دلایل پرز دادن فرش ماشینی و دستباف چیست؟

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

پرز فرش یکی از مشکلاتی است که معمولا بعد از خرید فرش نو افراد با آن روبه رو می شوند. در واقع پرز نوعی الیاف باریک است که همزمان با نشستن و راه رفتن روی فرش ایجاد می گردد و بعد از مدتی حدودا یک هفته ای هم از بین می رود. در این مقاله می‌خواهیم علاوه بر بررسی علت‌های پرز دادن فرش‌های ماشینی و دستباف، به چند راهکار کاربردی و ساده برای از بین بردن آن نیز اشاره کنیم.

چرا فرش ماشینی و دستباف پرز می‌دهد؟

دلایل پرز دادن فرش ماشینی چیست؟

در زمان تولید فرش ماشینی اگر در مرحله آماده کردن الیاف از مقدار کافی آب و روغن استفاده نشود و یا دستگاه‌های ریسندگی به صورت اصولی تنظیم نگردد باعث پرز فرش می‌شود. همچنین اگر از آهار استفاده نکنند و حرارت ثابت نباشد، پرز فرش به مراتب بیشتر از حالت عادی خواهد بود.

باید این نکته را در نظر گرفت که فرش‌های ماشینی در ابعاد مختلف نخ خاب دارند و برای استحکام بیشتر نخ خاب از آهار استفاده می‌شود. البته پرز فرش به میزان پا خوری بیشتر آن هم مربوط می‌شود. به این صورت که هرچه بیشتر پا بخورد پرز بیشتری هم به وجود می‌آورد.

چرا فرش ماشینی پرز می‌هد؟

 

راه‌های جلوگیری از پرز فرش ماشینی چیست:

1. تنظیم دمای دستگاه

به هنگام بافت فرش‌های ماشینی در مرحله ریسندگی باید دمای مناسبی را تنظیم کنید تا فرش آهار مناسبی بخورد و از بروز پرزهای متعدد جلوگیری شود.

2. تراکم و میزان شانه فرش

هرچقدر که میزان شانه فرش بیشتر باشد و یا تراکم بیشتری داشته باشد به همان میزان پرزدهی آن نیز کاهش می یابد؛ بنابراین بهتر است فرش‌هایی با شانه و تراکم بالا بخرید تا با مشکل پرز دهی، کمتر رو به رو شوید.

3. پا خوردن بیش از حد فرش

همان طور که اشاره شد، اگر بر روی فرش‌های ماشینی به خصوص در زمانی که کاملا نو است، زیاد راه بروید؛ پرز بیشتری می‌دهد. مساله پا خوردن حتی برای فرش های دستباف هم ممکن است باعث پرز شود ولی در فرش های ماشینی معمولا بیشتر اتفاق می‌افتد.

 

علت پرز دادن فرش دستباف چیست؟

جالب است بدانید که فرش‌های دستباف نیز مانند فرش‌های ماشینی پرز می‌دهند با این تفاوت که میزان پرزدهی فرش دستباف به مراتب کمتر از فرش ماشینی است. پرز فرش در فرش‌های دستباف تنها به دلیل نوبودن الیاف است که بعد از چندین بار شستشو و یا جارو کردن مکرر از بین خواهد رفت.

علت پرز دادن فرش دستباف چیست؟

 

چرا فرش دستباف پرز می‌دهد؟

پرز فرش را چگونه از بین ببریم؟

1. جارو کردن با جاروهای قدیمی

جارو کردن با جاروهای دستی یا جاروهای شمالی شاید روشی سنتی به نظر بیاید، اما یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن پرز فرش است.

تنها کافیست جارو را نمدار کرده و روی سطح فرش بکشید که به ارامی پرزهایش بلند شود. یکی از مزیت هایی که این روش دارد این است که به بافت و الیاف فرش آسیب به هیچ عنوان آسیبی وارد نمی‌شود.

2. کیسه حمام

یک کیسه را مرطوب کرده و از سمت خواب فرش به آرامی روی آن بکشید. این کار اگر در کنار جارو زدن و شامپو فرش کردن باشد به راحتی پرزها از بین می رود.

 

کدام نوع از فرش ماشینی پرز نمی‌دهند:

1. فرش‌های اکریلیک

فرش‌هایی ماشینی که از نخ اکریلیک هیت ست شده در الیاف آنها استفاده شده است، معمولا پرز نمی‌دهند. در واقع پرز این نخ‌ها قبل از استفاده در فرش گرفته می‌شود، بنابراین می‌توانید چنین فرش‌هایی را با عنوان فرش بدون پرز بخرید.

2. فرش‌های با تراکم بالا

اگر می‌خواهید فرشی داشته باشید که پرز کمتری بدهد، فرش‌های با تراکم بالا را انتخاب کنید. برای مثال فرش 1200 شانه نسبت به فرش 700 شانه پرز کمتری می‌دهد. در گذشته فرش‌های دستباف نیز به دلیل تراکم بالایی که داشتند پرز کمتری می‌دادند.

امیدوارم با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله ارایه شد بتوانید بهترین فرش را انتخاب کنید و با توجه به راه ‌حل های داده شده دیگر نگران میزان پرزدهی فرش نباشید.

راه های از بین بردن پرز فرش ماشینی چیست؟

 

لازم به ذکر است که مجموعه فرش بهشتی با سابقه‌ای درخشان در زمینه بافت فرش‌های ماشینی و دستباف همواره تلاش کرده است، با کیفیت‌ترین و بهترین فرش‌ها را  با تار و پودی هنرمندانه و زیبا برای شما عرضه کنند. این مجموعه علاوه بر شعبات خود جهت خرید حضوری، برای راحتی شما عزیزان نیز امکان خرید اینترنتی هم فراهم کرده است. برای دیدن انواع طرح‌ها می توانید از فروشگاه آنلاین فرش بهشتی دیدن کنید.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟