فرش وینتیج

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 1

سبک وینتیج چیست؟ دکوراسیون سبک وینتیج یا قدیمی چیست؟ دکوراسیون وینتیج چه ویژگی‌هایی دارد؟ فرش وینتیج چیست؟ فرش ماشینی پتینه یا فرش ماشینی کهنه نما چیست؟ خرید فرش وینتیج ماشینی را از کدام فروشگاه انجام دهیم؟

مقاله فرش وینتیج

آشنایی با سبک های مختلف چیدمان، کمک می کند تا قبل از خرید هر عنصری برای چیدمان خانه، اتاق یا هر فضای دیگر، آگاهی جزئی از چیزهایی که باید بخریم یا نخریم و ویژگی های آنها داشته باشیم. پیشتر در مقاله “دکوراسیون نئوکلاسیک” سبک نئو کلاسیک و ویژگی های آن را بررسی کردیم و با فرش ماشینی نئوکلاسیک آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم با بررسی سبک دکوراسیون و فرش وینتیج، با یک سبک دیگر از سبک های چیدمان آشنا شویم.

سبك دكوراسيون داخلى و فرش وينتيج در سال‌هاى اخير جز پرطرفدارترین سبک‌های چیدمان است. این سبک از ترکیب عناصر ساده و کاربردی دکوراسیون مدرن با بعضی از عناصر آنتیک، کهنه نما یا همان وینتیج ایجاد شده است. البته قدیمی یا آنتیک بودن شرط نیست، داشتن ظاهر مشابه به کهنه یا همان کهنه نما بودن، برای وینتیج تلقی شدن آن عنصر کافی است. هویت منحصر به فرد، حس و حال نوستالژیک و خاطره انگیز و در عین حال کاربردی و ساده بودن از ویژگی های اصلی سبک وینتیج هستند. سبک دکوراسیون وینتیج به سبب ویژگی ادغامی که از کاربردی بودن سبک مدرن و هویت جا افتاده و پرخاطره سبک قدیمی دارد، به شما کمک می کند هر فضایی را همزمان به کاربردی ترین شکل ممکن استفاده کنید و شخصیتی منحصر به فرد از فضا خلق کنید.

کلکسیون لاریسا فرش بهشتی، فرش های وینتیج زیبایی دارد.سبک فرش وینتیج، همانند سبک نئوکلاسیک و هر سبک تلفیقی دیگر، دست شما را برای انتخاب باز می گذارد. تناسب یا عدم تناسب عناصر مدرن و وینتیج کاملا به انتخاب شماست. شما می توانید هر بخش یا عنصر مدرنی را که می خواهید بدون محدودیت انتخاب کنید و در نهایت برای تشدید گذاشتن روی سبک وینتیج به اضافه کردن چند عنصر وینتیج بسنده کنید یا بلعکس دکوراسیون سبک قدیمی،گوتیک یا راستیک (سبک روستایی) خود را با اضافه کردن عناصر مدرن تبدیل به یک دکوراسیون وینتیج کنید.

 

اصطلاح وینتیج به چه معناست؟

کلمه وینتیج (vintage) به معنی قدیمی می باشد. از سبک وینتیج در زمینه های متفاوتی از هنر و صنعت از جمله معماری، دکوراسیون داخلی و صنعت فشن استفاده می شود. سبک وینتیج در هر زمینه ای که باشد از اشیاء و عناصری تشکیل می شود که قدیمی و مربوط به گذشته است. سبک فرش وینتیج و اشیاء و عناصر آن حسی احساسی نوستالژیک و رمانتیک منتقل می کنند. اشیاء وینتیج، اشیاء قدمت داری هستند که به خوبی از آنها نگهداری شده و ارزش مادی بسیار بالایی دارند. بسیاری از مردم اشیاء وینتیج دست دوم یا حتی دست چندم را با مبالغ بالایی خریداری می کنند.

آیا اشیاء وینتیج قدیمی هستند؟

در توصیف سبک وینتیج به قدمت دار و استفاده شدن اشیاء وینتیج اشاره شد اما قیمت گزاف و دست چندم بودن اشیاء وینتیج دو دلیلی است که سبب طراحی و تولید اشیاء با ظاهر وینتیج شده است. لباس، پرده، رو مبلی و پارچه هایی با طرح های از دهه های 50 و 60 میلادی که تولید روز با طرح وینتیج هستند. مبلمان چوبی با چوب های خام و یا پتینه کاری شده و اشیایی که طرح یا طراحی قدیمی دارند همگی وینتیج هستند. صرفاً ظاهری کهنه یا همان کهنه نما بودن برای وینتیج تلقی شدن کفایت می کند.

دکوراسیون وینتیج زمانی مقرون به صرفه تر است که از کالاهای نو استفاده کنیم و یا با بازسازی کردن اشیاء قدیمی در هزینه ها صرفه جویی کنیم.

از فرش های آسیب دیده چه استفاده هایی میشه کرد؟” بهترین ترفندهای خلق کالاهای متنوع با فرش وینتیج را بیاموزید.

کلکسیون لاوین فرش بهشتی، فرش های وینتیج متنوعی دارد

فرش وینتیج در دکوراسیون وینتیج

فرش یکی از پرطرفدارترین آیتم و عناصر چیدمان وینتیج است. فرش با وجود اینکه یک عنصر است تاثیر شگرفتی در شکل چیدمان دارد. چند گلدان، مجسمه یا مبلمان و … نیاز است تا بتوان تاثیری را که فرش به تنهایی در چیدمان ایجاد می کند، به وجود آورد؟

فرش سطح زمین را می پوشاند و حس و حال خود را به کل چیدمان و فضا منتقل می کند. فرش عنصری است که حتی اگر روی جزئیات آن دقیق نشوید هم مثل یک اکسیر به محض ورود به فضا شما را محسور حس و هویت خود می کند. فرش رنگ، لعاب و نور چیدمان است و به تاریخ خانه عمق می دهد از این رو یک انتخاب هوشمند و پر طرفدار برای تثبیت یا انتقال سبک چیدمان محسوب می شود. فرش وینتیج اصالتی بینظیر به دکوراسیون می بخشد.

دکوراسیون در هر سبکی که باشد، فرش مهم ترین عنصر تکمیل کننده است. سبک های مختلف فرش را در وبسایت فروشگاهی فرش بهشتی مشاهده کنید.

فرش وینتیج ماشینی در کلکسیون لاریسا فرش بهشتی بسیار متنوع است.

فرش وینتیج یا فرش کهنه نما چیست؟

فرش وینتیج یا کهنه نما به فرش هایی گفته می شود که آنتیک، عتیقه، قدمت دار هستند و آثار سالیان متمادی بر روی رنگ و بافت این فرش ها مشهود است و یا طراحی و انتخاب رنگ فرش به شکلی بوده است که انگار فرش سنگشور شده و کهنه به نظر برسند که اصطلاحاً به آن کهنه نما یا آنتیک لوک می گویند. پرطرفدار بودن فرش های وینتیج سبب شده است تا امروزه در برخی از کاراگاه های بافندگی فرش شکل پرداخت و شور فرش ها به شکلی باشد که پاخورده و قدیمی به نظر برسد.

فرش ماشینی وینتیج یا فرش ماشینی کهنه نما

فرش وینتیج ماشینی که در بازار از آن با نام هایی مانند: فرش کهنه نما، فرش ماشینی آنتیک لوک یا فرش طرح پتینه نیز یاد می شود.سبک این فرش هایی نام برده شد که طراحی آن ها متناسب با ویژگی های سبک وینتیج انجام می گیرد. انتخاب رنگ فرش های ماشینی وینتیج از پالت های رنگی خنثی و پاستیلی است تا حس آفتاب خورده یا رنگ پریده داشته باشند. فرش ماشینی کهنه نما حال و هوایی قدیمی و نوستالژیک دارد و احساس قدیمی و تاریخی بودن را القا می کنند. اگرچه فرش وینتیج ماشینی، ظاهری کهنه نما و سنگشور شده دارد اما کاملا نو و پانخورده است.

فرش های وینتیج فرش بهشتی توسط تیم طراحان فرش بهشتی طوری طراحی می شود که هر فرش وینتیج در جزئیات کوچک متفاوت با فرش دیگر باشد و هویت وینتیج خود را حفظ کنید. کلکسیون های وینتیج فرش بهشتی با مرغوب ترین نوع متریال بافته می شوند و  اگر “اصول نگهداری صحیح از فرش های ماشینی” را بدانید، فرش ماشینی وینتیج بهشتی تا سالیان سال همراه خانه های شما خواهد بود.

یک طرح دیگر از فرش های وینتیج کلکسیون لاریسا فرش بهشتی

فرش وینتیج ماشینی چهل تکه یا وینتیج وصله ای

فرش های چهل تکه یا وصله ای یکی از انواع فرش های پرطرفدار وینتیج هستند. این فرش های ماشینی وینتیج چهل تکه یا از وصل شدن تکه های فرش های متفاوت یک فرش واحد را تشکیل می دهد و یا طراحی فرش به شکلی است که احساس وصله ای بودن فرش را منتقل می کند. در برخی از موارد این فرش ها از جنس پوست و چرم و یا ترکیبی از آنها هستند. فرش های وینتیج چهل تکه ی ماشینی انتخاب خوبی برای چیدمان و ینتیج هستند زیرا با تنوع رنگ فراوانی که دارند خیلی ساده با رنگبندی های متفاوت منطبق می شوند.

خرید فرش ماشینی وینتیج

برای خرید نقد و اقساط فرش وینتیج ماشینی و فرش وینتیج دستبافت همه روزه می توانید به صورت حضوری به شعب فرش بهشتی مراجعه کنید

هر لحظه از شبانه روز شما می توانید برای خرید فرش ماشینی وینتیج و یا اطلاع از طرح، رنگ و قیمت فرش ماشینی وینتج به وبسایت فروشگاهی فرش بهشتی مراجعه کنید. فقط کافیست وارد وبسایت فروشگاهی فرش بهشتی شوید و از قسمت “انواع سبک فرش” عبارت فرش وینتیج را انتخاب کنید. فراموش نکنید، خرید اقساطی فرش ماشینی وینتیج نیز توسط وبسایت فروشگاهی فرش بهشتی، به سادگی، امکان پذیر است.

اگر علاقه مند به دیدن فرش های دیگری با سبک وینتیج در وبسایت های خارجی دارید، می توانید وارد این لینک شوید.

 

نظرات شما

  • محمد پارسا مالکی 1402.08.07

    اگه بخوام نظر کلی خودم را درمورد این مدل فرش ها بگم اینکه ظاهر اصیل فرش‌های قدیمی گرما و آرامش رو به خونه میاره خب ولی فرش های وینتیج کمک میکنه تا در کنار حفظ اصالت ظاهری مدرن به خونه مون بده یعنی فرشی هستش که با ظاهری قدیمی شبیه به نمونه‌های اصلی دست‌ بافته بعد دقت که کنید رنگ‌های روشن در حین بافت و ایجاد ساییدگی توی فرش باعث خلق این اثر شده یعنی حتی از لحاظ قیمت هم بخوایم به این نمونه نگاه کنیم اون طرح و ظاهر دستبافت رو داره ولی ماشینیه و قیمتش خیلی مناسب تره و البته کیفیت که این مورد خیل اهمیت زیادی داره یعنی شرکتی وجود داره که داره با کیفیت بالا و با همون طرح وینتیج و قیمت واقعا مناسب این فرشو تولید میکنه و یکی از گزینه های خرید میتونه باشه و برای کسی که دنبال فرش های آنتیک و قدیمیه ولی به خاطر قیمتشون از خرید دور میشه فرش وینتیج برای گزینه مناسبیه و خیلی راحت با مبلمان خونه هماهنگ میشه و این به خاطر تضاد خاص در طرح و نقش و رنگ فرش هستش و یک نکته خیلی مهم که درموردشون جالبه اینکه کیفیت خودش رو از دست نمیده و به مرور زمان و با استفاده‌ی بیشتر ظاهری بهتر پیدا میکنه و بر خلاف سایر طرح‌های فرش ساییدگی در گذر زمان براش یک منفعت محسوب میشه و بنظرم خیلی فاکتور خارق العاده ای برای هرکس که باعث میشه عمر فرش به صورت فوق العاده ای بالا باشه و حتی تصور کن فرش کثیف میشه و چون نسبت به فرش دستبافت پرز دهی خیلی کمتری داره راحت داره میتونی بشوریش دیگه لازم نیست بدی قالیشویی و هزینه کنی درحالی که خودت تو خونه خودت میتونی بشوری و همه اینا بر میگرده به کیفیت که وافعا به نظر شخص من ارزشمنده کیفیتی که نمتونی توی هرجایی پیدا کنی و در آخر بخوام بگم فرشی با اصالت زیبا مدرن و با هر دکوراسیونی هماهنگ میشن ولی بدی هم داره خب مثلا ممکنه اون لطافت رو نسبت به فرش هایی با رج کمتر نداشته باشه اونم کمی ولی مزایاش خیلی بیشتر از معایبشه و اینم میشه جزو گزینه های خرید قرار داد خیلی ممنون از مقاله فوق العاده اتون

    پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟