تاثیر فرش در دکوراسیون و چیدمان خانه

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 0

درنظر بگیرید همه وسایل خانه چیده شده و هرکدام از وسایل جای خود را در خانه پیدا کرده اند و هرکسی بر حسب سلیقه و فضای خانه و اتاق خود نمی داند چه فرشی باید انتخاب کند ؟ یا اصلا فرش استفاده کند یا کفپوش ؟ ما در این مطلب به مزایا و تاثیرات بسیار جالب فرش در چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه می پردازیم تا در انتخاب و خرید فرش دلخواهتان کمکی کرده باشیم.

تاثیر فرش در دکوراسیون و چیدمان خانه

فرش و دکوراسیون داخلی خانه

انسان امروزى تمايل بيشترى براى ايجاد فضا و چيدمان منحصر به فرد و شخصى ، در محيط اطراف خود دارد. اين تمايل با پاندمی کرونا همراه شد و ما مجبور شدیم تا مدت زمانی طولانی را در یک محیط ثابت سپری کنیم. همین موضوع باعث شد تا این میل به چیدمان و شخصی سازی فضا‌ها افزایش پیدا کند و ما بیش از گذشته مشتاق به هماهنگ‌سازی فضاها با سبک‌زندگی و شخصیت خود شدیم.
ما عموما با داشتن یک فضای محدود ،علاوه بر تمایل به منحصر به فرد کردن فضا، اهمیتِ میزان کاربردی بودن چیدمان را نیز بیشتر می کند. و یا حتی نیاز برای ايجاد چیدمان‌هایی چند جانبه، به منظور افزایش کارآمدی فضاها را برای ما به وجود می آورد.
در این مقاله می خواهيم با شماردن مزيت‌های چندجانبه‌ی فرش‌ و کاربردهای آن را در چیدمان برای شما شرح دهيم؛ تا هم به اهمیت وجود فرش در چیدمان اشاره کنیم و هم نکاتی را بازگو کنیم که راهنمایی مختصری برای انتخاب کردن فرش متناسب با نیاز‌، شخصیت و سبک زندگی شما باشد.

انتخاب فرش در براساس فضا و دکوراسیون خانه باید درنظر گرفته شود.

معایب استفاده نکردن از فرش در چیدمان و دکوراسیون خانه چیست؟

استفاده کردن یا نکردن از فرش در چیدمان در اختیار و سلیقه‌ی شماست؛ اما از نظر بصری ، چیدمان خانه بدون فرش دچار کاستی و ناپیوستگی است.خصوصاً از نگاه ما ایرانیان که از کودکی با فرهنگ و فرش ایرانی بزرگ‌ شده‌ایم و نبود فرش در خانه برایمان غیر قابل تصور است. از لحاظ طراحی و دکوراسیون داخلی خانه هایی که از فرش استفاده نکنند ،به طور خلاصه به چند مورد اشاره می کنیم :

 1. پیوستگی بین اجزای چیدمان را برهم می‌ریزد.
 2. جای مشخصی برای قرار دادن مبلمان ندارید و دائماً مبلمان سُر خورده و نظم فضا را برهم ‌میزنند.
 3. بدون فرش چیدمان و دکوراسیون خانه شما‌ بی هویت است.

 

در خانه ای که فرش اشتفاده می شود ، زیبایی بیشتر به فضای خانه می دهد.

فرش یا کفپوش ؟

 • در بین کف‌پوش‌هایی که برای پوشاندن فضاهای خانگی استفاده‌ می‌شود؛ استفاده از فرش دارای مزیت‌های فراوانی می‌باشد که در ادامه به اختصار برای شما توضیح می‌دهیم:
 • خرید فرش از نظر قیمتی مقرون به صرفه‌تر از بقیه‌ی کفپوش‌ها( پارکت ، لیمنت، سنگ، سرامیک و…)است .
 • فرش کمک به افزایش سطح کاربردی و قابل سکونت شدن کف اتاق می‌شود؛یعنی شما میتوانید از کف منزلتان برای نشستن ، کارکردن، استراحت و … استفاده کنید.
 • نرم بودن فرش ویژگی فوق‌العاده‌‌ایست که راحتی و آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد. فرش، در مقایسه با کفپوش‌های سخت ، باعث می‌شود ؛هنگام راه رفتن یا فعالیت روی آنها کمتر خسته شوید.
 • فرش به عنوان عایق برای گرما عمل می کند و باعث می‌شود؛کف منزل شما همواره گرم باشد. این ویژگی خصوصاً در فصول سرد تاثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش مصارف انرژی دارد.
 •  فرش مانند عایقی صداگیر، کمک می‌کند تا پژواک‌ها و صداهای کمتری در داخل فضای اتاق ،شنیده یا از فضا خارج شود. این ویژگی خصوصا برای افرادی که در آپارتمان زندگی می کنند؛ مزیت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود.همانطور که پیشتر در مقاله‌ی بهترین نوع فرش برای حیوانات خانگی توضیح دادیم؛ داشتن فرش مزیت فوق‌العاده‌ای برای حیوانات خانگی است.
 •  فرش به عنوان عایق ضربه گیر عمل کرده و احتمال سُر خوردن یا افتادن را کمتر می‌کند. حتی در صورت رخ دادن این اتفاق، فرش به عنوان سطحی ضخیم و نرم احتمال آسیب را کمتر می‌کند. گفتیم خصوصاً اگر فرزند کوچک و نوپا دارید؛خیالتان تا حدودی راحت می‌شود.
 • فرش در مقایسه با کفپوش‌های دیگر، که هم نیاز به جارو شدن و هم طی‌کشیدن دارند، راحت‌تر تمیز‌ می‌شود.
 • تعویض فرش در صورت آسیب دیدن، بسیار راحت‌تر از سایر کف‌پوش‌های سفت و سخت است.
 • فرش ضد حساسیت است و با جذب عوامل حساسیت‌زا و حبس آنها باعث کم شدن این عوامل حساسیت‌زا در هوا شده و جلوگیری از بروز حساسیت می‌کند.(در همه‌ی فرش‌های شرکت فرش بهشتی الیاف مصرفی علاوه بر ضدحساسیت بودن، آنتی باکتریال نیز هستند.)
در خیلی از موارد فرش را به کف پوش های متنوع ترجیح داده می شود.

مزیت های مهم استفاده از فرش در چیدمان خانه

فرش به علت میزان حجمی که از فضای چیدمان در بر می گیرد ،به تنهایی می تواند به شما کمک کند تا فقط با تعوض فرش بتوانید حال‌ و هوای فضا را سریعاً تغییر دهید.ضمن اینکه تغییر دادن فرش از تغییر دادن کل اجزای دکوراسیون مقرون به صرفه‌تر است .بعضی از کاربردهای چیدمانی فرش عبارتند از:

 1. با استفاده از فرش می توانید رنگ و روح به چیدمان خانه ببخشید.
 2. با کمک فرش می توانید فضا‌های متفاوت خانه را به هم متصل کنید و به چیدمانی یکپارچه برسید.
 3. با فرش می توانید فضاهای جدید و کاربردی خلق کنید.به طور مثال برای ایجاد یک فضای جدید می توانید  در کنار سالن پذیرایی، راه‌روهای کمی عریض،کنار پنجره‌‌های خالی یا فضاهای پرتی که قابل چیدمان نیستند ، از گلیم‌ یا قالی های کوچک استفاده کنید.همچنین اضافه کردن یک صندلی یا چند کوسن بزرگ یک فضای جدید در خانه و یک گوشه‌ی دنج برای مطالعه، نوشین قهوه یا کارکردن خلق کنید.
 4.  با استفاده از فرش می توانید در سالن‌های یک‌تکه فضاهای مختلف (‌ ناهار خوری ، نشیمن ، پذیرایی ) را از یک دیگر تفکیک کنید و فضا را منظم و کاربردی تر کنید.
 5. به کمک فرش میتوانید،حس و حال کلی فضا را نسبت به شخصیت و سلیقه‌ی خود، تیره ، روشن ، گرم ،جسور، خنثی و … کنید.حتی می توانید با استفاده از دو فرش‌ متفاوت در فصول سرد و گرم، دو چیدمان با فضای کاملا متفاوت ،منزل خود را در بهار و تابستان شاداب‌تر و در فصل زمستان صمیمی‌ و گرم‌تر کنید.
مزیت های استفاده از فرش در طراحی و چیدمان خانه

 

نظرات شما

  02141173

  نیاز به مشاوره دارید؟