دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

دسته بندی: اخبار
تعداد نظرات : 1

دومین سمپوزیوم صادرات فرش همزمان با برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی در تهران برگزار شد. سالن همایش های صدا و سیما در تاریخ 3 آبان ماه برای دومین سال متوالی میزبان اهالی صنعت فرش ایران زمین بود.

عکس یادگاری آقای بهشتی در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

همزمان با افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی، دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش در تاریخ 3 آبان ماه 1402 برگزار شد.

دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران یک گردهمایی تخصصی مردان صنعت و صادرات با همکاری سران کشورهای خارجی با هدف توسعه صادرات فرش ایرانی در بازارهای خارجی فعالیت دارد.

سمپوزیوم بین المللی فرش ماشینی که در سال 1401 شروع به کار کرد، امسال برای دومین سال متوالی برگزار شد. دوره دوم از برگزاری سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی که پیش از این قرار بود در شهریور ماه 1402 برگزار شود ولی تاریخ آن تغییر کرد و همزمان با پانزدهمین نمایشگاه بین المللی برگزار شد.

سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران یک سازمان مستقل است که با همکاری بخش های خصوصی، دولتی و سازمان های مرتبط با صنعت فرش ماشینی و دستبافت در جهت افزایش تعاملات تجاری و در نتیجه صاردات فرش ایرانی به بازارهای خارجی فعالیت می کند. آقای ناصر سراجی، دبیر کل سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی در نخستین سمپوزیوم بین المللی فرش ماشینی، سمپوزیوم را یک برنامه پنج ساله عنوان کرده بود. وی سال گذشته در نخستین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش با هدف اتحاد اعضای صنعت، تمرکز روی یک هدف واحد یعنی صادرات و کنار گذاشتن رقابت های ناسالم را راهبردی برای پیشرفت در بازار جهانی قرار دادند و امسال در دومین سال برگزاری این رویداد راهبردی تازه برای افزایش سهم صادرات فرش ایرانی پیشنهاد دادند که در ادامه به آن می پردازیم.

مدیران ارشد در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

سازمان های همکار با سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش

از سازمان های حاضر در سمپوزیوم بین المللی فرش می توان به انجمن نساجی ایران، هیئت امنا شهرک سلیمان صباحی بیدگلی، سرای نوآوری فرش ماشینی، تعاونی تولید کنندگان فرش ماشینی شهرستان آران و بیدگل، موسسه ایده پردازان شاخص، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی کاشان اشاره کرد.

برای دنبال کردن اخبار مربوط به رویداد های سمپوزیوم می توانید به این وبسایت مراجعه کنید.

برندهای حامی دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

در میان حامیان دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش نام برخی از تولید کنندگان برتر فرش نیز به چشم می خورد. تولیدکننده ها و برندهای حامی سمپوزیوم بین المللی فرش ایران عبارتند از:

 • فرش بهشتی
 • قالی سلیمان
 • فرش الماس کویر
 • فرش مشهد اردهال
 • فرش مهستان
 • فرش وزرا
 • فرش سورنا
 • شهر فرش
 • فرش شاهرخ
 • فرشان
 • فرش اطمینان
 • تکس پلاس
 • فرش رست

در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی، کف پوش، موکت و … نیز بیش از 20 برند مطرح کشور، شرکت کردند و استقبال خوبی را شاهد بودیم.

رویکرد دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش

در دومین سمپوزیوم صادرات رویکردی جدیدی تحت عنوان “بازارهای جدید صادرات فرش” مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا با کمک و همفکری حامیان سمپوزیوم این رویکرد تبدیل به یک راهبرد کاربردی جهت بالا بردن حجم صادرات فرش ایرانی الخصوص فرش ماشینی شود.

شرکت کنندگان دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

 

فرش بهشتی، حامی سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران

فرش بهشتی که همواره طرفدار توسعه فرش ایرانی در بازارهای جهانی است از نخستین روز تشکیل سمپوزیوم بین المللی صادارت فرش یکی از حامیان این رویداد بوده است. محمد بهشتی، مدیر عامل فرش بهشتی همواره پیشرفت و توسعه را حاصل همکاری و همفکری می داند و در این سمپوزیوم دست در دست همکاران و هم صنعتان خود برای رفع موانع صادرات فرش و توسعه صادرات فرش ایرانی تلاش می کند.

محمد بهشتی، که در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران سخنرانی داشتند به نقاط قوت فرش ماشینی ایرانی اشاره کردند. محمد بهشتی:« در حال حاضر طراحی و تنوع فرش ماشینی ایران را هیچ یک از رقیبان ندارند. هویت طرح و نقش ایرانی چنان در جان طراحان فرش ایرانی ریشه کرده که حتی در سبک های مدرن هم عملکرد و خلاقیت بهتری دارند.» وی در ادامه افزودند:« اگرچه ما با شرایط تحریم فعلی داریم با یک دست و یک پای شکسته در زمین حریف بازی می کنیم اما تهدیدی جدی برای کشورهای اصلی صادر کننده چون چین، ترکیه و مصر هستیم.» محمد بهشتی در ادامه خاطر نشان کردند:« فرش بهشتی هم اکنون به کشورهایی فرش هایی چون ترکیه و چین فرش صادر می کنیم که تا چندی پیش از آنها فرش می خریدم.»

کدام کشورها در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش حضور داشتند؟

در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران از سران کشورهای مختلفی دعوت شده بود تا ضمن حضور در این رویداد بین المللی تعاملات ایجاد شده مقدمه ای بر همکاری بلند مدت بین صنعتگران کشورمان با بازارهای هدف ایجاد شود. از جمله کشورهایی که در دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی حضور داشتند می توان به کشورهایی چون فلاند، بوسنى، نيجريه، اردن، عراق، ژاپن، ساحل عاج، عربستان سعودى، ويتنام، بوليوى، بروئنى، فيليپين و مكزيك اشاره کرد.

نقاط ضعف دومین سپوزیوم بین المللی صادرات

هرگاه از واژه بین المللی برای توصیف یک رویداد استفاده می شود انتظار و توقعات به سمت حضور پر رنگ کشورهای خارجی می رود. سمپوزیوم صادرات فرش ایران اگرچه عملکری نسبتاً قابل قبولی داشته است اما چندان بین المللی نیست. جناب سراجی، دبیر کل سمپوزیوم ملی صادرات که پیش از این گفته بودند:« چیزی که از آن امروز به عنوان صادرات فرش ماشینی مطرح است، صادرات نیست.  فروش فرش به خریدارانی از کشور افغانستان، عراق و کشورهای همسایه به صورت ریالی، صادرات محسوب نمی شود.» وی همچنین در چهاردهمین نمایشگاه فرش ماشینی از بین المللی نبودن این رویداد به ظاهر بین المللی گله کرده بودند. انتظار می رود در سالهای آتی با در نظر گرفتن هدف اصلی یعنی بازارهای خارجی حضور سفارتخانه ها، وزرا، سران و تجار خارجی در رویداد بین المللی صادرات فرش ایرانی افزایش پیدا کند.

دیگر ضعف دومین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ایران، خبر رسانی خیلی ضعیف در خصوص این رویداد بین المللی بود. به غیر از چند رسانه تخصصی آن هم به صورت محدود هیچ رسانه ای خصوصاً رسانه های اخبار عمومی و پلتفرم های خبری مجازی هیچ کدام خبری از برگزاری این رویداد بین المللی مخابره نکردند. منتشر نشدن اخبار و اطلاع رسانی در خصوص برگزاری سمپوزیوم و طریقه کارکرد این کارگروه تشکیل شده سبب کوچک و انحصاری ماندن دایره سمپوزیوم و افراد حامی می ماند و هدف افزایش صادرات که یک هدف ملی – کشوری است را محدود می کند.

نظرات شما

 • پارسا مالکی 1402.11.10

  بسیار عالی و فوق العاده بود خیلی ممنون از شما ✨🌷

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟