فرش بهشتی حامی نخستین سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی ایران

دسته بندی: اخبار
تعداد نظرات : 0

می دانیم که صادرات فرش ایرانی و محبوبیت آن در بازار های جهانی یکی از نقاط قوت کشور ما است.امسال نیز همایش سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد. در این مقاله علاوه بر جزییات همایش این سمپوزیوم می خوانیم که سرآغاز قصه ی صادرات فرش چگونه آغاز شد؟ صادرات فرش چه تاثیری میتواند به روی اقتصاد داخلی داشته باشد ؟

عکس شاخص نخستین سمپوزیوم صادرات فرش ایران

امسال اولین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.در واقع صادرات فرش ماشینی ایرانی از جایی شروع شد که فرش دستبافته ی عشایر به عنوان کالایی افتخاری و لوکس به صورت پیشکش به دولت ها و امپراطوری ها تقدیم شد و با گذر زمان و افزایش تقاضای بازار جهانی برای فرش ماشینی ایرانی، از یک کالای صادراتی سلطنتی تبدیل به یک کالای لوکس صادراتی شد. از همین جهت در طول تاریخ ایران زمین همواره صادرات فرش ارزش و اهمیت زیادی برای فرهنگ و توسعه ی اقتصاد ایران داشته است.

و همه ی این اتفاقات فرش را از یک کالا تبدیل به یک مفهوم کرده است که به تنهایی نماینده ی اصالت و فرهنگ ایرانی است.

در گذار بحرانی امروز که اقتصاد تا حد زیادی آسیب دیده است و اقتصاد ایران تک محصولی و وابسته به نفت است ،فرش به عنوان دومین کالای صادراتی، بزرگترین کمک را برای بهبود و رونق اقتصاد ایران به همراه دارد.

اما چگونه صادرات فرش می تواند تاثیر روی اقتصاد داشته باشد؟

در ادامه به بیان اهمیت و تاثیر صادرات فرش ماشینی و دستبافت و همینطور سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی خواهیم پرداخت.

صادرات فرش چه اهمیتی دارد؟

صادرات فرش چه فرش ماشینی و چه فرش دستبافت با ایجاد زمینه ی بیشتر برای اشتغال کارگاه و کارخانه های مرتبط با این صنعت مانند کارخانه های رنگرزی،ریسندگی و بافندگی و … سبب چرخش چرخه ی اقتصادی و کارآفرینی برای طیف عظیمی از افراد جامعه می شود.

از جهتی دیگر فرش ایرانی جایگاه و ارزش ویژه ای در بازار جهانی فرش دارد و همواره مخاطب فرش ،شیفته و خواهان فرش ایرانی است و با خالی نماندن عرصه ی بازارها از حضور فرش ایرانی این محبوبیت و درخواست با افزایش نیز رو به رو می شود.

صادرات فرش ماشینی چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

وقتی صحبت از “فرش صادراتی” به میان می آید اکثرا افکار به سمت فرش دستبافت یا فرش ابریشم دستبافت معطوف می شود ؛ اما در سالهای اخیر به علت رکود اقتصادی شدید در جهان ،قدرت خرید در بازارهای جهانی کاهش یافته است و فرش دستبافت یک کالای بسیار لوکس به حساب می آید و حجم تولیدات فرش دستبافت در مقایسه با حجم تولیدات فرش ماشینی بسیار ناچیز است.

ضمن اینکه سبک زندگی مدرن به سمتی رفته است که کمتر کسی وقت لازم برای رسیدگی دقیق و نگهداری اصولی از فرش دستبافت یا ابریشم را دارد و یا اصلا حاضر به پرداخت مبلغی هنگفت برای یک کالای دستبافت هستند. وجود این قبیل دلایل سبب شده است تا تمایل بازار جهانی نسبت به فرش ماشینی بسیار بیشتر از فرش دستبافت باشد.

موانع صادرات فرش ماشینی

علی رغم بازار مناسب و شرایط مساعد برای صادرات فرش ماشینی و وجود کارخانه و کارگاه های بیشمار و ظرفیت بالای تولید، چندین سال است که صادرات این صنعت و به طور کلی صنعت فرش ایران دچار موانعی است که باعث کاهش چشمگیر صادرات شده است.از این موانع میتوان به چند مورد اشاره کرد:

  • تحریم های اقتصادی و معاملاتی ایران با بسیاری از کشورها
  • عدم همبستگی و ارتباط ضعیف بین تولیدگنندگان داخلی
  • ارتباط ضعیف بین تولید کنندگان و بازارهای خارجی
  • بی اطلاع بودن افکار عمومی مشتری های خارجی در رابطه با عوامل کیفیتی فرش و انتخاب فرش های ارزان و بی کیفیت تولید کشورهایی ترکیه ، چین و…
  • عملکرد ضعیف ایران در بازاریابی جهانی
  • عملکرد ضعیف ایران در بازارهای رقابتی

سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی ایران

سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی ایران به منظور رفع موانع و به وجود آوردن بستری سالم برای صادرات فرش ماشینی ایجاد شده است.

این سمپوزیوم با همکاری و همراهی صنایع مرتبط با حوزه فرش بافی و تولید کنندگان متعهد شکل گرفته است تا با تحقیق و بررسی نقاط ضعف و قدرت صنعت فرش ماشینی بتوانیم، باری دیگر در صدر صادر کنندگان فرش قرار بگیریم.

هدف ما ارزش گذاری درست اما رقابتی در بازار جهانی ، برطرف کردن نقاط ضعف صنعت بافت فرش ماشینی(مانند: دور بودن آثار این صنعت از سلیقه ی مشتری خارجی،تنوع سبکی کم و طراحی های تکراری )و ایجاد بهترین و قوی ترین شکل بازاریابی از ایده ،اجرا،ارائه تا بسته بندی و فروش فرش ماشینی ایرانی است.

فرش بهشتی حامی نخستین سمپوزیوم بین المللی صادرات فرش ماشینی ایران

مجموعه ی فرش بهشتی به عنوان حامی ،افتخار حضور در اولین گردهمایی تولیدکنندگان و اصناف مرتبط ، در خصوص صادرات فرش ماشینی ایران را داشته است.
با این امید که این سمپوزیوم در مرحله ی اول باعث الگو برداری تولیدکنندگان از نقاط قوت و کیفیت یکدیگر به منظور نوسازی استانداردها و برطرف کردن ضعف ها و کاستی ها باشد تا در مراحل بعدی و ارائه ی جهانی فرش، تحت عنوان یک “کالای فرهنگی صادراتی” فرهنگ و کیفیت ایرانی را به بهترین شکل ممکن تمثیل کند.

“دست در دست هم تاریخ صادرات فرش ایرانی را از نو می نویسیم.”

تقدیر از آقای محمد بهشتی (رئیس فرش بهشتی) تقدیر و تشگر از جناب آقای محمد بهشتی در سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی ایران تقدیر از آقای محمد بهشتی (رئیس فرش بهشتی)

تندیس و لوح اهدایی با عنوان ارزش افرینان صنعت فرش ،به مدیریت مجموعه فرش بهشتی، جناب اقای مهندس بهشتی اهدا گردید.

این نخستین سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی ایران با حضور مهمانان ویژه برگزار شد که اسامی آنها به شرح زیر است :

سفیر کشور ژاپن
سفیر کشور ساحل عاج
سفیر کشور فیلیپین
رایزن اقتصادی سفارت کنیا
رایزن اقتصادی سفارت اندونزی
رایزن اقتصادی کشور نیجریه
معاون اقتصادی سفارت لبنان

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و استرالیا (دکتر مناقبی)
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ژاپن (دکتر شکوری)
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه (آقای شمشادی)
مشاور ارشد صادرات اتاق بازرگانی ایران (دکتر استقلال)

آقای سید جواد حسینی کیا (نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی)

خانم مهندس افسانه محرابی (مدیرکل دفتر منسوجات و پوشاک وزارت صمت)

آقای قاسم نوده فراهانی( رئیس اتاق اصناف تهران)

آقای محمدهادی کمالیان(رئیس اتحادیه فرش ماشینی تهران)

دکتر ناصر سراجی(دبیرکل سمپوزیوم)

سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی ایران با حضور آقای بهشتی و خانم بهشتی

 

 

سمپوزیوم صادرات فرش ماشینی ایران با حضور آقای کاتوزی و تیم فرش بهشتی
برچسب ها :

نظرات شما

    02141173

    نیاز به مشاوره دارید؟