همه آنچه درباره فرش طرح افشان باید بدانید..

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

همان‌طور که می‌دانید فرش طرح افشان از طرح‌های اصیل و پر کاربرد در فرش‌های ایرانی است. این طرح مانند بقیه طرح‌های سنتی انواع متفاوتی دارد که در بیشتر مواقع با نقش‌های اسلیمی چون شاخ و برگ، حیوانات، گل و گیاه و بوته ... بافته شده است. تمامی نقش‌های به کار رفته در طرح افشان به هم مرتبط هستند.

همه چیز درباره فرش طرح افشان

ویژگی بارزی که در فرش‌های با طرح افشان وجود دارد این است که این فرش‌ها لچک یا ترنج ندارند، اما اخیرا نمونه‌هایی که در آنها ترنج هم بافته می‌شود مشاهده شده است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نقش افشان و انواع آن صحبت کنیم، پس اگر می‌خواهید با این طرح بیشتر آشنا شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

فرش طرح افشان ایده‌ای نوین برای حذف ترنج از فرش‌ها و شکستن چهارچوب سنتی موجود در ذهن مردم از فرش ایرانی بود که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.

دلیل نامگذاری طرح افشان چیست؟

در فرش طرح افشان، برگ‌ها، گیاهان، غنچه‌ها و بقیه طرح‌ها در کل فرش به صورت پراکنده بافته شده‌اند و کل سطح فرش را پوشانده‌اند به همین دلیل است که این نوع طرح را افشان نام گذاری کرده‌اند. همین پراکندگی و حالت افشانی که در این طرح وجود دارد آن را بسیار خاص و ویژه کرده است.

فرش طرح افشان کد 6121

ویژگی‌های طرح افشان

  • وجود نظم و پیوستگی

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در فرش طرح افشان بین نگاره‌ها ارتباط و پیوستگی وجود دارد به این صورت که گویی طراح تا انتها قلم را از روی کاغذ برنداشته و باعث به وجود آمدن این نظم و پیوستگی شده است.

  • قرینه نبودن نقوش

از دیگر ویژگی‌های طرح افشان می‌توان به عدم وجود قرینه بین نگاره‌های گل‌ها و برگ‌ها اشاره کرد.

  • نداشتن لچک و ترنج

فرش‌های طرح افشان به دلیل اینکه لچک و ترنج ندارد، توجه را از قسمت مرکزی فرش برمی‌دارند به همن دلیل فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

نقش طرح افشان در دکوراسیون

فرش طرح افشان در دکوراسیون

طرح افشان به دلیل نداشتن ترنج در مرکز آن از حالت سنتی خارج شده است، بنابراین برای دکوراسیون‌های مدرن و لوکس نیز کاملا مناسب است. بهترین نوع مبل پیشنهادی برای فرش‌های طرح افشان، مبل‌های راحتی و یا سلطنتی ساده است، زیرا این فرش‌ها از نقشه شلوغی برخوردارند، بنابراین بهتر است با به وجود آوردن این تضاد زیبا دکوراسیون جذاب‌تری داشته باشید.

انواع نقش‌های طرح افشان

فرش طرح افشان کد 8055

طرح افشان از نقوش متنوع و زیبایی برخوردار است. در این طرح مانند دیگر طرح‌های فرش ایرانی از گل و گیاه، برگ‌ها و حیوانات به وفور استفاده شده است. اما به طور کلی نقشی که بیشتر در طرح افشان استفاده می‌شود گل و برگ است.

نقش‌های طرح افشان را می‌توان در دسته بندی زیر قرار داد:

طرح افشان بندی :  گل‌های مرتبط به هم را نشان می‌دهد.
طرح افشان شاخه پیچ : در این طرح این طور به نظر می‌رسد که شاخه گل‌ها باهم پیوستگی دارند.
طرح افشان دسته گل : در این طرح دسته گل‌ها و کومه‌ها از تصاویر اصلی هستند.
طرح افشان حیوانات : در این طرح حیوانات نقش اصلی را دارند.
طرح افشان ترنج دار : در این طرح نیز در وسط نقشه ترنج دیده می‌شود.
طرح افشان شکسته : این طرح نیز با خطوط شکسته همراه است.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد فرش طرح افشان را به دست آورده باشید.

نظرات کاربران

02112345

نیاز به مشاوره دارید؟