نقش فرش در فنگ شویی

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 2
عکس شاخص مقاله نقش فرش در فنگ شویی

فرش گرد بندازم یا مربعی ؟ در علم فنگ شویی کجاها فرش استفاده کنم بهتره ؟

“فنگ شویی” واژه ای هست که این روزها زیاد به گوشمان می خورد و بازارش داغ شده است.با علم فنگ شویی وبسایت ها و شبکه های اجتماعی مردم را به سمت جذب ثروت و موفقیت دعوت می کند و انسان ها تمایل زیادی برای یادگیری اصول فنگ شویی دارند. در این مقاله ما با تعریف علم فنگ شویی به اصول چیدمان و دکوراسیون خانه بر اساس فنگ شویی و در نهایت نقش فرش در فنگ شویی را برای شما شرح می دهیم.

فنگ شویی چیست؟

“فنگ شویی” یک فلسفه و فن در “چین” است. فنگ شویی در لغت به معنای آب و باد است. از فنگ شویی در چیدمان فضاهای مختلف خانه ،پیدا کردن مناسب ترین چیدمان برای اشیاء و عبارتی به منظور گرفتن بهترین اثر از انرژی مثبت “چی ” است.

تاثیر فرش در فنگ شویی

انرژی “چی” چیست؟

“انرژی چی” نوعی انرژی است که به صورت صحیح بتواند جریان داشته باشد و تبدیل به انرژی کیهانی یا همان انرژی حیات می شود و سبب افزایش رفاه،آرامش،انرژی مثبت ،سلامتی ، موفقیت، شادی و … می شود.

اما اگر این انرژی به درستی جریان پیدا نکند و راکد بماند به انرژی مخربی تبدیل می شود.

اصول فنگ شویی

اصول کلی فنگ شویی ترکیب چند اصول اصلی این فلسفه است. هر یک از این اصول بر دیگری تاثیر دارند و مکمل یکدیگر هستند.

این اصول شامل 6 مورد است که در ادامه هر کدام این عناصر را برای شما شرح می دهیم.

اصل اول فنگ شویی : نقطه ی شی

همانطور که در ابتدا گفتیم ، فلسفه ی کلی فنگ شویی بر اساس انرژی “شی” شکل گرفته است و همه ی اصول دیگر به نوعی برای به جریان انداختن این انرژی و تبدیل آن به حالت مثبت آن یا “شی” است. در صورتی که انرژی شی نتواند جریان پیدا کند و راکد بماند تبدیل به حالتی منفی به نام “شان” می شود.

تصویر مدل فرش بهشتی در نور

توصیه ی چیدمانی فلسفه ی نقطه ی شی:

برای ایجاد جریان در انرژی شی باید محیط را خلوت و به دور از انباشتگی و شلوغی نگه داریم.

انبار کردن لباس و اشیایی که از آنها استفاده ای نمی شود و دکوراسیون شلوغ مانع از جریان یافتن انرژی شی می شود.

مورد دیگری که به جریان یافتن انرژی شی کمک می کند، استفاده از مبلمان با خطوط و گوشه های منحنی به جای استفاده از مبلمان با گوشه های تیز است.

اصل دوم فنگ شویی : یین و یانگ

یین و یانگ در فلسفه ی چینی نمادی از ماه و خورشید هستند.

فلسفه ی یین و یانگ بیان می کند که این دو نیرو در تعادل با یکدیگر حیات هستی را تشکیل می دهند. در این فلسفه یین نماد سردی و شب و یانگ نماد روشنایی و گرما است. در طول روز انسان ها بیشتر یانگ و در طول شب یین هستند. در روزهای ابری انسان ها تلفیقی ملاییم تر بین یین و یانگ هستند.

توصیه ی چیدمانی فلسفه ی یین و یانگ:

طبق این فلسفه بخش های جنوبی خانه که گرم تر است برای کار و فعالیت مناسب است و بخش های شمالی خانه که سرد تر است مناسب استراحت و خواب است.

لازم به ذکر است که این موارد نسبی هستند.

اصل سوم فنگ شویی : پنج عنصر

در فرهنگ چین خبری از عناصر 4 گانه نیست! باور چینی ها بر عناصر 5 گانه است اما نه به شکل عناصر حیات،بلکه عناصر پنج گانه را عناصر نشان دهنده ی تغییر می دانند. بر اساس این باور هر عنصر سبب پیدایش عنصر بعداز خود می شود.

عناصر پنج گانه عبارتند از :

 • .آب که سبب رویش و جان گرفتن چوب می شود.
 • .چوب که سوخت آتش است.
 • .آتش که به خاک(خاکستر) تبدیل می شود.
 • .خاک که فلز از آن به دست می آید.
 • . فلز که می تواند مانند آب مذاب و جاری شود.

اگر بار دیگر با دقت به ترتیب عناصر و پیدایش ان ها توجه کنیم،متوجه ی چرخه ای خواهیم شد که دائماً در جریان است.

اگر ترتیب چینش این عناصر درست باشد این چرخه به صورت سازنده خواهد بود و به ما کمک خواهد کرد.

اما اگر چینش این چرخه نادرست و به صورت یکی درمیان باشد “چرخه مخرب” می شود.زیرا که هر عنصر،عنصر بعدی را از بین می برد.( آب آتش را از بین می برد ، آتش فلز را ذوب می‌کند، فلز چوب را می‌برد و …).

گاهی ممکن است چرخه ی عناصر، حرکتی برعکس داشته باشند. برای مثال: آب از نیروی فلز را کم می کند، فلز نیروی خاک را کم می کند و خاک نیز از شدت نیروی آتش می کاهد. به این نوع چرخه”چرخه ی تحلیل برنده ” گفته می شود. زیرا که در این چرخه عناصر از بین نمی روند و فقط از قدرت و شدت آنها کاسته می شود اما مخرب نیست و سازنده است.

تصویر یکی از فرش های زیبا فرش بهشتی در طبیعت

اصل چهارم فنگ شویی: پنج جهت

فنگ شویی هر یک از پنج عنصر را متعلق به جهات جغرافیایی خاص آن می داند. تقسیم بندی جهات بر اساس عناصر عبارت است از :

آب: شمال

چوب: شرق، جنوب شرقی

خاک: مرکز، شمال‌شرقی، جنوب غربی

فلز: غرب، شمال غربی

آتش: جنوب

اصل پنجم فنگ شویی : هماهنگی عنصرها،جهت ها،رنگها،نمادها

این اصل، فلسفه ی هماهنگی عناصر، جهت ها ، رنگها و نمادها است. در این اصل همگی اصول گفته شده دسته بندی می شوند و توصیه های نهایی چیدمان بر اساس آن توصیه می شود.

توصیه های چیدمان بر اساس اصول فنگ شویی ،استفاده از هر رنگ، عنصر و نماد مشخص هر عنصر در جهت جغرافیایی مناسب آن است. که به صورت خلاصه عبارتند از:

جدولی مربوط به هماهنگی عنصرها،جهت ها،رنگها،نمادها (جدول عناصر فنگ شویی)

اصل ششم فنگ شویی :مربع لوشو

این مربع شامل اعدادی است که هر عدد نماد یکی از ابعاد زندگی انسان است. این مربع احتمالاً قدیمی ترین روش فنگ شویی است.چینی ها بر جادویی بودن این مربع معتقدند.

علم فنگ شویی مربوط به مربع لوشو

فنگ شویی مدرن

امروزه دیدگاه انسان ها به بسیاری از اعتقادات و باورهای دوران قدیم تغییر کرده است که این سبب تغییر کردن و به روز شدن هر فلسفه شده است. فلسفه ی فنگ شویی اخیراً به علت علاقه مند شدن انسان ها به موضوعات مرتبط با انرژی طرفداران زیادی پیدا کرده است . فلسفه ی فنگ شویی مدرن با داشتن اصول یکسان با فنگ شویی باستانی، شکلی متفاوت و امروزی تر دارد.

موضوعات مطرح در فنگ شویی مدرن عبارتند از :

 • استفاده ی درست و متعادل از رنگ مربوط به هر عنصر در مکان مناسب.
 • استفاده از اشیاء به عنوان نماد در محیط مناسب.
 • عدم استفاده از برخی اشیاء در محیط های نامناسب آن.
 • عدم استفاده از برخی از اشیاء که نماد اتفاقات مثبت نیستند.

نقش فرش در فنگ شویی

فرش در فنگ شویی نمادی از ثروت و شکوه است و استفاده از آن توصیه می شود.اما همانطور که پیشتر در مقاله ی ” راحت ترین روش ست کردن مبل با فرش” به آن اشاره کردیم استفاده از فرش هایی که تمام فضا را پر کند سبب اجماع انرژی های منفی می شود.

انتخاب فرش بر اساس فنگ شویی

انتخاب فرش با اصول فنگ شویی شاید در ابتدا کاری پیچیده به نظر برسد اما در واقع اینطور نیست و شما به راحتی می توانید با توجه به سلیقه ی خود فرش مناسب فنگ شویی منزل خود را پیدا کنید.

انتخاب فرش بر اساس فنگ شویی، نور روی فرش ماشینی فرش بهشتی

انتخاب شکل فرش بر اساس فنگ شویی

 • فرش‌های گرد و دایره‌ای منسوب به عنصر فلز هستند و فلز، نمادی از معنویت، صلح و هماهنگی است، چنین فرش‌هایی تعادل و تمرکز را به محیط دعوت می‌کنند. استفاده از فرش های گرد در محیط هایی که فعالیت های گروهی انجام می شود موجب افزایش هماهنگی می شود.
 • فرش‌های مستطیل و بیضی منسوب به عنصر چوب هستند و چوب، نمادی از رشد، پویایی، خلاقیت و حرکت است و چنین فرش‌هایی تغییر و نشاط را به محیط دعوت می کنند.استفاده از فرش های مستطیل و بیضی در محیط های آموزشی و فعال توصیه می شود.
 • فرش‌های مربع و چهارگوش منسوب به عنصر خاک هستند و خاک، نمادی از نظم، اعتماد و تعادل است و چنین فرش‌هایی قانونمند بودن و اطمینان را در محیط افزایش می‌دهند.استفاده از فرش های مربع در محیط های قانونی یا محیط هایی که مربوط به اجرای عدالت است توصیه می شود.

انتخاب رنگ فرش بر اساس فنگ شویی

اگر پذیرایی شما در بخش جنوبی خانه قرار دارد استفاده کردن از فرش هایی با رنگ های مانند: قرمز، نارنجی، ارغوانی و دیگر رنگ های گرم، سبب بالارفتن سطح صمیمیت و نشاط محیط می شود.

اما اگر افراد در منزل به خودی خود افراد پر شور و هیجانی هستند استفاده از رنگ های فوق ممکن است سبب ایجاد هیجانات ناخوشایند شود.

 • اگر پذیرایی شما در جنوب خانه قرار دارد توصیه می شود از رنگ های سرد مانند: مشکی، آبی ، نقره ای ، طوسی ، خاکستری ، سفید در انتخاب فرش استفاده کنید. اما اگر افراد خانه به خودی خود افراد خونسردی هستند ممکن است استفاده ی بیش از حد از این عنصر سبب سردی فضا شود.
 • اگر خانه را بیش از هرچیزی محیطی برای استراحت می بینید.استفاده از رنگ های زرد کمرنگ، قهوه ای، کرمی، طوسی باعث دفع انرژی های منفی و افزایش سطح امید می شود.

امیدواریم مطالعه ی مقاله برای شما لذت بخش بوده باشد و همواره پر از نور و انرژهای زیبا باشید.

نظرات شما

 • آذین محمدی 1401.05.26

  خیلی خوب و کاربردی بود🙏 واقعا مهمه استفاده از فنگ شویی در خانه

  پاسخ دهید
  • replay
   negar zarinkolah 1401.06.28

   خواهش میکنم، سلامت باشید.

   پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟