اصول نگهداری صحیح از فرش های دستبافت و ماشینی

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

نگهداری غیر اصولی از فرش باعث کوتاه شدن تدریجی عمر فرش ،پوسیدگی و از بین رفتن فرش می شود.در این مقاله ما روش های مهم و کلیدی برای نگهداری از فرش ماشینی و دستباف به روش اصولی را عنوان می کنیم که با رعایت این روش ها فرش های شما تا سالیان سال سالم و زیبا باقی بماند.

اصول نگهداری صحیح از فرش های دستبافت و ماشینی

فرش، عنصر تکمیل کننده ی هر دکوراسیونی است.
فرش گرانبهاست و بهترین وسیله برای افزایش کاربری فضا است.
علاوه بر همه ی این موارد فرش ها برای ما ارزش معنوی بالایی دارند و عمر طولانی و سلامت فرش ها برای ما حائز اهمیت است.
اگرچه فرش کالایی با طول عمر طولانی است،اما نگهداری نامناسب و غیر اصولی سبب کاهش تدریجی طول عمر فرش و آسیب رسیدن به فرش می شود.
از جمله آسیب هایی که فرش می بیند، می توان به چند مورد مثل : پوسیدگی،ساییدگی،سوختگی،بید خوردگی،در هم آمیختن رنگ ها و … اشاره کرد.
در این مقاله مواردی را به شما می گوییم که رعایت کردن آنها باعث آسیب کمتر و عمر طولانی فرش شما می شود.

 

نکات طلایی نگهداری از فرش ماشینی و دستبافت

نکات طلایی نگهداری از فرش ماشینی و دستبافت

  1. نگهداری از ریشه ی فرش : نگهداری از ریشه ی فرش بسیار بسیار اهمیت دارد. ریشه های فرش آسیب پذیر هستند و آسیب به ریشه برابر با آسیب رسیدن به ساختار تار و پود فرش است.
    طریقه ی نگهداری درست از ریشه ی فرش را می توانید در مقاله ی “نگهداری از ریشه ی فرش” مطالعه کنید.
  2. کف گچی و آهکی : گچ و آهک سبب پوسیدگی فرش شما می شوند، بنابراین قبل از پهن کردن فرش مطمئن شوید که سطح زمین عاری از آهک و گچ باشد.
  3. صاف بودن سطح : صاف و یکدست بودن سطح زمینی که فرش را روی آن پهن می کنید بسیار مهم است. یکدست نبودن سطح باعث دفرمه شدن فرش یا حتی پاره شدن فرش می شود.
  4. فرش را روی موکت نندازید: انداختن فرش روی موکت چندان توصیه نمی شود.زیرا سبب سایش فرش به مرور زمان می شود.
  5. تا زدن بخش اضافی فرش: موقع خرید، سایز فرش را طوری انتخاب کنید که نیازی به تا زدن فرش نباشد. زیرا تا شدن فرش، هم باعث سایش و فرسایش و هم محیط تاریک باعث رشد میکروب و باکتری و بید فرش می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد بید فرش،تشخیص و راهکار مقابله با بیدزدگی می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

برای انتخاب صحیح سایز فرش می توانید مقاله ی “راهنمای صفر تا 100 خرید فرش” را مطالعه کنید.

ترجیحا از تا زدن بخش اضافی فرش جلوگیری کنید.

       6. شست و شو سالیانه فرش :توصیه می شود که سالیانه یک بار فرش خود را بشورید تا هم فرش تمیز شود و هم الیاف به حالت اولیه ی خود بازگردند.

       7. قرار دادن اجسام سنگین: قرار گرفتن طولانی مدت اجسام سنگین سبب له شدن و سفت شدن الیاف خاب فرش می شود و فرش به مرور دچار افت ضخامت می شود. پس تا حد امکان از قرار دادن اجسام سنگین روی فرش خودداری کنید.

هرچه میزان تراکم فرش شما بالاتر باشد مقاومت بهتری در برابر تحمل وزن اجسام سنگین را دارد.

       8. نور خورشید: قرار گرفتن طولانی مدت فرش در برابر نور مستقیم خورشید، به ویژه فرش های ابریشم، سبب پوسیدگی و رنگ پریدگی فرش می شود.

       9. آویز کردن فرش : آویزان نگهداشتن فرش به ویژه فرش ابریشم یا چله ابریشم اصلا توصیه نمی شود.در مورد تابلو فرش نیز حتما به اصولی قاب شدن تابلو فرش توجه کنید و برای نصب روی دیوار حتما از میخ یا آویز با سر غیر تیز استفاده کنید تا در صورت بروز هر گونه حادثه ای میخ سبب پاره شدن فرش شما نشود.

آویز کردن فرش باعث آسیب به فرش می شود

    10. نظافت هفتگی : فرش شما باید هفته ای یکبار به کمک جاروبرقی مورد نظافت قرار بگیرد تا گرد و خاک روی آن تمیز شود و نخ های خاب بار دیگر مرتب شوند.
    11. نظافت ماهیانه : نظافت ماهانه شامل سه مورد می شود که انجام این موارد کمک می کند تا فرش شما مانند روز اول سالم و شاداب بماند. این موارد عبارتند از :

  • نظافت ماهانه با جاروبرقی : یک بار در ماه حتما با درجه ی بالای جاروبرقی و با فرچه ی فرش های خود را تمیز کنید.( حتماً توجه کنید که در صورت استفاده از فرچه حتماً توجه داشته باشید که به ریشه آسیبی نرسد.)
  • جا به جا کردن مبلمان سنگین : یک بار در ماه وسایل سنگین و مبلمان را از روی فرش جا به جا کنید تا الیاف فرصت بازگشت به حالت اولیه را داشته باشند و رد پایه روی فرش نماند و باعث سوراخ شدن تدریجی فرش نشود.
  • چرخاندن فرش : یک بار در ماه فرش را در 360 درجه ،خلاف جهت پاخوردگی بچرخانید تا هر دو سمت فرش به یک اندازه پا خورده شود.چرخاندن ماهانه ی فرش ها به سبب هماهنگ کردن میزان پاخوردگی خاب فرش ،کمک به یک دست ماندن رنگ فرش شما می کند.

یکی از موارد نگهداری از فرش ماشینی و دستباف، جا به جا کردن مبلمان سنگین است.

     12. لکه گیری : در صورت ریختن چیزی روی فرش و ایجاد لکه، لطفا بلافاصله قبل از خشک شدن لکه، اقدام به لکه گیری کنید.
لکه گیری به موقع فرش از رنگ گرفتن و پوسیده شدن الیاف فرش جلوگیری می کند. در ضمن لکه گیری فرش قبل از شست و شو کامل به گرفتن نتیجه ای بهتر کمک می کند.

بهترین و ساده ترین روش های لکه گیری را در مقاله ی “لکه بری فرش با روش های کاملا ساده” بخوانید.

     13. مواد شوینده ی استاندارد : برای شست و شو و یا لکه گیری فرش از مواد شوینده ی استاندارد استفاده کنید. مواد شوینده با آنزیم بالا ، رنگ برها و … نه تنها باعث پاکیزگی فرش شما نمی شوند بلکه سبب پوسیدگی و رنگ پریدگی الیاف فرش می شوند.

    14. نگه داری از فرش ابریشمی : اگر فرش شما ابریشمی است حتماً باید برای شست و شو و لکه گیری از خدمات اعلاشویی و یا قالی شویی های معتبر استفاده کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های شست و شو و نگهداری درست از فرش ابریشم ماشینی پیشنهاد می شود مقاله ی “فرش ابريشم ماشينى” را مطالعه کنید.
    15. رطوبت: مرطوب بودن کف باعث پوسیدگی،کپک زن،قارچ،بیدزدگی فرش می شود.پس حتما قبل از پهن کردن فرش از مرطوب نبودن کف خانه و سالم بودن تاسیسات لوله کشی منزل مطمئن شوید.

موقع پهن کردن فرش از خشک بودن سطح زمین و یا کف خانه مطمئن شوید.

   16. سوختگی : سوختن الیاف فرش یک آسیب جدی به فرش وارد می کند.از این رو همواره جوانب احتیاط را رعایت کنید و از قرار دادن اجسام داغ مستقیماً روی فرش خودداری کنید و در صورت رخ دادن اینگونه حوادث سریعاً اقدام به رفع و رفو فرش کنید.

برای اطلاع از روش های از بین بردن سوختگی فرش می توانید مقاله ی “رفع انواع سوختگی فرش” را مطالعه کنید.

   17. ترمیم و رفو فرش : اگر فرش شما در اثر اتفاقی دچار آسیب شد ضروری است که پس از رفع آسیب، اقدام به رفو فرش کنید.

   18. انبار کردن درست فرش : برای سالم باقی ماندن فرش در انبار تا حد امکان سعی کنید فرش را رول کنید. برای رول کردن فرش حتماً توجه کنید که فرش را به صورت یکدست رول کنید. رول را با پارچه بپوشانید تا گرد و خاک و حشرات امکان ورود به داخل فرش را نداشته باشند.توجه کنید برای کاور فرش حتماً از روکش های پارچه ای استفاده کنید.

ترجیحا از کاورهای پلاستیکی استفاده نکنید زیرا امکان گردش هوا وجود ندارد.می توانید از قرص نفتالین یا تنباکو هم بین فرش ها استفاده کنید تا حشرات موزی از فرش دور بمانند.
برای اطلاعات بیشتر در باره ی نحوی صحیح تا زدن و انبار کردن فرش میتوانید مقاله ی “روش درست تا زدن فرش چیست؟” را مطالعه کنید.

   19. روی هم نیامدن فرش ها: اگر در یک محیط چند فرش می خواهید پهن کنید ،حتماً توجه کنید که فرش ها روی هم قرار نگیرند. زیرا روی هم افتادن فرش ها سبب ساییدگی فرش می شود.

لطفا چند فرش را روی هم قرار ندهید.

امیدوارم با مطالعه و استفاده از این نکات همواره فرش های سالم و زیبا داشته باشید.

برچسب ها :

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟