رفع انواع سوختگی فرش

دسته بندی: اخبار
تعداد نظرات : 6

فرش جایگاه ویژه ی در فرهنگ ایرانی دارد و عنصری درخشان . در این مقاله ما با بررسی آسیب های ناشی از سوختگی فرش،راهکارهایی برای رفع انواع سوختگی فرش ارائه می دهیم.

مقاله در مورد رفع انواع سوختگی فرش

جایگاه فرش در فرهنگ ایران، جایگاهی اساطیری،زنده و جاودان است. برای ما ،فرش به مثابه هنر است.هنری که از گزند تاریخ عبور کرده و به مرور تبدیل به یکی از اعضای خانواده شده است.

عضوی مانا ،مقدس و دوست داشتنی که هر آسیبی به آن علاوه بر خسارت مالی، خسارت معنوی نیز به همراه خواهد داشت.

در این مقاله ما به یکی از جدی ترین و جبران ناپذیرترین  این مشکلات ،یعنی سوختگی فرش خواهیم پرداخت.

 

سوختگی فرش چیست؟

سوختگی عبارت است از تغییر شیمیایی که در الیاف فرش رخ می دهد. همانطور که می دانید تغییر شیمیایی در الیاف فرش برگشت ناپذیر است، در نتیجه بهترین راه برای از بین بردن سوختگی فرش،جلوگیری از وقوع آن است.

در ادامه روش های مراقبتی را برای جلوگیری از وقوع سوختگی شرح خواهیم داد.

سوختگی فرش اکثرا ناشی از حرارتِ اجسام داغ مانند: آتش سیگار، زغال داغ، قابلمه داغ،اتو، سشوار، اتو مو ، بابلیس مو، حرارت بخاری ،گرمای آفتاب و … است.

راهکارهای رفع سوختگی چیست؟

 

روش های مراقبتی برای جلوگیری از سوختگی فرش

از اتفاقات غیر منتظره نمی توان جلوگیری کرد، اما در نظر گرفتن برخی از موارد مراقبتی و انتخاب فرش با کیفیت می تواند در جلوگیری از آسیب به فرش بسیار موثر باشد و میزان آسیب را به حداقل برساند.این موارد عبارتند از:

 • از قرار دادن قابلمه ی داغ روی فرش خودداری کنید و حتماً از عایق چوبی،پارچه ای یا پلاستیکی برای زیر قابلمه های داغ استفاده کنید.
 • سعی کنید روی فرش لباس اتو نکنید و حتماً هنگام اتو کردن از میز اتو و زیر انداز استفاده کنید.
 • همیشه احتمال سقوط اشیاء داغ را در نظر بگیرید و هنگام استفاده از این اشیاء از روفرشی استفاده کنید.
 • هنگام خرید فرش توجه کنید که الیاف فرش شما مقاوم در برابر حرارت و هیت ست شده باشند.

برای اطلاع از بهترین نوع الیاف مقاله ی انواع الیاف فرش ماشینی را مطالعه کنید.

 

انواع سوختگی فرش

گفتیم که اولین و موثرترین قدم، جلوگیری از وقوع سوختگی است اما اگر این حادثه رخ داد،سرعت عمل ما تعیین میزان خسارتی است که به فرش می رسد. هرچه سریع تر جسم داغ را از روی فرش برداریم،آسیب کمتر خواهد بود.

با توجه به سرعت عمل ما و میزان حرارت جسمِ داغ ، سوختگی به سه درجه ی سوختگی فرش به شرح زیر تقسیم می شوند:

 1. سوختگی سطحی
 2. سوختگی نیمه سطحی
 3. سوختگی شدید

در ادامه راهکارهایی را برای از بین بردن درجات مختلف سوختگی ارائه می دهیم.

 

روش های از بین بردن سوختگی سطحی

سطحی ترین حالت سوختگی ، قبل از این است که الیاف تغییر شکل دهند. در این مرحله وابسته به نوع الیاف ،فقط تُک الیاف ، بدون تغییر رنگ دادن کمی سفت می شوند و یا یک لکه زرد روی فرش می افتد.

در این حالت به سرعت یک تکه یخ روی سوختگی قرار دهید.

یخ باعث خنک و آب دار شدن الیاف و متوقف شدن فرایند سوختگی می شود و باعث می شود الیاف به حالت اولیه ی خود بازگردند.

پس از گذشت چند دقیقه به کمک یک شانه با دندانه های باریک ، الیاف فرش را شانه بزنید و سعی کنید،حالت سفت ایجاد شده در الیاف را از بین ببرید.

روش دیگری که توسط وبسایت ها برای این سطح از سوختگی توصیه می شود، قرار دادن پیاز بر روی الیاف آسیب دیده است. پیاز را نصف کرده و هر نیمی از پیاز را به روی بخش سوخته فرش قرار دهید و پس از چند دقیقه با آب سرد ،آبکشی کنید.

اگر لکه ی زردی روی فرش به جا ماند می توانید لکه را با استفاده از محلول آب اکسیژنه و یا محلولی از آب و سرکه سفید پاک سازی کنید.

برای آشنایی کامل با مراحل لکه بری تضمینی خانگی پیشنهاد می شود مقاله ی ” لکه بری فرش با روش های کاملا ساده ” را مطالعه کنید.

 

روش های از بین بردن سوختگی نیمه سطحی

در این نوع سوختگی خسارت وارد شده به فرش بیشتر است و بخشی از الیاف کاملا سیاه می شود. در این حالت ابتدا باید مانند مراحل قبل عمل کنیم و سعی کنیم تا الیاف سیاه رنگ و سفت شده را از سطح فرش جدا کنیم.

برای جداسازی الیاف سوخته از سطح فرش باید به آرامی و با دقت فراوان عمل کنیم تا آسیب وارد شده به فرش بیشتر نشود.

در قدم اول مقداری آب سرد و شانه کشیدن را امتحان کنید.

اگر سوختگی و سفت شدن در حدی بود که شانه کشیدن کمکی نکرد، می توانید با استفاده از محلول رقیق نرم کننده لباس و آب خنک مقداری الیاف را نرم کنید و مجدداً سعی کنید.

چنانچه موفق به جداسازی الیاف سوخته نشدید به کمک قیچی کوچکی با دقت و به آرامی فقط بخشی از الیاف را که آسیب دیده است از سطح فرش بچینید.در این روش باید تمام سعی خود را کنید که فقط میزانی از الیاف را که آسیب دیده است ،بچینید تا فرش شما اصطلاحاً دچار کچلی نشود.

 

روش از بین بردن سوختگی شدید

در تعریف سوختگی گفتیم که سوختگی به معنای تغییر ساختار شیمیایی الیاف است و این تغییر برگشت ناپذیر است. با این حال اگر فرش ما دچار چنین آسیبی شد باید به کل قید فرش را بزنیم ؟

یکی از اولین گزینه هایی کارآمد در این زمینه کمک گرفتن از مراکز تخصصی رفو فرش است اما اگر میزان خسارت زیاد باشد یا سطح آسیب دیده وسیع باشد،رفو کردن منطقی و مرقون به صرفه نخواهد بود.

 

سوختگی شدید فرش بهشتی یا دستباف

برای همین دو روش به شما پیشنهاد می کنیم که شاید نتواند آسیب رسیده به فرش شما را جبران کند،اما به شما کمک می کند از فرش خود حداکثر استفاده را داشته باشید. این چند  روش عبارتنداز:

 • قرار دادن اشیاء روی جای سوختگی : اگر سوختگی در بخش های حاشیه ای فرش شماست میتوانید با قرار دادن مبلمان و اشیاء روی فرش،جای سوختگی را پنهان کنید.
 • فرش را در اتاقی دیگر استفاده کنید : اگر سوختگی بزرگ است و در بخش مرکزی فرش قرار دارد، میتوانید فرش را در اتاقی کوچگتر استفاده کنید و با قرار دادن اشیاء بزرگت مانند :تخت خواب ،کمد ، کنسول و … بخش سوخته را از چشم ها پنهان کنید.
 • با خلاقیت خود فرش را از نو خلق کنید : میتوانید از فرش آسیب دیده استفاده های متنوعی داشته باشید. ما در مقاله ی “از فرش های آسیب دیده چه استفاده هایی میشه کرد؟” پیشنهادات متنوعی برای شما عزیزان ارائه داده ایم.

 

امیدواریم با مطالعه ی مقاله ی فوق اطلاعات مفید و کاربردی کسب کرده باشید و اگر تا به حال روش های کارآمد دیگری برای رفع سوختگی فرش خود امتحان کرده اید خوشحال می شویم که با ما در میان بگذارید.

نظرات شما

 • عاطفه رجایی 1401.04.25

  بسیار ممنون بابت مطالب کاربردی و آموزندتون🙏

  پاسخ دهید
  • replay
   negar zarinkolah 1401.06.28

   خواهش میکنم ،سلامت باشید.

   پاسخ دهید
 • محدثه شاه حسینی 1401.11.11

  روفرشی روی بخاری گذاشتم جمع شده چکارباید بکنم

  پاسخ دهید
  • replay
   negar zarinkolah 1401.11.11

   سلام و دورد عزیزم
   جنس روفرشی ها معمولا از جنس پلی استر هستند و الیاف پلاستیکی زمانی که حرارت می بینند دیگر قابل بازگشت نیست.
   اگر که روفرشی خیلی جمع شده ، پیشنهاد یکی دیگر تهیه کنید.

   پاسخ دهید
 • سینا 1402.09.26

  سلام من یه ظرف شیشه ایی داغ رو گذاشتم یه طرف شیشه خیلی داغ بوده و سوزونده فرشو ولی سطحیه زیاد پایین تر نسوخته پاکم نمیشه چه کنم؟

  پاسخ دهید
 • SINA 1402.09.27

  و سلامی دوباره من یه ظرف تقریبا خیلی داغ رو گذاشتم رو فرش ولی بعدن اینکه فهمیدم برداشتم ولی وقتی برداشتم فرش یه لکه زرد رنگ برداشته بود ولی خودش سالمه فقط رنگ گرفته و فرش ابریشمیه اگه روشی دارید بگین ممنون تا الان تا یه جایی پاک شده ولی بازم زیادی معلومه

  پاسخ دهید
02141173

نیاز به مشاوره دارید؟