روش‌های نگهداری از ریشه فرش

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

ریشه فرش یکی از بخش‌های مهم است که تاثیر زیادی در زیبایی فرش دارد. به همین جهت در حفظ و نگهداری از آن باید نهایت دقت را به عمل آورید. ریشه ‌های فرش علاوه بر زیبایی باعث دوام فرش هم می‌شوند و اگر دچار آسیب شوند کم کم به بقیه قسمت‌های فرش هم آسیب وارد می‌شود.

روش‌های کلیدی نگهداری از ریشه فرش

برای جلوگیری از آسیب به ریشه‌های فرش در زمان جارو زدن حتما دقت کنید تا به آرامی و با دقت انجام شود. ریشه‌های فرش به دلیل رنگ روشن و ظرافت در معرض آلودگی و کثیفی زیادی قرار دارند، بنابراین هرچقدر هم که زمینه فرش تیره باشد، ریشه‌های فرش رنگ روشن و کرمی دارند و احتمال آلودگی و تغییر رنگشان رو به زردی بسیار بالا است. در این مقاله می‌خواهیم راهکارهای کاربردی برای نگهداری از ریشه‌های فرش را برایتان شرح دهیم.

راهکار اول: گره زدن ریشه فرش

اولین روشی که به ذهن همه ما برای نگهداری از ریشه فرش می‌رسد گره زدن آن است. گره زدن ریشه فرش انواع مختلفی دارد و به سه دسته دو گره‌ای، گره نخودی و گره زنجیره‌ای تقسیم می‌شود.

دوگره‌ای

در روش دو گره‌ای تمام ریشه‌های فرش را به دسته‌های 2 الی 5 تایی تقسیم کنید. یک دسته از ریشه‌ها را با دست چپ نگه دارید و با انگشت سبابه و شست دست راست نخ پود را بگیرید. سپس دسته نخ را 2 بار به دور انگشت میانه، سبابه و شست بچرخانید. اولین دسته ریشه‌های 2 تا 5 تایی را از بین آن بیرون بیاورین و بقیه نخ را با دست راست بگیرید و گره بزنید.

دوگره‌ای باعث محکم شدن گلیم بافی و یا بافت فرش می‌شود. این کار را به همین ترتیب روی دسته‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم ریشه‌های فرش تا انتها انجام دهید. این روش برای فرش‌های نو که دارای ریشه‌های بلند و سالم‌اند بیشتر کاربر دارد. در فرش‌های کهنه‌تر به دلیل پوسیده و کوتاه بوده ریشه‌های فرش، زدن نوع دو گره باید با استفاده از نخ و سوزن انجام شود.

روش دو گره ای ریشه فرش

 

گره نخودی

در این روش نیز مانند روش قبلی ریشه‌ها را به دسته‌های 2 تا 5 تایی تقسیم کنید، سپس به صورت گرد ساده هر دسته را دور خود پیچانده و گره‌ای تشکیل دهید. با این‌کار یک گره نخودی در ابتدای ریشه ایجاد می‌شود.

دقت کنید که در روش گره نخودی طول ریشه‌ها باید به اندازه کافی بلند باشد. اگر این روش را می‌خواهید برای فرش‌های قدیمی به کار ببرید بهتر است که ریشه‌ها را به کمک نخ چله بلند کرده و گره بزنید.

گره نخودی ریشه های فرش

 

 گره زنجیره ای

در روش گره رنجیره‌ای مانند دو روش قبلی بهتر است ریشه‌های فرش بلند باشد. روش گره زنجیره‌ای به گونه‌ایست که علاوه بر محافظت از فرش باعث زیبایی آن نیز می‌شود. این روش ترکیبی از دو روش گره نخودی و گره معمولی است.

یعنی در ابتدا باید ریشه گره نخودی یا دو گره ایجاد کنید و پس از آن ادامه ریشه‌ها را به فاصله 2 سانتی متری از گره نخودی، گره معمولی بزنید. مجددا ادامه ریشه‌ها را از جای قبلی و با فاصله 2 سانتی متری از ریشه‌های کناری گره بزنید. در اخر تمامی ریشه‌های فرش به شکل زنجیره‌ای شکل می‌گیرند.

راهکار دوم: استفاده از چسب

چسب‌های پهن یکی از روش‌های ساده‌ای است که برای مراقبت از ریشه‌های فرش از آن استفاده می‌شود. قبل از زدن چسب به ریشه‌های فرش بهتر است اول ریشه‌ها را مرتب کرده، سپس چسب را با دقت و صاف روی ریشه‌ها بزنید.

این روش با وجود ساده بودن ممکن است به ریشه‌های فرش به هنگام کندن آن آسیب بزند. به همین دلیل زیاد توصیه نمی‌شود.

راهکار سوم: استفاده از کاور

یکی دیگر از روش‌های محافظت از ریشه فرش استفاده از کاور است. در ساخت کاور‌ها از هیچ چسبی استفاده نمی‌شود و به کمک آنها ریشه فرش به صورت ثابت و محکم روی لبه‌های فرش می‌ماند.

کاور از پوسیدگی فرش‌ها جلوگیری می‌کند و سبب می‌شود که جریان هوا از بین ریشه‌ها عبور کند. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که هرچند وقت یکبار کاور ریشه را عوض کنید.

استفاده از کاور ریشه فرش

راهکار چهارم: استفاده از لفاف دوزی

یکی از روش‌های قدیمی در نگهداری از ریشه‌های فرش استفاده از لفاف دوزی است. نوع پارچه به کار رفته در این روش از برزنت یا متقال است. در برخی از موارد از جاجیم‌ نیز برای لفاف دوزی ریشه‌های فرش استفاده می‌گردد.

در لفاف دوزی بهتر است ریشه‌های فرش را تا بزنید و داخل پارچه مربوطه بگذارید و پس از آن هر دو سمت پارچه را به ابتدای بافت متصل کنید. عبور جریان هوا در پارچه‌های نخی مشبک لفاف دوزی سبب می‌شود تا از آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی به ریشه‌ها جلوگیری گردد.

دلایل محافظت از ریشه فرش

دلایل محافظت از ریشه‌های فرش

دلایل محافظت از ریشه فرش در چند مورد زیر خلاصه شده است:

  • جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها و افزایش عمر و دوام فرش
  • جلوگیری از خرابی فرش به دلیل کنده شدن ریشه فرش
  • پایین نیامدن قیمت فرش به دلیل آسیب به ریشه‌ها
  • ماندگاری حالت اولیه ریشه‌ها و منظم ماندن شکل کلی فرش

گروه فرش بهشتی با سابقه‌ای درخشان در تولید انواع فرش ماشینی و دستبافت و همکاری جوانان و متخصصان خوش ذوق می‌توانند بهترین و موثرترین مشاوره‌ها در حفظ و نگهداری از فرش به شما ارائه دهند.

همچنین برای خرید انواع فرش به صورت آنلاین می‌توانید به فروشگاه اینترنتی فرش بهشتی سر بزنید.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟