بید فرش و راهکار‌های کلیدی از بین بردن آن

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

بید فرش چیست و از کجا می آید؟ بید یک نوع حشره است که معمولا در فرش‌های دستبافت وجود دارد. این حشره موذی می‌تواند به راحتی فرش شما را خراب کند. بید در محل تاخوردگی فرش و یا پارچه‌های پشمی تخم گذاری می‌کند و تغذیه آن پروتئین موجود در پشم است. بنابراین مراقب کمد لباس‌های زمستانی و پشمی خود باشید. در تصور عموم بید فرش فقط به رطوبت و انبارداری مربوط می‌شود، اما این گونه نیست! در منازل، مکان‌های که رفت و آمد روی فرش کمتر است بید زدگی بیشتری رخ می‌دهد، همچنین قسمت‌هایی از فرش که زیر مبل قرار دارد، بیشتر در معرض حمله بید است.

چگونه از بیدزدگی فرش جلوگیری کنیم؟

بید‌های فرش متاسفانه در سال‌های اخیر به وفور در خانه‌ها یافت شده‌اند. علاوه بر فرش وسایلی مانند مبل و یا لباس‌های شما در معرض آسیب این حشره قرار می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم به چند تا از کاربردی‌ترین راهکارها برای از بین بردن بید فرش اشاره کنیم.

 

راهکار یک: شست و شو با محلول مخصوص

در صورتی که آثاری از بید زدگی روی فرش مشاهده کردید، به سرعت آن را با محلول‌های ضد بید شست و شو دهید.

 

راهکار دو برای از بین بردن بیدزدگی: جارو کردن

یکی از کار‌های ساده‌ای که می‌توانید از بید زدگی به کمک آن جلوگیری کنید، جارو کردن است. بهتر است این کار را به صورت مرتب هر هفته انجام دهید، چرا که تمام آلودگی‌ها از سطح فرش پاک شده و از جمع شدن آلودگی‌ها که باعث بروز بید می‌شود جلوگیری می‌شود.

جارو زدن برای پیشگیری از بید زدگی

از بین بردن بیدزدگی با روش‌های خانگی

برای جلوگیری و محافظت فرش در برابر بید زدگی می‌توانید از روزنامه، قرص نفتالین، کلر و فلفل استفاده کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر قالی یا فرش را در کاغذ بپیچید بسیار بهتر از پلاستیک در مقابل رطوبت و بید زدگی نگهداری می‌شود.

لازم به ذکر است که اگر می خواهید فرشی را انبار کنید حتما قبلش آن را ضدعفونی و غبار زدایی نمایید.

 

قرار ندادن اجسام سنگین روی فرش

بر روی فرش خود به ویژه فرش‌های دستبافت به هیچ عنوان اجسام سنگین مانند کمد،مبل، گلدان، آباژور و .. را قرار ندهید، زیرا قسمتی از فرش که در زیر اجسام سنگین است بستر مناسبی را برای بید زدگی فرش فراهم می‌کند.

محل رشد بید‌ها معمولا در مکان‌های تاریک و ساکن مانند پشت مبل، جالباسی و یا در زیر قفسه‌های کتابخانه است.

عالی‌ترین ترفند‌ها برای پاک کردن لکه از فرش

چگونه وجود بید را در فرش تشخیص دهیم؟

معمولا بید‌ فرش به صورت ذرات سفید یا خاکستری کوچک بر روی سطح فرش، از بین رفتن بافت زمینه‌ای فرش و … نمایان می‌شود. بنابراین بهتر است که همیشه از بروز بید زدگی جلوگیری کنیم تا با مشکلاتی مانند ساییدگی و خوردگی فرش‌های ماشینی و یا دستباف نشویم. همین حشره کوچک به راحتی می‌تواند فرش دستباف گرانبهای شما را نابود کند.

راههای تشخیص بید زدگی

رفو کردن فرش بید زده

بید زدگی فرش را تنها در صورتی که در برخی قسمت‌های محدود فرش باشد به راحتی می‌توانید رفو و ترمیم کنید، در غیر این صورت عملی به صرفه نیست.

رفو کردن فرش بید زده

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد و از این به بعد در صورت روبه رو شدن با بید زدگی فرشتان بتوانید بهترین عمل را انجام دهید. همچنین همکاران ما در مجموعه فرش بهشتی می‌توانند با ارائه مشاوره و راه حل های تخصصی، شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟