ابعاد فرش اتاق خواب

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 0

فرش چند متری برای اتاق خواب بخریم؟ بهترین ابعاد فرش اتاق خواب کدام است؟ هنگام انتخاب ابعاد فرش اتاق خواب به چه نکاتی باید توجه کرد؟ انتخاب ابعاد مناسب فرش اتاق خواب به چه عواملی بستگی دارد؟

راهنمای انتخاب سایز فرش اتاق خواب

فرش اتاق خواب یکی از اجزای مهم دکوراسیون خانه محسوب می شود. چیدمان فرش در اتاق خواب تا حد زیادی به ابعاد، رنگ، جنس و طرح المان های موجود در اتاق بستگی دارد. انتخاب استاندارد اندازه فرش اتاق خواب سبب ایجاد آرامش در اتاق می شود. از آن جا که اتاق خواب، محلی برای استراحت و در برخی از موارد مطالعه می باشد، لذا قبل از انتخاب ابعاد فرش اتاق خواب باید فاکتورهای لازم برای انتخاب سایز فرش را در نظر گرفت. انتخاب ابعاد فرش برای اتاق خواب باید به شکلی باشد که نیازهای بصری و تعادل محیطی را حفظ کند. از این رو بی توجهی در انتخاب ابعاد فرش اتاق خواب می تواند موجب سلب راحتی در محیط شود. در این مطلب ما با بررسی اصول چیدمان فرش در اتاق خواب به ارائه راهنمای بهترین سایز فرش برای اتاق خواب می‌پردازیم.

چه ابعادی برای فرش اتاق خواب مناسب است؟

بسته به نوع چیدمان تخت خواب و سایر وسایل می توانید متوجه شوید کدام سایز فرش برای اتاق خوابتان مناسب است. همچنین طبق آن می توانید نوع چیدمان فرش در اتاق خواب را نیز انتخاب کنید. از رایج ترین ابعاد فرش برای اتاق خواب می توان اشاره کرد به :

 • 2.25* 1.5 متری
 • قالیچه های کوچک در ابعاد 1.80* 1.20

یکی از رایج ترین ابعاد فرش برای اتاق خواب، فرش هایی با ابعاد 2.25* 1.5 است که مساحتی برابر با 3.37 دارد. این سایز از فرش که به عنوان فرش 4 متری شناخته می شود، پرکاربرد‌ترین سایز فرش برای اتاق خواب یا اتاق کودک به شمار می رود. انتخاب ابعاد استاندارد متناسب با فضای اتاق خواب به زیباتر شدن دکوراسیون محیط کمک می کنند.

اگر فرش شما دچار چین و چروک شده است و دنبال راه حل می گردین، پیشنهاد می کنم مطلب “از بین بردن چروک فرش” را مطالعه نمایید.

هنگام انتخاب ابعاد فرش اتاق خواب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

فرش کردن اتاق خواب فرایندی است که به راحتی و زیبایی اتاق شما می‌افزاید. از آن جایی که در اتاق خواب راحتی حرف اول را می زند، لذا انتخاب فرشی که موجب تامین آسایش شود، بسیار مهم است. هر چه فرش از ضخامت بیشتری برخوردار باشد، زیر پا نرم تر بوده و احساس راحتی بیشتری ایجاد می کند. پس استفاده از فرش با ضخامت بیشتر در اتاق خواب کاربردی تر است. از نکاتی که هنگام انتخاب فرش برای اتاق خواب باید در نظر داشت عبارتند از :

 • فرش متناسب با ابعاد و هارمونی اتاق خواب
 • استفاده از فرش گبه
 • مشخص کردن محل قرار گرفتن فرش در اتاق خواب
 • تراز کردن فرش با ابعاد اتاق خواب
 • توجه به نور موجود در اتاق
 • استفاده از ترمزگیر جهت ممانعت از لغزش فرش
 • شست و شوی آسان فرش

انتخاب فرش متناسب با ابعاد و هارمونی اتاق خواب

 • تعادل میان کف اتاق با مبلمان که در اطراف یا روی فرش قرار می گیرد.
 • اگر فرش زیر مبلمان نمی افتند، باید بعد از چیدن مبل فضای باقی مانده را اندازه گرفت.
 • اگر فرش زیر مبلمان قرار می گیرد، ابعاد کل اتاق را اندازه گیری و باید بر اساس آن فرش مناسبی انتخاب کرد.
 • فرش را بر اساس رنگ های موجود در فضای اتاق خواب انتخاب کنید تا هارمونی زیبایی داشته باشید.

استفاده از فرش گبه

به دلیل ضخامت بالا و داشتن پرز بلند، فرش گبه یکی از بهترین گزینه ها برای فرش اتاق خواب است و احساس راحتی و نرمی را در اتاق خواب ایجاد می کند.

مشخص کردن محل قرارگرفتن فرش در اتاق خواب

به طور استاندارد فرش اتاق خواب در کنار تخت خواب قرار می گیرد و نباید زیر میز آرایشی و سایر لوازم باشد. نحوه چیدمان اتاق خواب و تعیین جای هر شیء می تواند در انتخاب اندازه فرش اتاق خواب موثر باشد. هرچه فرش اتاق خواب بزرگ تر باشد، اتاق دلبازتر و بزرگ تر به نظر می رسد. دقت کنید که لبه فرش از دیوار حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشد تا اتاق شما زیباتر دیده شود.

یکی دیگر از روش های انتخاب فرش برای اتاق خواب توجه به میزان فضای خالی در اتاق است. به این صورت که فضای خالی باقی مانده اتاق خواب را اندازه گرفته و فرش دلخواه را انتخاب نمایید.

عکس مناسب برای انتخاب ابعاد فرش اتاق خواب

تراز کردن فرش با ابعاد اتاق خواب

تراز بودن فرش نسبت به ابعاد اتاق خواب به این معنی است که :

 • اگر از یک فرش بزرگ برای کف اتاق خواب استفاده می کنید، طرح مرکزی فرش در وسط اتاق قرار بگیرد.
 • اگر از چند تکه فرش با ابعاد کوچک برای فرش اتاق خواب استفاده می کنید، نظم و انضباط اتاق را رعایت کنید.

توجه به نور موجود در اتاق

وجود نور کافی در اتاق خواب از عواملی است که هنگام انتخاب و چیدمان فرش باید به آن توجه داشت. اگر اتاق خواب از نور کمی برخوردار است، انتخاب یک فرش با تنالیته رنگی روشن می تواند گزینه مناسبی باشد. اما اگر نور اتاق خواب زیاد باشد، می توان از تنالیته رنگی تیره یا خنثی جهت همسان سازی و رعایت تعادل محیط استفاده کرد.

استفاده از ترمزگیر جهت ممانعت از لغزش فرش

فرش اتاق خواب به دلیل رفت و آمد زیاد دائما جا به جا می شود. بهترین روش این است که از لاستیک ها و چسب های مخصوص ثابت کننده، استفاده کرد. این چسب ها را از پشت فرش و در چهار گوشه فرش خود نصب کنید. البته عیب این روش آن است که آشغال و گرد و غبار به چسب جذب می شود و جدا کردن آن ها برای نظافت سخت است.

شست و شوی آسان فرش

از آن جایی که اتاق خواب محلی جهت استراحت است، باید نظافت و تمیزی آن همیشه رعایت شود. پس به شست و شوی بیشتری نسبت به کفپوش قسمت های دیگر منزل احتیاج دارد. از این رو انتخاب فرشی که در مقابل شست و شوی زیاد مقاومت داشته و از کیفیت بالایی برخوردار باشد، امری ضروری محسوب می شود.

بهترین سایز فرش برای اتاق خواب

در هنگام انتخاب فرش برای اتاق خواب باید به تناسب بین ابعاد اتاق و اندازه فرش توجه کرد. برای اتاق خواب با ابعاد کوچک، فرش بزرگ نخرید. همانطور که برای اتاق خواب بزرگ فرش کوچک چندان مناسب نیست. جهت انتخاب ابعاد مناسب فرش اتاق خواب چند قاعده کلی را در نظر داشته باشید :

 • فرش اتاق خواب نباید به دیوار بچسبد. حداقل فاصله مناسب از لبه فرش تا دیوار بین 10 تا 12 سانتی متر در اتاق های کوچک و 15 تا 20 سانتی متر در اتاق های بزرگ است.
 • فرش نباید با لبه کمد یا مبلمان و سایر وسایل مماس باشد.
 • فرشی که انتخاب می کنید به اندازه کافی بزرگ باشد تا زیر مبلمان قرار بگیرد.
 • اندازه فرش باید به گونه‌ای باشد که مانع از باز و بسته شدن درب کمدها و درب اتاق خواب نشود.
نحوه ی چیدمان فرش در اتاق خواب

چیدمان فرش در اتاق خواب

منظور از چیدمان فرش این است که فرش را به نحوی در محیط پهن کنیم که ضمن استفاده کامل از فرش، طرح و نقش فرش پوشانده نشوند. پهن کردن غیر استاندارد فرش می تواند آسیب‌هایی را به دکوراسیون اتاق خواب شما وارد کند. از مهم ترین آسیب ها می توان اشاره کرد به :

 • عدم استفاده و بهره وری از فرش
 • امکان پوسیدگی،ساییدگی و بیدخوردگی فرش
 • شلوغ تر یا خلوت تر نشان دادن چیدمان

انواع چیدمان فرش در اتاق خواب

 • فرش پایین تخت قرار بگیرد.

در این حالت فرش پایین تخت و در فضای خالی اتاق قرار می گیرد. بهتر است فرش را حداقل با فاصله 30 سانتی متر تا تخت خواب پهن کنید و از اطراف هم برای چیدمان سایر وسایل فضا وجود داشته باشد.

 • فرش تا نیمه زیر تخت قرار بگیرد.

یکی از چیدمان های پر طرفدار در اتاق خواب این است که نیمی از فرش در زیر تخت و نیمی دیگر به صورت آزاد در اتاق خواب قرار می گیرد. این نوع چیدمان مناسب اتاق خواب های بزرگ و اتاق خواب هایی است که می خواهند از کف فضای موجود در اتاق نیز استفاده کنند.

 • فرش به طور کامل زیر تخت باشد.

این چیدمان در فرهنگ ایرانی بیشترین استفاده را دارد. در این حالت فرش را تا لبه وسایل مانند کمد و میز آرایش پهن می کنیم. فرش در اینجا زیر تخت رفته و مابقی وسایل تا لبه فرش باقی می مانند.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید و علاقه دارید بیشتر راجع به راهنمای انتخاب فرش اتاق خواب مطالعه کنید، پیشنهاد می کنم وارد این لینک شوید.

 

نظرات شما

  02141173

  نیاز به مشاوره دارید؟