نقش اول کیفیت فرش ایرانی

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 1

فرش ایرانی پرآوازه ترین و اصیل ترین فرش جهان است.اما چه چیزی فرش ایران را از فرش های بافته شده در کشور های دیگر متمایز می کند؟

نقش اول کیفیت فرش ایرانی ، شعار فرش بهشتی

فرش و چیستی فرش امروزه برای همه ی ما روشن است، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نخستین فرش جهان با چه ایده ای و در چه زمانی بافته شده است؟

در رابطه با چگونگی پیدایش هنر فرش بافی، پیشتر به صورت مفصل در مقاله ی “تاریخچه پیدایش فرش و هنر فرش بافی” صحبت کردیم و گفتیم که فرش احتمالاً یک شبیه ساز از پوست بدن حیوانات بوده است با هدف اینکه همان گرما و پوششی را که پوست حیوان دارد را داشته باشد.

فرضیه های زیادی در رابطه با اینکه ایران اولین کشور فرش بافی جهان بوده است یا خیر وجود دارد، اما اطلاعات مستند موجود برای رد کردن یا تایید کردن هیچ یک از این فرضیه ها کافی نیست.

این یعنی مشخص نیست که اولین فرش جهان در کجا بافته شده است،اما مبدا هنر فرش بافی مشخصاً قاره ی آسیا است. از قاره آسیا به اروپا مهاجرت کرده و با کشف قاره ی آمریکا توسط کریستف کلمب ،همراه کالاها و فرهنگ های دیگر پای فرش به آمریکا نیز رسیده است.

هندوستان،چین،مصر،ترکیه و یونان از کشورهایی هستند که موازی با تاریخ ایران،آنها نیز به هنر بافتن فرش مشغول بوده اند. اما در فرش ایرانی چه رازی نهفته است که باعث آوازه ی بلند فرش ایرانی شده است؟

طرح و نقش متنوع فرش بهشتی

امتیاز فرش ایرانی نسبت به رقبا چیست؟

برای درک بهتر تفاوت فرش ایرانی با فرش بافته ی نقاط دیگر جهان ابتدا باید به بازار های جهانی نگاه کنیم. به بازار فرشی که در ایران نیست و خریداری که ایرانی نیست اما جویای فرش ایرانی است.

چه چیزی باعث می شود که یک کالایی مانند فرش، ایرانی اش چیز دیگری باشد و همه به دنبال آن باشند؟

اولین حضور فرش ایرانی در خارج کشور مربوط به قصرهای پادشاهی بود.فرش ایرانی که دست بافته ی عشایر و روستاییان بود به عنوای کالایی افتخاری به ممالک خارجی پیش کش می شد.بعدها به خانه ی اشراف تجار رسید و آوازه اش چنان طنین انداز شد که هرکسی آرزوی داشتن یک فرش ایرانی را در لیست آرزوهای بلند مدتش داشت.در این بین بودند رقیبانی چون هند ،ترکیه و چین اما اصالت و کیفیت فرش ایرانی را نداشته اند. فرش ایرانی فقط یک کالای دستبافت از جنس پشم و ابریشم یا پنبه نبود.فرش ایرانی از ابتدایی ترین لحظه ی تولید،یعنی چیده شدن پشم و بعدتر ریسیدن نخ،رنگ رزی،انتخاب نقشه و در نهایت بافت و رفو ،در همه ی مراحل اصالت و کیفیت دارد. کیفیت، راز موفقیت فرش ایرانی از دیرباز تا کنون بوده و هست.تنها چیزی که در رابطه با فرش ایرانی در این سالها تغییر کرده است،میزان تقاضای آن در بازار است که همواره رو به افزایش است.

آیا کیفیت برای رقابت در بازار جهانی فرش کافی است؟

با وقوع پی در پی انقلاب های صنعتی ،سرعت تغییر در جهان انسان ها افزایش یافت و باعث شد تا انسان ها توقع کوتاه ترین زمان را برای تامین نیازهای خود داشته باشند. مکانیزه و مدرن شدن بعضی از فرایند ها نیز شامل این تغییر بود که زمان تولید کالا را کوتاه تر می کرد. با تمام این تفاسیر فرش اصیل ایرانی که به وسیله ی دست و در مدت زمان طولانی بافت می شود،تا چه حد می تواند پاسخگوی جهان امروز باشد؟ آیا صرفاً داشتن کیفیت برای بازار امروز کافیست؟

انقلاب صنعتی چه تاثیری بر فرش ایرانی گذاشت؟

در جهان مدرن امروز دیگر “کیفیت فرش ایرانی” برای بقا در بازار کافی نبود و صنعت فرش باید خودش را با آن منطبق می کرد.

این انطباق و مدرنیزه شدن در صنعت فرش سبب پیدایش گونه ی جدیدی از فرش با نام “فرش ماشینی” شد. فرش های ماشینی که مرحله ی بافت آن ها با کمک ماشین های بافندگی عظیم الجثه انجام می شود.فرش های ماشینی به علت داشتن بازه ی زمانی کوتاه تری برای تولید،می توانند پاسخگوی بازار مدرن باشند.

نقش اول کیفیت فرش ماشینی ایرانی

مدرن و سریع تر شدن سرعت تولید فرش ماشینی یک امتیاز بسیار بزرگ برای رقابت فرش ایرانی با کشورهای تولید کننده ی فرش ماشینی چون ،مصر،ترکیه،هندوستان و … است. اما سرعت کافی نیست و جهان مدرن علاوه بر سرعت خواهان اصالت و کیفیت است. فرش ماشینی ایرانی،اصیل ترین و باکیفیت ترین نوع فرش است. زیرا با وجود اضافه شدن سرعت،توانسته است اصالت و کیفیت خود را حفظ کند و نقش اول کیفیت فرش ایرانی را در بازار جهانی بازی کنند.

برخی از تولید کننده های فرش ماشینی ایرانی همانند فرش بهشتی توانسته اند کیفیت و اصیل خود را حفظ کنند و فرش های به مراتب با کیفیت تری از رقبای خود تولید کنند.

فرش بهشتی،نقش اول کیفیت فرش ایرانی، تمامی تولیدات خود را تا 5 سال گارانتی کیفی می کند.

چرا باید فرش ماشینی با کیفیت بخریم؟

فرش ماشینی با کیفیت دوام و عمر بالایی دارد و تا سالیان طولانی میهمان منزل شما است.در حالی که فرش ماشینی بی کیفیت یا کم کیفیت دوام بالایی ندارد. فرش های بی کیفیت در اثر پاخوردگی سفت و سخت می شوند و لطافت اولیه ی خود را از دست می دهند. رنگ فرش ماشینی بی کیفیت به مرور کدر می شود و تغییر می کند. فرش بی کیفیت هنگام شست و شو رنگ پس می دهد و حتی ممکن است رنگش از بین برود و غیر قابل استفاده شود.

فرش های ماشینی بی کیفیت ایجاد آلرژی می کنند و خصوصاً برای سلامت کودکان و حیوانات خانگی اصلا مناسب نیستند.

فرش ماشینی بی کیفیت طول عمر کوتاهی دارد و چند ماهی میهمان منزل شما هستند.این به این معناست که شما هزینه ی خرید فرش بی کیفیت را فقط برای چند ماه پرداخته اید و باید به فکر فرشی نو و هزینه ای دوباره باشید.

نقش اول کیفیت فرش ایرانی ، شعار فرش بهشتی است.

علت اختلاف کیفیت و قیمت در فرش های ماشینی چیست؟

تعریفی که از فرش ماشینی ارائه می شود و تقریباً همه ی مردم آن را می دانند اولین تله برای به دام انداختن خریداران بی تجربه است.فروشنده هایی که برای فروش فرش به شما می گویند:((همه ی فرش های ماشینی یکسان هستند و باید ارزان ترین فروشگاه را انتخاب کنید.))

در صورتی که اینطور نیست و ما باید از خودمان سئوال کنیم که چه تفاوتی میان فرش ماشینی با کیفیت و بی کیفیت می تواند وجود داشته باشد.

درست است که همه ی فرش های ماشینی با دستگاه بافندگی ،بافته می شوند اما این به معنی یکسان بودن آنها نیست.

برای درک بهتر این مطلب باید به مراحل تولید فرش ماشینی رجوع کنیم.

یک فرش ماشینی هشت مرحله ی کلی تولید را طی می کند تا تبدیل به یک فرش کامل شود.لازم به ذکر است که هر کدام از این مراحل به تنهایی شامل زیر مرحله های متعددی نیز هستند که بخش “بافته شدن توسط دستگاه” صرفاً یکی از این زیر مرحله ها است. در هر مرحله ی تولید از انتخاب مواد اولیه تا مراحل سخت و طولانی تکمیل،رفو و کنترل کیفی فرش ،در هر کارخانه ی تولید فرش به صورت متفاوتی انجام می شد و سبب اختلاف کیفیت و اختلاف قیمت فرش های ماشینی با یکدیگر می شود.

فرش ماشینی با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

اصالت مواد اولیه

مواد اولیه ی بافت فرش ماشینی ،الیاف یا همان نخ ها هستند.برای بافت فرش ماشینی از الیاف گوناگونی می توان استفاده کرد.

با کیفیت ترین و گرانبهاترین الیافی که در بافت فرش ماشینی از آن استفاده می شود،الیاف اکریلیک و بامبو یا ابریشم ماشینی هستند.

الیاف اکریلیک هیت ست شده رنگی درخشان و شفاف و دوام بسیار بالایی در برابر شست و شو دارند.در نتیجه فرش هایی از جنس اکریلک طول عمر بسیار بالایی دارند.

لازم به ذکر است که الیاف اکریلیک هم درجه های کیفی متفاوتی دارند که قیمت های متفاوتی در بازار دارد.

برای مطمئن شدن از جنس اکریلیک شناسنامه ی فنی فرش،یا همان لیبل فرش را ،که طبق قوانین استاندارد باید پشت فرش چسبیده باشد، را کنترل کنید و مطمئن شوید در روبه روی “جنس نخ خاب” اکریلیک ذکر شده باشد.

فرش بهشتی با استفاده از باکیفیت ترین الیاف اکریلیک در فرش های خود نقش اول کیفیت فرش ایرانی را دارد.

در سالهای اخیر برخی از تولیدکنندگان فرش ماشینی توانسته اند،فرش هایی از جنس پشم و دقیقاً مشابه فرش دستبافت تولید کنند.اگرچه فرش های ماشینی پشمی برای دوست داران فرش با الیاف طبیعی گزینه ی مناسبی هستند اما قیمت تمام شده ی بسیار بالایی دارند.

اصالت نقش

همانطور که فرش دستبافت باید از روی نقشه و با دقت فراوان بافت شود، فرش ماشینی نیز بر اساس نقشه های مخصوص خود باید بافته شود تا بدون خطا و بی نقص باشد.

نقشه های فرش ماشینی توسط متخصص طراحی اجرا می شود. این در حالی است که بسیاری از تولید کنندگان فرش حاضر به پرداخت این هزینه ی هنگفت نیستند و به کپی برداری بی کیفیت از نقشه های اصیل و با کیفیت ،برندهای خوب اکتفا می کنند.

برای خرید فرش با نقش اصیل به سراغ برندهای خوشنام بازار فرش بروید اما فقط به نام اکتفا نکنید. با دقت نقوش را از نزدیک نگاه کنید تا مطمئن شوید جریان منظم و هماهنگی دارند.

تمامی نقوش فرش بهشتی توسط واحد متخصصان طراحی فرش این مجموعه خلق می شود و باعث می شود تا در زمینه ی نقش هم فرش بهشتی، نقش اول کیفیت فرش ایرانی باشد.

از نظم و هماهنگی نقوش فرش ها اطمینان حاصل کنید.

اصالت تولید

برخی از مراحل تکمیل فرش ماشینی بسیار حساس هستند و اصولا به صورت دستی با نیمه دستی و توسط متخصصان انجام می شوند. رفو مرحله ای و کنترل کیفی آن ،ریشه زنی و شیرازه کشی جزو مهم ترین های این مراحل هستند و ضروری است که هر تولید کننده ای نیروی متخصص جهت انجام این امور استخدام کند اما بسیاری از تولید کنندگان برای کاهش هزینه ی تولید،حاضر به انجام چنین هزینه هایی نیستند.نتیجه ی عدم اصالت در تولید با چشم غیر مسلح و غیر متخصص نیز قابل تشخیص است.پس حتماً هنگام خرید به کج بودن یا محکم نبودن شیرازه ها و ریشه های فرش ماشینی دقت کنید.

صفر تا صد مراحل تولید در کارخانه ی فرش بهشتی توسط متخصصان انجام می شود تا در هر مرحله اطمینان از کیفیت حاصل شود. اصالت تولید یکی از ویژگی های فرش بهشتی است که این برند را به نقش اول کیفیت فرش ایرانی تبدیل کرده است.

اصالت برند

هر تولید کننده یا برند فرش ماشینی که استاندارد های لازمه تولید را داشته باشد اگر با خریداران خود صادق باشد،تمامی مشخصات فنی فرش را صادقانه به شما ارائه می دهد و اصالت تولیدش را گارانتی می کند.

ارائه ی گارانتی توسط شرکت یا برند نباید شامل هزینه ی مجزا و مازاد باشد.

نظرات شما

  • شهرام بنیادی 1402.01.23

    با سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان فرش بهشتی از خدمات عالی برخورد پرسنل کیفیت فرش های زیباتون تشکر و قدر دانی میکنم نسبت به همه برند های دیگه تو صعنت فرش در بازار از تنوع و جنس و کیفیت خارق العاده ای برخوردار بود.
    خرید از مجموعه شما باعث خرسندی خانواده و اطرافیانم شد بینهایت از عوامل فرش بهشتی سپاسگذارم

    پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟