تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی

دسته بندی: مقالات
تعداد نظرات : 0

امروزه تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی بر کسی پوشیده نیست. فرش‌ها جلوه‌ی بیشتری به چیدمان منزل یا محل‌کار می‌دهند. هارمونی بین فرش و لوازم چیده شده باعث جذابیت بیشتر محیط می‌شود.

تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی

تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی بسیار پررنگ‌تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می‌آید. خانه یا محل‌کار، نمایانگر شماست. آنچه شما هستید، آنچه شما دوست دارید و آنچه که شما را خوشحال می‌کند.

خانه‌ها یا محل کارهایمان بخشی از سفر زندگی ما هستند پس بیایید با هم آن‌ها را زیبا کنیم. نقش فرش در دکوراسیون داخلی همانند کفش‌هایی است که به پا می‌کنیم. اگر لباسی خوب و زیبا بر تن داشته باشید ولی کفش‌هایی نامناسب به پا کرده باشید، آراستگی ظاهر خود را از بین می‌برید پس به تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی خود توجه بسیاری داشته باشید.

در این مقاله ما به اهمیت فرش‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها می‌پردازیم. چند نکته برایتان می‌نویسیم که چطور می‌توانید از فرش‌ها برای طراحی داخلی منزل یا محل‌کارتان استفاده کنید تا به نتیجه‌ای شگفت انگیز برسید.

انتخاب فرش در دکوراسیون داخلی مهم‌ترین بخش انتخاب و استفاده از فرش‌ها است. برایتان می‌نویسیم که استفاده از فرش‌ها چه مزایایی دارند تا با علاقه بیشتری آن‌ها را در فضای منزل یا محل‌کارتان استفاده کنید.

اهمیت فرش در دکوراسیون داخلی

اهمیت فرش‌ در دکوراسیون داخلی و نحوه استفاده از آن

ایجاد یک تصویر بصری خوب اولین نقش فرش در دکوراسیون داخلی شماست. بعضی از بخش‌های خانه هستند که مرده و بی‌روح به نظر می‌رسند مانند راهروهای منزل. یکی از راه‌هایی که می‌توان به چنین فضاهایی روح زندگی دمید استفاده از فرش‌هاست.

راهروها با داشتن فرش‌هایی مناسب تبدیل به مسیر زیبا می‌شوند که بخش‌های مختلف خانه شما را به هم متصل می‌کنند. حال که صحبت از اتصال فضاهای مختلف منزل شد جا داره بگوییم دومین نقش فرش در دکوراسیون داخلی متصل کردن فضاهای مختلف خانه است. خصوصأ در بخش‌هایی از خانه که خالی هستند فرش‌ها گرمایی ویژه می‌بخشند. سومین نقش فرش در دکوراسیون داخلی این است که استفاده به جا از آن‌ها باعث ایجاد یک ‌ویژگی خاص در محیط منزل یا محل‌کار شما می‌شود.

برای مثال شما می‌توانید از فرش‌هایتان به عنوان اثر هنری استفاده کنید. استفاده هنری از فرش در دکوراسیون مدرن کاربرد بیشتری دارد با این حال در دکوراسیون‌های کلاسیک نیز می‌توان به صورت هنری از فرش‌ها استفاده کرد.

فراموش نکنید که فرش‌ها علاوه بر اینکه ابعاد جدیدی را به بافت منزل شما اضافه می‌کنند. می‌توانید سبک زندگی شما را نیز به نمایش بگذراند. بنابراین به پیامی که قصد دارید از طریق فرش به دکوراسیون خود اضافه کنید توجه داشته باشید و فرش‌تان را مناسب با پیامی که در ذهن دارید انتخاب کنید تا طراحی‌تان را تقویت کنید و بتوانید دکوراسیونی منحصربه‌فرد داشته باشید.

دلایل استفاده از فرش در دکوراسیون

دلایلی که الزام استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی را به شما نشان می‌دهد

تنها تأثیر فرش در کوراسیون داخلی مربوط به ویژگی‌های خاصی نیست که به ظاهر محیط شما می‌دهد بلکه فرش‌ها می‌توانند کیفیت زندگی شما را بالا ببرند. یک فرش بدون دردسر می‌تواند هر اتاقی را متحول کند.

یک فرش نه تنها می‌تواند ظاهر و روحیه اتاق را تغییر دهد، بلکه دارای یکسری مزایای عملی نیز هست. زمانی که نوبت به تزئینات می‌رسد بسیاری فرش را ندیده می‌گیرند. در اینجا ما چند دلیل مهم که فرش‌ها باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شوند را به شما نشان می‌دهیم.

روشنایی فضا

بسیاری از منازل یا فضاهای‌کاری هستند، خصوصا آن‌هایی که سبک مدرن‌تری دارند، که با کف‌های چوبی تیره یا روشن مزین شدند. این کف‌پوش‌ها نور بسیار زیادی را جذب می‌کنند. حتی منازل یا محل‌های کاری که از سرامیک برای زیبایی کف خانه استفاده می‌کنند قالبأ برای بهتر ماندن این سرامیک‌ها و جلوگیری از لک شدن آن‌ها از رنگ‌های تیره‌تر استفاده می‌کنند که می‌تواند فضای شما را دلگیر کند.

این‌ها مواردی هستند که نیاز استفاده از فرش برای روشن به نظر رسیدن محیط را نشان می‌دهند. در فضاهای قدیمی‌تر اصلاً توجهی به کف نشده و همین امر سبب نیاز بیشتر به فرش می‌شود.

تغییر یا ایجاد یک تم رنگی

فرش یک روش فوری برای ایجاد یک سطح نرم و لوکس در زیر پا است. فرش‌ها می‌توانند کارهای مختلفی را در یک اتاق انجام دهند. آن‌ها می‌توانند اتاق را به مناطق مختلف تقسیم كنند، مضمونی ایجاد كنند، مجدداً قرار بگیرند یا كاملاً برداشته شوند، و در صورت تمایل با فرش‌های دیگر عوض شوند.

شما می‌توانید هر کاری را که می‌خواهید با آن‌ها انجام دهید، بسیار خوب است که بتوانید کف کفپوش خود را به راحتی و با کمک یک فرش تغییر دهید. از فرش مورد علاقه‌تان به عنوان اساس طرح رنگی در یک اتاق استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر بعد از قرار دادن مبلمان در خانه، فرش را به چیدمان‌تان اضافه کنید، می‌توانید از فرش برای ایجاد هارمونی بین رنگ‌های موجود استفاده کنید. یک فرش توانایی افزودن (یا تغییر) طرح رنگی در اتاق را دارد.

تغییر حال و هوای اتاق می‌تواند به راحتی عوض شدن دو فرش باشد. همچنین می‌توانید دو سبک مختلف برای اتاق نشیمن خود در نظر بگیرید. یکی برای تابستان و دیگری برای زمستان.

تقویت دکوراسیون

نقش دیگری که فرش در دکوراسیون مدرن ایفا می‌کند تقویت دکوراسیون و تأثیر آن است. مردم معمولاً فرش‌ها را راهی برای بهبود دکوراسیون منزل می‌دانند. این دلیل خوبی دارد زیرا فرش‌ها تقریباً در هر رنگ، طرح، جنس و هر شکلی که تصور کنید وجود دارند.

یک فرش عجیب یا رنگی روشن می‌تواند بیانیه‌ای جسورانه ارائه دهد. در حالی که یک فرش طرح‌دار خنثی یا سنتی ممکن است به عنوان مکمل کامل یک اتاق باشد. همچنین ممکن است بخواهید یک فرش تیره را روی زمین روشن قرار دهید و بالعکس. این کنتراست می‌تواند به محیط شما گرما ببخشد.

افزایش ایمنی

برای افرادی که فرزندان کوچک و نوپا دارند فرش‌ها می‌توانند ایمنی خانه را افزایش دهند. زمانی که فرزند دلبند شما در حال یادگیری است زیاد پیش میاید که زمین بخورد. فرش‌ها مانند ضربه‌گیر عمل کرده و از آسیب دیدن کودکتان جلوگیری می‌کنند.

پوشاندن نقص‌ها

اگر به هر دلیلی کف یا کف‌پوش منزل شما آسیب دیده، فرش‌ها می‌توانند این نقص را بپوشانند. استفاده از فرش راه حلی سریع و آسان برای پوشاندن عیوب است که زیبایی خانه را نیز بیشتر می‌کند.

نظافت آسان‌تر

در محیط‌های بدون فرش نظافت کاری دشوار است. استفاده ترتیبی از جارو و تی، سختی‌های بسیاری دارد و شاید هیچ‌گاه آن طور که انتظار دارید تمیز نشود. ولی فرش به آسانی و تنها با یک جارو برقی تمیز می‌شود.

محافظت از کف‌پوش‌ها

فرش‌ها به خوبی از کف‌پوش‌های شما در برابر آسیب‌ای ناشی از سقوط اجسام و یا ایجاد لک‌های ناخوش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیندی که باقی می‌مانند، محافظت می‌کند. تعویض فرشی که آسیب دیده یا لکی پاک نشدنی دارد به مراتب کم دردسر‌تر و کم هزینه‌تر از تعویض کف‌‌پوش منزل یا محیط کارتان است.

تقسیم فضا

اگر محیطی دارید که توسط دیوار‌ها تقسیم بندی نشده می‌توانید این تقسیم بندی را از طریق فرش‌ها انجام بدهید. به این صورت که هر فرش را در بخشی انداخته و حوالی آن را متناسب با فرش طراحی کنید. اینطوری می‌توانید از یک اتاق برای چند منظور استفاده کنید.

کنترل صدا

برای افرادی که بچه دارن سر و صدای زیاد خانه امری طبیعی است که می‌تواند برای خودشان و یا همسایه‌ها اعصاب خوردکن باشد. فرش‌ها تا حد زیادی مانند یک عایق صدا عمل کرده و سر و صدای زیاد منزل شما را می‌گیرند. همین‌طور می‌توانند صداهای ناشی از قدم زدن در خانه را از بین ببرند. پاهای برهنه یا با دمپایی و کفش بر روی کفش‌پوش‌های خالی صدایی آزار دهنده ایجاد می‌کنند که فرش‌ها مانع آن می‌شوند.

لنگری برای مبلمان

مبل‌ها و صندلی‌ها به راحتی بر روی کف‌پوش حرکت می‌کنند و جابه‌جا می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید از فرش استفاده کنید. پایه‌های مبل، نیز یا صندلی به راحتی روی فرش جا می‌گیرند و دیگر روی کف‌پوش خالی لیز نمی‌خورند.

کاهش آلرژی

در گذشته به افرادی که دارای آلرژی بودن گفته می‌شد تا تمام فرش‌های خود را بیرون بیندازند چون این فرش‌ها هستند که عوامل آلرژی‌زا را درون خود محبوس می‌کنند. ولی امروزه دقیقأ به همین دلیل به افراد دارای آلرژی توصیه می‌شود که از فرش استفاده کنند زیرا فرش‌ها با محبوس کردن این عوامل از پراکندگی آن‌ها در محیط جلوگیری می‌کنند و باعث کاهش ابتلا به آلرژی می‌شوند.

راحتی

بسیاری از افراد هستند که تمایلی به استفاده از کفش یا دمپایی در منزل خود ندارند. فرش‌ها از پاهای برهنه شما محافظت کرده و احساس خوبی را در هنگام راه رفتن در منزل به شما منتقل می‌کنند.

فرش‌هایی که امروزه محبوب‌تر هستند

روش‌هایی برای استفاده از تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی که امروزه محبوب‌تر هستند

  • فرش‌هایی با سبک خاورمیانه: فرش‌های ترکیه یا ایران از فرش‌های بسیار محبوب در سطح جهان هستند. طرح آن‌ها شاید عامه پسند نباشد ولی به واسطه حس کهن و قدمتی که به بیننده می‌دهد طرفداران مخصوص خود را دارد. چه بخواهید از فرش در دکوراسیون داخلی کلاسیک استفاده کنید چه از فرش در دکوراسیون مدرن ، این مدل فرش‌ها انتخاب‌های خوبی هستند و حتی به عنوان تزئینات دیواری هم از آن‌ها استفاده می‌شود. با وجود طرح و رنگ متفاوت و منحصر به فرد آن‌ها به راحتی می‌توانید از هر سبک چیدمانی که دوست دارید استفاده کنید.
  • لایه بندی کردن فرش‌ها: سبک دیگری در استفاده از فرش که نقش فرش در دکوراسیون شما را جالب و منحصر به فرد می‌کند استفاده لایه‌ای از فرش‌هاست. به این منظور می‌توانید هم از فرش‌هایی که طرح لایه‌ای دارند استفاده کنید و هم از چند فرش که به خوبی و با نظم روی هم قرار بگیرند.
  • استفاده از فرش‌های مراکی: این‌گونه فرش‌ها الیاف درشت‌تر و در نتیجه گرما و نرمی بیشتری دارند و به خوبی می‌توان برای فضاهایی مثل اتاق خواب از آن‌ها استفاده کرد. این فرش‌ها جلوه‌ی خاصی دارن و آسایش و راحتی را تداعی می‌کنند. گبه های تک رنگ ایرانی مشابه همین فرش ها محسوب می شوند.
  • فرش‌های شورون: این فرش‌ها بافت‌های ریزی دارن و کاربردی بی‌نظیر در دکوراسیون مدرن یا مینیمال ایفا می‌کنند. برای افرادی که دوستدار سادگی هستند این مدل فرش‌ها بی‌نقص به نظر می‌رسند.
  • فرش‌هایی با طرح هندسی: افرادی که دوست دارن فضایی اعجاب انگیز به محیط خود بدهند می‌توانند از این مدل فرش‌ها استفاده کنند. همچنین طرح های هندسی عمق بسیار خوبی نیز به فضا می بخشند.
  • گلیم: استفاده از این سبک فرش‌ها چندان مرسوم نیست ولی اگر می‌خواهید از چیدمان‌هایی به سبک قدیمی و خاطره انگیز استفاده کنید و در عین‌ حال گرما و صمیمیت محیط را حفظ کنید این مدل فرش‌ها انتخاب‌های خوبی هستند.

در نهایت هیچ‌راهی وجود ندارد که یک حالت کلی برای تأثیر فرش در دکوراسیون داخلی شما را بازگو کند. ما تنها راه‌هایی که تأثیر بیشتری دارند و یا نمای دل‌انگیز‌تری ایجاد می‌کنند به شما نشان دادیم.

نظرات شما

    02141173

    نیاز به مشاوره دارید؟