روش‌های از بین بردن سوختگی سطحی فرش

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

سوختگی فرش آسیب جدی است که باعث از بین رفتن بافت فرش به خصوص فرش‌های دستبافت می‌شود. اما راه حل‌های متنوعی برای از بین بردن یا حداقل کم کردن آسیب ناشی از سوختگی وجود دارد. اگر سوختگی مقدارش کم و سطحی باشد به راحتی با روش‌هایی مانند رفو و ترمیم می‌توان آن را از بین برد. اما متاسفانه بیشتر سوختگی‌ها عمیق است و باعث سیاه شدن تار و پود فرش می‌شود. اگر سوختگی عمیق باشد امکان ترمیم و بازگشت به حالت اولیه آن نیست.

روش‌های از بین بردن سوختگی سطحی فرش

در این مقاله می‌خواهیم روش‌های از بین بردن سوختگی فرش در شرایط مختلف را توضیح دهیم.

سوخته شدن فرش با سیگار

این سوختگی یکی از سوختگی‌های رایج است که برای بیشتر افراد اتفاق افتاده است. برای رفع محل سوختگی ناشی از سیگار بهتر است که ابتدا قسمت سوخته شده را با سنباده بسابید. سپس سوختگی‌های کهنه را با جاروبرقی از روی فرش تمیز کنید. در صورت ماندن بخشی از سیاهی سوختگی روی فرش می‌توانید با استفاده از نوک یک قیچی کوچک لکه را از فرش برش دهید.

سوختگی فرش با سیگار

 

بعد از این کار لکه را بررسی کنید در صورت ماندن لکه این‌بار می‌توانید به کمک یک پارچه و با مقداری محلول آب اکسیژنه و آب با دقت آن را تمیز کنید. برای پاک کردن فرش با محلول آب اکسیژنه ابتدا سطح بیرونی لکه و سپس بافت داخلی فرش را پاک کنید.

برداشتن لکه سوختگی با قیچی

سوخته شدن فرش با اتو

اگر میزان سوختگی فرش با اتو کم است می‌توانید در کمال ناباوری از پیاز استفاده کنید. یک عدد پیاز را دو نیم کرده و در قسمت سوخته شده قرار دهید.

سوختگی فرش با اتو

 

سپس آن بخش را با آب سرد مرطوب کنید و شست و شو دهید تا لکه‌های سوختگی از بین برود. این روش در صورتی کاربرد دارد که سوختگی عمیق نباشد. اگر سطح سوختگی عمیق باشد باید حتما آن را به قالیشویی بسپارید.

برای اطلاع از ترفند‌های کاربردی پاک کردن لکه از فرش این مقاله را بخوانید.

سوخته شدن موکت با اتو

در صورت سوخته شدن موکت منزلتان با اتو، می‌توانید آن بخش سوخته شده را برش دهید و برای ترمیم آن از یک تکه موکت جدید با همان رنگ استفاده کنید. دقت کنید که حتما بعد از چسباندن موکت جدید سطح آن را با جاروبرقی تمیز کرده تا کاملا صاف و یکدست شود.

سوخته شدن فرش با زغال

برای ترمیم فرشی که با زغال سوخته شده است می‌توانید در ابتدا با کاغذ سنباده روی لکه محکم بکشید تا سوختگی‌ها کامل برطرف و از فرش جدا شود. بعد از آن ذرات سوختگی رو با با دستمال کامل پاک کنید. به کمک یک قیچی مناسب پرز‌های سوخته فرش را بچینید. در صورتی که آثار سوختگی همچنان روی فرش نمایان است، برای ترمیم آن محل سوختگی را با شامپو فرش پوشانده و سعی کنید تا خشک شود.

رفع سوختگی فرش با زغال

 

بعد از آن، قسمت سوخته شده را جارو برقی بزنید. دقت کنید که حتما از شامپو فرش استفاده کنید و به هیچ عنوان به جای آن از صابون و به ویژه آب زیاد استفاده نکنید. در صورت وجود سوختگی عمیق از روش‌های خانگی و رایج استفاده نکنید و حتما فرش خود را به قالیشویی و افراد متخصص بسپارید.

سوخته شدن فرش با لکه شمع

در صورت آسیب فرش یا موکت با لکه شمع باید به محض ریختن آن را پاک کنید. این‌کار را می‌توانید با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی سفید انجام دهید.

به هیچ عنوان دستمال را روی موکت نکشید، زیرا ممکن است به داخل فیبر نفوذ کند. تنها با فشار دست روی حوله خشک می‌توانید این قسمت را خشک کنید.

روش بعدی برای از بین بردن لکه شمع از روی فرش این است که آن را با قاشق بتراشید. بعد از آن روی لکه یک پارچه سفید یا دستمال کاغذی گذاشته و با حرارت ملایم اتو بکشید.

می‌توانید یک محلول لکه بر قوی با مایع ظرف شویی به طوری که خمیری نباشد، بسازید. آن را با آب مخلوط کرده و روی قسمت سوخته شده بکشید.

رفع لکه زرد سوختگی از روی فرش

برای از بین بردن زردی فرش سوخته، روش‌های خانگی بسیار موثر هستند. برای بیشتر ایرانیان به دلیل پهن کردن سفره روی فرش و آداب سنتی غذا خوردن پیش آمده که در صورت سهل انگاری قابلمه داغ، فرش را سوزانده و لکی زرد رنگ از خود به جای گذاشته است.

رفع زردی فرش-سوختگی فرش با قابلمه

برای از بین بردن این زردی‌ها باید اسکاچ مرطوب را روی محل سوختگی بکشید. ممکن است بعد از اینکار باعث ایجاد کرک در فرش شود در این هنگام می‌توانید سوختگی را به کمک قیچی خرد کنید و برش دهید.

پیاز هم باعث کم شدن زردی ناشی از سوختگی فرش می‌شود. مقداری از آن را خرد کرده و در محل سوختگی قرار دهید. رعایت همه این نکات مستلزم این است که سریعا بعد از سوختگی اقدام کنید در غیر این صورت روش‌های خانگی تاثیری نخواهند داشت.

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی روش‌های موثر در رفع سوختگی فرش را برایتان شرح دهیم. با رعایت این نکات می‌توانید فرشی را سوختگی سطحی دارد به راحتی رفو و ترمیم کنید.

همچنین مشاورین ما در مجموعه فرش بهشتی می‌توانند پاسخ گوی سوالات شما در حوزه نگهداری از فرش و آسیب‌های احتمالی وارده بر فرش باشند.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟