نمایشگاه دموتکس چین – شانگهای (DOMOTEX asia 2023)

دسته بندی: اخبار
تعداد نظرات : 1

دموتکس بزرگترین رویداد نمایشگاهی صنعت فرش و فرش ماشینی در سراسر جهان است. دومین دموتکس امسال، دموتکس آسیا با فاصله تنها 13 روز از دموتکس ترکیه برگزار شد. نمایشگاه دموتکس آسیا که هر ساله در کشور چین برگزار می شود، 26 تا 28 جولای مصادف با 4 – 6 مرداد، در شهر شانگهای برگزار شد. در دموتکس چین 9 نام از معتبرترین نام های تولید و صنعت فرش ماشینی ایرانی حضور داشتند.

نمایشگاه دموتکس چین شانگهای

نمایشگاه دموتکس چین، بزرگترین رویداد در صنعت فرش و صنایع مرتبط با کفپوش است. نمایشگاه دموتکس محلی برای ارائه محصولات، تکنولوژی، هنر، فناوری، مواد اولیه و هر چیز مرتبط با صنعت فرش، کفپوش و دیوار پوش است. رویداد دموتکس هر سال یک الی چندبار در چند نقطه متفاوت از جهان برگزار می شود تا اهالی صنعت فرش و کفپوش را از سراسر جهان گرد هم آورد. هدف نمایشگاه دموتکس ایجاد میدانی برای تعامل و رقابت صنعتکاران، تولیدکننده های فرش  و در نهایت کشورها در شرایط سالم و برابر است.

رویداد دموتکس چیست؟ همه چیز را در باره دموتکس در مقاله ” نمایشگاه دموتکس ترکیه 2023 ” مطالعه کنید.

نمایشگاه دموتکس چین 2023 با حضور مردمان چین

نمایشگاه فرش و کفپوش در آسیا

همه چیز با کشف فرش پازیریک، در سال 1327 هجری، در قاره آسیا آغاز شد. قدیمی ترین فرش جهان که سالها زیر کوله باری از یخ و برف مدفون بود توسط یک باستان شناس کشف شد. پازیریک که با کمک یخ توانسته بود از پوسیدگی جان سالم به در ببرد، توانست روشنگر تاریخ فرش و فرش بافی جهان باشد پس به مثال یک نمونه ژنتیکی از همه جهات مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت تا با مشخص شدن ماهیت آن، تاریخ و مبدا پیدایش فرش و هنر فرش بافی مشخص شود. گره ترکی، حاشیه ایرانی، رنگ ترکمنی، اسب های ایرانی، گلبرگ های آشوری، طرح قو چینی فرش پازیریک را یک فرش چند فرهنگی اما متعلق به قاره آسیا تبدیل کردند. قاره آسیا، شفاف ترین آدرس قالی پازیریک بود.  با توجه به مبدا شروع هنر فرش و فرش بافی می توان امروزه اهمیت قاره آسیا را پیش بینی کند. آسیا از نظر جغرافیایی اهمیت بالایی در تولید و صادرات فرش ماشینی و دستبافت دارد. قدرتمندترین کشورهای تولید کننده و بافنده فرش در قاره آسیا قرار دارند.

پر واضح است که قاره آسیا مهد بزرگ هنر و صنعت فرش بافی جهان است و تاثیرگذارترین جایگاه را در صنعت فرش دارد. شرکت دموتکس، برگزار کننده رویداد نمایشگاهی دموتکس، سالهاست رویدادی ویژه قاره آسیا با نام «دموتکس آسیا، DOMOTEX asia» برگزار می کنند.

آیا پازیریک قدیمی ترین قالی کشف شده جهان در ایران بافته شده است؟ پاسخ را در مقاله ” فرش پازیریک” مطالعه کنید.

نمایشگاه دموتکس چین 2023 (DOMOTEX Asia/CHINAFLOOR)

نمایشگاه دموتکس آسیا هر ساله به میزبانی کشور چین برگزار می شد اما در پی محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا این کشور به مدت 2 سال مرزهای خود را به روی جهان بست اما سرانجام بعد از 2 سال در اوایل سال 2023 میلادی، کشور چین در پی کاهش محدودیت های کرونایی و سعی در بازگشت به شرایط عادی، مرزهای خود را رو به جهان گشود و نوید برگزاری مجدد نمایشگاه دموتکس چین را داد. محدودیت های کرونایی کمتر شامل، باز شدن مرزها، اتمام قرنطینه اجباری و گسترده، کاهش آزمایش ها، عدم نیاز به قرنطینه مسافران هست که سفر به کشور چین را برای غرفه داران و شرکت کنندگان راحت می کند.

تاریخ مشخص شده برای برگزاری دموتکس شانگهای چین 2023، 26 تا 28 جولای (4 تا 6 مرداد 1402) بود و دقیقا مطابق این تاریخ برگزار شد.

حضور برند فرش بهشتی در نمایشگاه دموتکس چین در سال 2023

برگزاری دموتکس آسیا در شهر شانگهای چین

شانگهای به معنای «بر فراز دریا»، شهری بندری در شرق چین است. شانگهای یکی از مهمترین بنادر چین و رابط بین کشور چین و جهان است. شهر شانگهای، یکی از پر جمعیت ترین شهر های جهان و یک مرکز اقتصادی جهانی است. با این تفاسیر دلایل انتخاب کشور چین و شهر شانگهای به عنوان مکان برگزاری رویداد دموتکس پر واضح است.

بیست و پنجمین دوره متوالی دموتکس آسیا به میزبانی کشور چین در شهر شانگهای در فضای نمایشگاهی به مساحت 200,000 متر مربع و با شرکت 1600 غرفه دار در هفت سالن مجزا در مرکز نمایشگاهی و همایش های ملی چین (NECC) برگزار شد.

دموتکس شانگهای امسال از صنعت فرش و کفپوش، پا فراتر گذاشت و مصالح، تکنولوژی، مواد اولیه و مصالح مربوط به سقف و دیوار را نیز به بازدیدکنندگان عرضه کرد.

دموتکس شانگهای در مجموع 100 غرفه دار از کشورهای مختلف میزبان بود و غرفه داران دیگر از سراسر جهان در این نمایشگاه شرکت کرده بودند. دموتکس چین توانست با حدود 67,918 بازدید کننده، این نمایشگاه در سطح جهانی را بار دیگر به همگان نشان دهد. تولیدکنندگان و برندهای فرش ایرانی نیز در میان کشورهای شرکت کننده در دموتکس چین حضور داشتند. علی رغم حضور پر رنگ شرکت های چینی در حوزه فرش، این دموتکس به تصرف شرکت های چین در نیامد و بازار رقابت برای همه غرفه داران یکسان و مشابه بود.تمام شرکت های غرفه دار از سوی بازدیدکنندگان بی پاسخ نماند و حضور پر رنگ و پر جنب و جوش بازدیدکنندگان دموتکس چین را مورد استقبال قرار دادند.. استقبال از این دوره از دموتکس که پس از 2 سال غیبت، به قدری بالا بود که با وجود سالن های متعدد و مساحت بالا نمایشگاه، سالن ها و راهروها ثانیه ای خالی نبود. بازدیدکنندگان و حتی غرفه داران برای ورود به محوطه نمایشگاه وارد صف های طولانی می شدند. شایان ذکر است که با اینکه بیشتر بازدیدکنندگان از کشور چین بودند اما حضور اقوام مختلف از سراسر جهان برای بازدید از این نمایشگاه مشهود بود.

استقبال بی نظیر مردمان چین از فرش ایرانی

شرکت های فرش ایرانی غرفه دار در نمایشگاه دموتکس چین

اهمیت فرش بر هیچ ایرانی پوشیده نیست. فرش ماشینی و دستبافت ایرانی همواره جایگاه ویژه ای در بازار جهانی دارد اما در سالهای اخیر با شرایط تحریم های اقتصادی جایگاه و رتبه صادرات فرش ایرانی در بازار جهانی روندی رو به کاهش داشته است.شرکت فرش بهشتی به عنوان حامی نخستین سمپوزیوم صادارت فرش ماشینی و یکی از موفق ترین و خوش نام ترین برندهای ایرانی در زمینه صادرات فرش ماشینی، همواره در پی راه حل های متفاوت برای برگرداندن فرش ایرانی به جایگاه پیشین خود در بازارهای جهانی می باشد.

شرکت برندهای موفق فرش ایرانی در رویدادهای بین المللی و حضور در پیش چشم بازار جهانی صنعت فرش و کفپوش کمک شایانی بر بهبود شرایط صادرات و ایجاد تعاملات اقتصادی جدید بین ایران و کشورهای دیگر می کند. مثل همیشه در این رویداد بین المللی نیز تولید کنندگان ایرانی پا پس نکشیدند و در دموتکس چین، بازار جهانی استقابل کردند. در مجموع 9 شرکت تولید کننده فرش ایرانی در دموتکس شانگهای غرفه داشتند. این شرکت های ایرانی عبارتند از:

 1. فرش بهشتی
 2. فرش شاهکار آریایی
 3. فرش قصر ایرانیان
 4. فرش نویان
 5. فرش الماس کویر
 6. فرش لیلی
 7. فرش شاهرخ
 8. فرش فرهان
 9. فرش کنگره
انواع فرش ماشینی و دستباف فرش بهشتی در نمایشگاه domotex china 2023

دست آورد فرش بهشتی از دموتکس چین، شانگهای

محمد بهشتی، خالق برند فرش بهشتی، در رویداد دموتکس آنتالیا در مصاحبه با مجله دوک اهمیت حضور در رویدادهای بین المللی را شرح دادند. فرش بهشتی در دموتکس شانگهای نیز مانند دموتکس ترکیه که در شهر آنتالیا برگزار شد، با افتخار به عنوان نماینده مردم ایران زمین و فرش با کیفیت ایرانی شرکت کرد. فرش بهشتی، نقش اول کیفیت فرش ماشینی ایران در دموتکس چین نیز مانند تجربه های پیشین خود در عرصه های بین المللی توجه زیادی را به اصالت خود و فرش ایرانی جلب کرد.

“نقش اصالت”، “تنوع سبک، نقش طرح” و “هویت رنگ” فرش بهشتی بار دیگر جایگاه والا و دست نیافتنی ارزش فرش ایرانی را به رخ جهانیان کشید. محمد بهشتی، خالق برند فرش بهشتی، شوق و شگفتی بازدیدکنندگان را تعبیری روشن از آینده همکاری صنعت فرش ایران و جهان دانستند. محمد بهشتی:« نگاه شگفت زده و متحیر مردمان اروپا و آسیا در مواجه با نقش و طرح فرش بهشتی، نوید همکاری های بلند مدت بین ما و جهانیان بود. این شوق و تحیر در نگاه بازدیدکنندگان بار دیگر یادآوری کرد که ما کالا صادر نمی کنیم، ما صادرکننده هنر و فرهنگ فرش ایرانی هستیم.»

انواع طرح، رنگ و نقش فرش های فرش بهشتی

کدام دموتکس موفق تر بود؟ دموتکس آنتالیا یا شانگهای؟

برگزاری دو رویداد دموتکس در دو نقطه متفاوت جهان تنها با 13 روز فاصله زمانی، امکان مقایسه این دو رویداد را بسیار ساده کرد. بی شک بازده هر یک از این رویداد ها با گذشت زمان نزد شرکت کننده ها مشخص شود اما ما با بیان نکات متفاوت از این نمایشگاه تصمیم را به شما می سپاریم. اگر قصد شرکت در دموتکس 2024 را دارید این مطلب ویژه شماست.

 1. دموتکس آنتالیا در مساحت بسیار کوچکی برگزار شد.
 2. دموتکس شانگهای در محیطی به مساحت 200,000 متر مربع برگزار شد.
 3. سالن های دموتکس آنتالیا خلوت بود و بیشتر بازدید کننده ها از کشورهای ترکمنستان، پاکستان و عربستان بودند.
 4. سالن های دموتکس شانگهای مملوء از بازدیدکنندگان بود.
 5. بازدیدکنندگان دموتکس آنتالیا و چین، هردو اکثرا مشتری های بالقوه بودند.
 6. با وجود عدم شرکت، شرکت های بزرگ ترکی در نمایشگاه دموتکس ترکیه باز هم بیشتر غرفه های بزرگ در تصرف ترکیه بود و بازار رقابت را ناسالم می کرد.
 7. رقابت در بازار چین، رقابتی سالم بود.

نظرات شما

 • فاطمه توانگر 1402.10.08

  سلام واقع فرش هایی زیبایی در این نمایشگاه هست

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟