اصول انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 2

اصول انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل نکته‌ای اساسی است که جلوه‌ی منزل شما را چندین برابر می‌کند. بنابراین انتخاب فرش از اساسی ترین انتخاب‌هاست. اگر نمیخواهید زحماتتان برای یافتن دکوری خاص، شیک و منحصر به فرد از بین برود حتما در انتخاب فرش وسواس به خرج دهید.

انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل

اصول انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل نکته‌ای اساسی است. اتاق نشیمن شما بدون فرش کامل نیست.

اما با وجود گزینه های فراوان، یافتن بهترین گزینه می‌تواند مانند تلاش برای حل یک معما باشد. تمام بخش‌های خانه مهم هستند ولی ما در این مقاله اهمیت هماهنگی بین مبل و فرش را بررسی میکنیم یعنی با توجه به اینکه اتاق نشیمن محلی در منزل است که افراد به دور هم جمع می‌شوند، ما تمرکز بیشتری روی این بخش می‌گذاریم.

اما شما می‌توانید این این تکنیک‌ها برای انتخاب فرش مناسب دکوراسیون سایر نقاط منزلتان نیز استفاده کنید. زمانی که با طراحان داخلی برای یک دکوراسیون مناسب مشورت می‌کنید،  بیشتر طراحان به شما می گویند که برای هارمونی بین لوازم نشیمن به یک فرش نیاز دارید.

ما در این مقاله جنبه‌هایی که باید زمان خرید فرش به آن‌ها دقت کنید را بررسی می‌کنیم. اگر نیاز باشد تا فرش‌ها در مقیاس بزرگی استفاده شوند ممکن است هزینه‌های سنگینی در بر داشته باشند. در نهایت ما در این مقاله به چندین مورد که به کاهش هزینه خرید مبلمان شما کمک می‌کند، می‌پردازیم.

اول فرش بخریم یا مبل

برای همه عزیزانی که به تازگی خانه خریده‌اند و یا قصد دارند دکوراسیون منزل‌شان را تغییر دهند، باید این سؤال پیش آمده باشد که اول فرش بخریم یا مبل ؟

از همین ابتدا باید به شما بگویم هیچ نتیجه قطعی برای این سوال وجود ندارد. اهمیتی ندارد که شما اول به سراغ خرید مبلمان بروید و یا سری به نمایندگان فرش بهشتی بزنید.

اگر جزو آن دسته از دوستانی نیستید که تضاد و ناهماهنگی را می‌پسندند، تنها نکته مهم این است که به فکر فرش مناسب با مبلمان منزلتان باشید. این کار سخت نیست فقط به کمی روحیه هنری نیاز دارد.

اولین گام در این مسیر این است که ابتدا تصمیم بگیرید قصد ست کردن مبلمان با فرش خریداری شده را دارید و یا می‌خواهید به آن دسته از دوستان که خواستار تضاد هستند ملحق شوید.

با این حال اگر از ما بخواهید که توصیه‌ای داشته باشیم، آن توصیه این است که ابتدا به سراغ خرید مبلمان بروید!

فرش‌ها به نسبت مبلمان طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت‌تری دارند و به راحتی می‌توان بر حسب نیاز از مدل‌های شلوغ و یا ساده آن‌ها استفاده کرد. پس اگر دوست دارید می‌توانید ابتدا مبلمان را بر اساس بقیه چیدمان و دکوراسیون نشیمن انتخاب کنید و در آخر به سراغ انتخاب فرش بروید.

اما برای آن دست از دوستانی که قصد دارند فرشی خاص را خریداری کنند. اگر طرح یا سبک و یا رنگ خاصی را مد نظر دارید پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا به سراغ خرید فرش بروید و بعد متناسب با آن مبلمان‌تان را انتخاب کنید.

فرش یا مبل

در ادامه چند نکته برای خرید یک فرش، در واقع پیشنهاداتی برای یک انتخاب بهینه که می‌توانید به عنوان اصول انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل از آن استفاده کنید، ارائه می‌دهیم.

چگونه فرش مناسب انتخاب کنیم

در ابتدا بیایید تا با هم اساس انتخاب یک فرش مناسب را بررسی کنیم. این کار انتخاب را راحت‌تر کرده و حتی ممکن است ایده‌های جدید را به ذهن‌تان راه دهد. وقتی می‌گوییم “من قصد خرید فرش را دارم” این جمله کلی انتخاب را برایمان دشوار می‌کند. اگر گزینه‌هایی که داریم را محدودتر کنیم راحت‌تر می‌توانیم از بین آن‌ها انتخاب کنیم.

تعداد فرش‌ها:

هیچ قانونی وجود ندارد که باعث شود شما خودتان را به استفاده از تنها یک فرش برای نشیمن محدود کنید. بسیاری از طراحان هستند که از چندین فرش در اتاق نشیمن استفاده می‌کنند.

اگر اتاق نشیمن شما بزرگ است، چه قصد داشته باشید فضا را تقسیم بندی کرده و استفاده‌های گوناگون داشته باشید یا حتی اگر این قصد را هم نداشته باشید، می‌توانید از چند فرش استفاده کنید.

حال چگونه باید بفهمیم که یک فرش مناسب است یا چند فرش انتخاب بهتری است؟ گام اول بررسی اندازه اتاق نشیمن است. برای سالن‌های بزرگ چند فرش معقول به نظر میرسد. با این‌حال برای سالن‌های کوچکی که توسط دیوارها احاطه نشده باشند نیز می‌توان از چند فرش استفاده کرد.

یک نکته‌ای که باید آن را یادآور بشوم این است. با وجود اینکه قصد ما ست کردن مبل با فرش است ولی فراموش نکنید که حتمأ هارمونی آن‌ها با رنگ دیوارها و یا کف‌پوش منزل‌تان در نظر بگیرید. اگر تضاد رنگی بین دیوار و کف‌پوش با دکوراسیون انتخابی‌تان زیاد باشد. جذابیت فضای شما را از بین می‌برد.

لایه‌بندی کردن:

یک انتخاب این است که اگر نمی‌توانید بین چند فرش انتخاب کنید. از آن‌ها به صورت لایه‌لایه بر روی هم استفاده کنید.

یک فرش بزرگ و ساده در پایین آن برای پوشاندن بیشتر زمین و فرش‌های تزئینی کوچک‌تر در قسمت بالا برای لنگر انداختن مکان های مختلف نشیمن استفاده کنید. در این صورت شاید خیلی بهتر بتوانید دکوراسیون مطلوب‌تان را بچینید. به جای فرش زیری می‌توانید از انواع موکت‌های با طرح‌بندی‌های مختلف و در اندازه‌های متفاوت نیز استفاده کنید.

تعیین اندازه فرش:

پیش از اینکه برای خرید فرش از منزل بیرون بروید. ابتدا از اینکه چه اندازه‌ای برای فرش مورد نیازتان است، اطمینان حاصل کنید.

آیا قصد دارید تمام نشیمن را اشغال کند. و یا می‌خواهید بخش‌هایی از کف‌پوش بدون فرش و در معرض دید باقی بماند؟

این تصمیمات مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. اگر می‌خواهی فرش‌ها را برای قسمت‌هایی خاص استفاده کنید شاید بهتر باشد به جای دانستن اندازه تقریبی، اندازه‌های دقیق را بدست بیاورید. حواستان به بخش‌هایی از نشیمن که ممکن است کجی داشته باشند یا اندازه‌شان به هر دلیل با بقیه بخش‌ها متفاوت است،باشد.

برای نشیمن‌هایی که طراحی آن‌ها متفاوت است. به شکل L و یا نشیمن‌هایی که با دیوار یا قفسه تقسیم شده‌اند نیز دو راه وجود دارد. مسلما برای آن‌ها نمی‌توانید از یک فرش استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از فرش‌های متفاوت و ایجاد دو مدل دکوراسیون مختلف به جای استفاده از دو فرش یک شکل است.

ست کردن مبل و فرش

ساده یا خاص:

این بخش از انتخاب فرش کاملأ سلیقه‌ای است. اگر طرح مبلمان‌تان ساده است می‌توانید برای ایجاد تعادل در نشیمن از فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ استفاده کنید. و یا بلعکس اگر طرح روکش مبلمان شما شلوغ است فرش‌تان می‌تواند ساده باشد.

برخی از عزیزان تمایل دارن برای هر دو گزینه، یعنی مبل و فرش، طرح‌های ساده را انتخاب کرده و نشیمنی ساده، شیک و کلاسیک داشته باشند. در مقابل عده‌ای هستن که برای هر دو طرح‌های شلوغ را می‌پسندند و دوست دارند محیطی پر انرژی ایجاد کنند.

برای افرادی که علاقمند به طرح‌های منحصر به فرد هستند و می‌خواهند ظاهری خاص به نشیمن‌شان بدهند. پیشنهاد ما استفاده از فرش‌های هنری یا فرش‌هایی است که طراحی هندسی دارند. این‌جور فرش‌ها هم فضا را اعجب انگیز، هم هنری و مرموز نشان می‌دهند. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از چند تکه فرش با طرح خاص برای تزئین دیوار نشیمن‌تان استفاده کنید.

جنس:

فرش‌ها از مواد گوناگونی ساخته می‌شوند. در زمان انتخاب فرش حواستان به جنس آن نیز باشد. برای افرادی که قصد دارند هزینه زیادی را صرف فرش کنند و فرشی لطیف و با دوام داشته باشند. فرش‌های دست بافت و ابریشمی گزینه‌های خوبی هستند.

الیاف‌های دیگری هم هستند که نرمی و لطافت خاصی دارند. بسته به طرحی که برای فرش‌تان انتخاب می‌کنید، جنسی که بیشتر مناسب به نظر می‌آید را انتخاب کنید. اگر جنس برایتان در اولویت است، به دلایلی نظیر آلرژی یا داشتن فرزندانی بازیگوش و یا حتی داشتن پوستی حساس، اول جنس را انتخاب کرده و بعد با دایره محدودی که ایجاد می‌کند به انتخاب طرح بپردازید.

بیرون یا داخل:

اینکه فرش را در کجا استفاده می‌کنید روی طرح آن تأثیر دارد. جدا از فرشی که داخل نشیمن انداخته میشود، فرش راهرویی که به نشیمن ختم می‌شود هم ممکن است هارمونی شما را جلوه‌ی بیشتری بخشیده و یا تمام تلاش‌تان برای چیدمانی خوب را بر هم بزند.

اگر در ورودی بلافاصله به نشیمن شما باز می‌شود،پادری‌ها را از یاد نبرید. آن‌ها نقش پادویان وفادار شما را ایفا کرده و به مهمانان‌تان خوش‌آمد می‌گویند.

سُر گیرها را دست کم نگیرید:

شاید فکر کنید برای فرش‌های بزرگ‌تر نیازی به استفاده از سرگیرها نیست. ولی استفاده از آن‌ها حسنی بزرگ دارد. لبه‌های فرش شما همیشه چسبیده به جای خود باقی می‌مانند و این نه تنها از فرش شما در مقابل شکسته یا بدشکل شدن محافظت می‌کند.

بلکه چون فرش‌ها به نوعی مانع از جابه‌جا شدن اضافی مبلمان شما می‌شود، آن‌‌‌‌‌‌‌ها باید در جای خود ثابت باشند تا دکوراسیون شما بدون بهم ریختگی باقی بمانند.

مناسب مبلمان

در آخر، با اینکه چیزی به اسم اصول انتخاب فرش مناسب با مبل در دکوراسیون منزل وجود ندارد. البته نه آن‌طور که در ابتدا از ظاهر آن به نظر می‌رسد. منظور این است که هیچ انتخاب قطعی برای مسیری که باید برای یک انتخاب مناسب حرکت کنید تا بتوانید فرش مناسب مبلمان منزل‌تان را پیدا کنید، وجود ندارد. این انتخاب تا حد زیادی به سلیقه شما بستگی دارد.

اینکه چه سبکی را می‌پسندید. دوست دارید مبل‌ها چطور دیده شوند. کدام فرش رضایت شما را جلب می‌کند.

همه و همه به سلیقه و خلاقیت شما باز می‌گردد. اگر دوست دارید با مد روز پیش بروید می‌توانید به سایت‌ها یا مجلاتی که طراحی‌های طراحان بزرگ دکوراسیون را نشان می‌دهند سری بزنید تا بتوانید از آن‌ها ایده بگیرید.

اگر در رابطه با دکوراسیون خود حساسیت زیادی دارید کمک گرفتن از متخصصان می‌تواند کار را برای شما راحت کند. یک طراح دکوراسیون داخلی را استخدام کنید، با اینکه این کار چندان بصرفه نیست ولی نتیجه‌ای عالی در پی دارد. آن‌چه در ذهن دارید را برای او بازگو کرده و بقیه کار را به دستان هنرمند او بسپارید.

فراموش نکنید نشیمن جایی است که افراد، چه افراد خانواده و چه مهمانان، در آن دور هم جمع می‌شوند. پس پیامی که قصد دارید دکوراسیون انتخابی‌تان به آن‌ها منتقل کند را در تمامی مراحل در ذهن داشته باشید و در این صورت امکان اینکه بخواهید این چیدمان را تا مدت‌ها حفظ کنید و همچنان دوستش داشته باشید وجود دارد. این کار به کاهش هزینه‌‌های بلند مدت‌تان هم کمک می‌کند.

نظرات شما

 • Aminrezaei 1400.06.06

  سلام ،هرچی وب سایت شما رو کنکاش کردم نتونستم مدلهای فرش دستباف رو نگاه کنم .

  پاسخ دهید
  • replay
   Parisaabolhasani 1400.07.11

   درود بر شما. بله فرش‌های دستبافت به زودی در سایت قرار می‌گیرند. اما در حال حاضر می‌توانید با شماره 02141173 تماس گرفته تا تصاویر طرح‌های موجود در اختیارتان قرار گیرد.

   پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟