اصول نگهداری از فرش دستبافت

دسته بندی : مقالات
تعداد دیدگاه : 0

فرش دستبافت کالایی گران بهاست که باید در نگهداری از آن دقت کافی به عمل آورد. در غیر این صورت ممکن پول زیادی بابت آن پرداخت کنید اما با نگهداری غیر اصولی، به فرش آسیب بزنید. در این مقاله می‌خواهیم چند نکته مهم برای نگهداری از فرش دستبافت را برایتان شرح دهیم.

اصول نگهداری از فرش دستبافت

یک سری از مراقبت‌ها به صورت عمومی است و باید طی برنامه‌ای روتین انجام شوند. مراقبت‌های دیگر را می‌توانید سالیانه، ماهیانه یا هفتگی انجام دهید. زمان بندی انجام این مراقبت‌‌ها نسبی است و هرکسی بر اساس تجربه استفاده از فرش دستبافت نیز می‌‌تواند آن‌ها را انجام دهد.

مراقبت‌های کلی

1.فرش دستبافت را حتما روی سطحی صاف مانند موزاییک، سرامیک و پارکت و .. پهن کنید. دقت کنید که این سطح کاملا صاف و بدون هرگونه آلودگی از جمله گرد و خاک باشد.

فرش دستبافت را به هیچ عنوان روی سطوح گچی، آهگی و یا خاکی پهن نکنید، زیرا این سطوح به دلیل قلیایی بودن باعث تجزیه فرش می‌شوند.

2.فرش دستبافت با وجود سنگین بودن در طول زمان ممکن است فقط به یک سمت حرکت کند، بنابراین بهتر است که برای جلوگیری از سرخوردن از ترمز فرش لاستیکی استفاده کنید.

3.تا جایی که می‌توانید از قرار دادن وسایل سنگین مانند مبلمان با پایه‌های باریک روی فرش دستبافت خودداری کنید، زیرا این کار سبب فشرده شدن فرش می‌شود.

پایه های سنگین را روی فرش دستبافت قرار ندهید

 

اگر به اجبار باید این‌کار را انجام دهید بهتر است زیر مبلی چوبی یا پلاستیکی زیر پایه مبل بگذارید و ماهی یک بار محل پایه مبل را عوض کنید.

4.اگر بر روی قسمتی از فرش مداوم راه بروید ممکن است باعث ساییدگی فرش شود برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هر شش ماه یکبار فرش را سر و ته کنید تا پرزهای فرش به حالت اولیه برگردد.

برای اطلاع از مزایا و معایب فرش دستبافت می‌توانید اینجا کلیک کنید.

5.ریشه‌های فرش دستبافت در صورت تردد زیاد روی آنها آسیب می‌بینند، بنابراین بهتر است با پارچه‌ای پنبه‌ای آنها را لفافه دوزی کنید.

6.اگر در خانه‌تان گلدان زیاد نگه می‌دارید، از قرار دادن آن روی فرش یا ریشه خودداری کنید. بیشتر پوسیدگی‌های فرش به دلیل آب‌های اضافه پای گلدان‌هاست.

گلدان روی فرش دستبافت قرار ندهید

7.به هیچ عنوان برای شستن فرش دستبافت از مواد سفید کننده استفاده نکنید، زیرا این مواد به مرور زمان باعث پوسیدگی فرش می‌شوند.

8.فرش دستبافت را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در صورت لزوم می‌توانید از رو فرشی برای نگهداری از فرشتان استفاده کنید و بهتر است که هر دو یا سه ماه یک بار فرش را سر و ته کنید تا بخش‌های دیگر آن هم آفتاب بخورد.

مراقبت‌های هفتگی

فرش دستبافت همیشه باید تمییز و عاری از هرگونه گرد و غبار باشد. برای جارو کردن فرش دستبافت حتما از جارو برقی بدون برس استفاده کنید تا عمر فرشتان بیشتر شود.

نگهداری از فرش دستبافت با جارو کردن

 

مراقبت‌های ماهیانه

بهتر است به صورت ماهیانه لبه‌های فرش را بدون اینکه مبلمانتان را جابه جا کنید بلند کرده و زیرش را جارو بزنید. اشیا سنگینی که روی فرش گذاشتید را ماهی یک با ر جابه جا کنید تا یک قسمت تحت فشار نباشد.

مراقبت‌های سالانه

به جارو برقی برس‌دار سطح فرش را به جز ریشه‌های آن جارو بزنید. زیرا امکان دارد ریشه‌ها درون برس گیر کرده و آسیب جدی به فرش وارد شود. در آخر به سمت خواب فرش جارو بکشید تا پرزهای فرش کاملا مرتب شده و نقش‌ها کاملا واضح باشند.

نگهداری از فرش دستبافت لوله شده

برای نگهداری از فرش دستبافت لوله شده بهتر است آن را درون یک نایلون بگذارید تا عواملی مانند جابه جایی روی آن اثری نگذارد.

اگر می خواهید فرشتان را به صورت لوله شده نگه دارید دقت کنید که در مکانی خنک، بدون رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید باشد. از حشرات موذی هم غافل نشوید.

نگهداری از فرش دستبافت در نایلون

طرز نگهداری از فرش ابریشم

  • رفع لکه مایع ریخته شده

برای تمییز کردن فرش ابریشم در صورت ریختن مایع روی آن ابتدا مایع را با قاشق بردارید، سپس به کمک یک دستمال سقید و تمیز تا جایی که می‌شود لکه را پاک کنید.

بعد از آن برای از بین بردن کامل لکه از سطح فرش به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نکنید، زیرا ممکن است به بافت فرش آسیب بزنند.

می‌توانید از روش‌های خانگی مانند ترکیب آب و نمک استفاده کنید.

 تمییز کردن فرش ابریشم با دستمال سفید

  • خشک کردن زیر فرش ابریشم

برای جلوگیری از ایجاد کپک و یا پوسیدگی حتما زیر فرش ابریشم را خشک کنید.

  • آویزان کردن فرش ابریشمی

دقت کنید که برای آویزان کردن فرش ابریشمی از میخ برای مدت زمان طولانی استفاده نکنید.

بهترین روش این است که یک تکه پارچه محکم را به پشت فرش بدوزید و بعد از آن میله‌ای فلزی را از پارچه رد کنید و در نهایت میله را به دیوار بیاویزید.

مزیت این روش این است که هم فرش ابریشم را زیبا نشان می‌دهد و هم باعث تقسیم وزن فرش به صورت مساوی می‌شود.

برای آگاهی از نحوه خرید فرش دستبافت از فرش بهشتی به صفحه خرید فرش دستبافت بروید.

نظرات کاربران

02141173

نیاز به مشاوره دارید؟