همه چیز درباره فرش طرح خشتی

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

طرح قابی یا همان خشتی یکی از طرح‌های قدیمی و رایج در فرش است. این طرح در واقع یکی از انواع طرح‌های درختی است که متشکل از قاب‌های در کنار هم اند و هر کدام از این قاب‌ها داستانی را روایت می‌کنند.

همه چیز درباره فرش طرح افشان

طرح خشتی در گذشته بیشتر در فرش‌های دستبافت استفاده می‌شد اما رفته رفته این طرح در فرش‌های ماشینی هم دیده شد و مورد استقبال قرار گرفت. چرا که دارای نقش و نگارهای منحصر به فرد و تنوع بالایی است. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد ویژگی‌های این طرح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با طرح خشتی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اصطلاح خشت برگرفته از خشت‌های رایج در ساختمان‌های قدیمی است. خشت‌ها در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی به صورت مکعب تولید می‌شوند. قالب‌هایی که به صورت منظم با چینشی یکسان کنار هم قرار می‌گیرند و نمایی دلنشین را ایجاد می‌کند.

در درون این قاب‌ها نقش و نگارهای متفاوت وجود دارد که برخی از آنها به صورت منظم و برخی دیگر به صورت پراکنده در طرح فرش بافته می‌شوند.

طرح باغ فین فرش خشتی

از رایج‌ترین و معروف‌ترین قاب‌های طرح خشتی می‌توان به قاب قرآنی، قاب اسلیمی و قاب بختیاری اشاره کرد.

ویژگی‌های طرح خشتی

طرح شکارگاه خشتی

1.قاب‌ها در طرح خشتی به صورت منظم بافته می‌شوند.

2.نقش سرو یکی از نقش‌های رایج در طرح خشتی است. سرو نمادی از سرسبزی و جاوداندگی است. این طرح برگرفته از سروهای نگاره‌های تخت جمشید است.

3.در کنار نقش‌های اصلی، گل و برگ الوان هم بافته می‌شود.

4.در اطراف قاب‌ها معمولا شاخه و سربند‎هایی زرد رنگ هم دیده می‌شود.

5.نقش و نگارهای بافته شده معمولا شامل نقوش هندسی، طرح درخت گل، مرغ و خاتم کاری‌اند.

6.یکی دیگر از انواع طرح قابی، طرح شطرنجی یا سیاه، سفید است.

نقش فرش خشتی در دکوراسیون چیست؟

فرش طرح خشتی، ظاهری کاملا سنتی و اصیل دارد به همین دلیل برای دکوراسیون‌های کلاسیک بسیار مناسب است. برخی از طرح‌های خشتی به صورت مدرن طراحی شده‌اند و برای دکوراسیون‌های جدیدتر متناسب‌اند. مبلمان متناسب با فرش‌های خشتی به دلیل ظاهر سنتی که دارند، مبلمان سلطنتی است.

اگر از فرش طرح خشتی در دکوراسیون مدرن استفاده کنید در واقع اصالت ایرانی را به دکوراسیون خانه‌تان اضافه کردید. حتی می‌توانید از قالیچه‌های کوچک یا گلیم‌های با طرح خشتی در دکوراسیون مدرن استفاده کرده و هارمونی جالبی را ایجاد نمایید.

فرش طرح خشتی در دکوراسیون مدرن

معمولا طرح خشتی برای آشپزخانه نیز به علت نقش و نگار شلوغی که دارد بسیار مناسب است. زیرا آشپزخانه محلی است که ممکن است مواد غذایی روی فرش ریخته شود؛ بنابراین هرچقدر که فرش آشپزخانه شلوغ‌تر و تیره‌تر باشد، آلودگی روی آن کمتر دیده می‌شود.

لازم به ذکر است که با فرش‌های طرح خشتی به دلیل شلوغ بودن نقش و نگار روی آن، بهتر است از مبلمان ساده استفاده کنید.

خرید فرش طرح خشتی از فرش بهشتی

طرح کژال خشتی

فرش بهشتی تولید کننده فرش‌های ماشینی و دستبافت با طرح و نقش منحصر به فرد است. برای خرید طرح خشتی از فرش بهشتی می‌توانید از کلکسیون تبریز و نارسیس انتخاب نمایید.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟