستبافت اگر به این نکته دقت نکنید ممکن است به بافت فرش آسیب جدی وارد شود.

البته بهتر است فرش‌های دستبافت و ابریشمی را به مراکز اعلاشور بسپارید.

4.استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش از روش‌های رایج دیگری است که برای پاک کردن آلودگی از روی فرش به کار گرفته می‌شود.

برای استفاده از شامپو فرش حتما نحوه استفاده از آن را مطالعه نمایید. در حالت رایج باید مقداری از شامپو را با آب مخلوط کرده و با دستمال تمیز فرش را پاک کنید، همچنین می‌توانید از دستگاه‌های شوینده فرش خانگی نیز استفاده کنید.

امیدواریم این نکات برایتان مفید بوده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره از کارشناسان متخصص فرش بهشتی اینجا کلیک کنید.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟